Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Michaela Mertlová, Prsten Munchies, sklo a zlato, Stanislav Libenský Award 2014, Foto: Bet Orten, Zdroj: Psychognis Michaela Mertlová, Prsten Munchies, sklo a zlato, Stanislav Libenský Award 2014, Foto: Bet Orten, Zdroj: Psychognis

Co přinesl první pražský Design Week?

Minulý týden Praha „žila designem“. Opět. Měsíc po Designbloku se nám poprvé představila další designová přehlídka – Prague Design Week. Co přinesla a proč by si na pražské kulturní scéně měla najít své stálé místo?

Organizátoři ohlašovali akci s důrazem na zapojení mladých českých kreativců, nezávislých tvůrců i studentů uměleckých škol. Designéři, zvláště pak ti na začátku svojí profesní dráhy, vítají každou další možnost prezentovat svoji práci s otevřenou náručí, a tak ten, kdo pochyboval o velkém počtu účastníků nové design přehlídky, mohl být z konečného čísla 66 vystavovatelů překvapen. Důležitější než počet je však obsah, který akce návštěvníkům nabídla.

Sympatické motto pořadatelů „design totiž není jen o nadité peněžence, ale především o nápadech i přístup k finančním podmínkám pro vystavovatele pozitivně ovlivnili celkový charakter přehlídky. Pronájem prostor, který byl pro vystavující až několikanásobně nižší než na dosud nejnavštěvovanější design přehlídce, tak umožnil návštěvníkům vidět i práce designérů, studií a firem, které na Designbloku k vidění nejsou.

Cenovou dostupnost a zároveň přístup organizátorů plných energie a entusiasmu zmiňuje jako hlavní důvody přihlášení do výběrového řízení i tvůrčí skupina Psychognis, která získala ocenění za nejlepší instalaci v rámci Prague Design Week.  Návštěvníkům představili několik projektů na pomezí volného umění a designu a celou expozici podpořili videoprojekcemi seznamujícími s procesem tvorby. Návštěvníci se tak mohli dozvědět, že vystavená skleněná váza byla inspirovaná tvarem bubliny vzniklé po výstřelu ze zbraně pod vodní hladinou (video) nebo že skleněný prsten nápadně připomínající žvýkačkovou bublinu "žvýkaly" odlité otisky autorčiných zubů (video). Michaela Mertlová za Munchies (kolekci, jejíž součástí je „žvýkačkový“ prsten) získala před několika týdny cenu v mezinárodní soutěži Stanislav Libenský Award.

Kromě konceptuálních prací skupiny Psychognis byla na prvním Prague Design Week k vidění řada projektů a firem založených na kvalitním řemeslném zpracování a designu. Jde o truhlářskou značku specializující se na dětský nábytek Devoto, českého výrobce cyklistických rámů Festka, tvůrce porcelánových šperků a doplňků vystupujících pod názvem Shit happens nebo mladé papírnictví Reformát zaměřující se na recyklaci a zpracovávání odpadového materiálu.

Letošní podzim se to designovými akcemi jen hemží – za měsíc se můžeme těšit na tradiční designSUPERMARKET. I z toho důvodu pořadatelé Prague Design Weeku plánují od příštího roku přehlídku pravidelně pořádat v květnu.

Galerie