Co nesmí chybět kvalitnímu filmu o architektuře? Autenticita i napětí! Ptáme se pravidelných diváků festivalu Film a architektura

Pravidelní návštěvníci festivalu Film a architektura: Adam Štěch, Radek Úlehla, Tomáš Hrůza, Beáta Palíková  / Candigarh – Život v Corbusierově utopii | Zdroj: Film a architektura Pravidelní návštěvníci festivalu Film a architektura: Adam Štěch, Radek Úlehla, Tomáš Hrůza, Beáta Palíková / Candigarh – Život v Corbusierově utopii | Zdroj: Film a architektura

Milovníci architektury zažívají žně. Když zrovna neobjevují architekturu na svých cestách nebo toulkách po Česku, vydávají se na přelomu září a října do kin. Tam právě probíhá festival Film a architektura, v rámci něhož pořadatelé vybrali až 40 filmových snímků, které vás seznámí s vybranými fenomény architektury, světovými jmény nebo evropskými metropolitními městy. Program je pestrý. Co si nenechat ujít, poradili jeho pravidelní návštěvníci.

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura s hlavním tématem Konstrukce bude k vidění do 4. 10. 2023 jak v zavedených kinech, tak na netradičních lokacích v celkem 29 městech po celé České republice a na Slovensku. V rámci více než 80 promítání nabídne téměř 40 krátkých a celovečerních snímků z celého světa. Doprovodný program je obohacen o přednášky, hudební performance a především debaty se zahraničními tvůrci i architekty.

Adam Štěch 

Teoretik architektury, kurátor a publicista. 

Adam Štěch patří mezi respektované teoretiky designu, novináře a kurátory u nás. | Foto: Julius FilipAdam Štěch patří mezi respektované teoretiky designu, novináře a kurátory u nás. | Foto: Julius Filip

Letošním tématem 12. ročníku festivalu je konstrukce, ačkoliv v trochu přeneseném smyslu. Která česká stavba je podle vás po technické stránce dotažená k dokonalosti? 

ADAM: Bezesporu hotel a vysílač Ještěd, který letos slaví 50 let od svého otevření. Je to dokonalá souhra konstrukce, technologií, estetiky a jejich prolnutí s krajinou i dobovým designem. Pokud bych měl ještě zmínit nějakou méně známější stavbu, tak by to byly chaty V1 od architekta Jaroslava Vaculíka, jejichž ocelová konstrukce je jednoduchá a přesto geniální. 

Co kvalitnímu filmu nebo architektuře podle vás nesmí chybět?

ADAM: Jako každému výtvarnému dílu: výtvarná autenticita, upřímnost, a přesto schopnost vyvolat silné emoce či povznesení ducha. Takový film vás pak zaručeně vtáhne a architektura vám učaruje. 

Na jaký film se těšíte nejvíce?

ADAM: Na Distorted Lines of Beauty o švédském architektovi Carlu Nyrénovi. Jeho dílo není příliš známé, a proto je tento film skvělou příležitostí se o něm něco dozvědět. Taky jsem si moc užil snímek o režisérovi Jacquesovi Tatim, který jsem měl možnost uvádět. 

Slavný filmový režisér Jacques Tati ve svých poválečných snímcích reflektoval na základě fiktivní i reálné architektury a designu komickou stránku tehdejší francouzské modernity. | Zdroj: Film a architekturaSlavný filmový režisér Jacques Tati ve svých poválečných snímcích reflektoval na základě fiktivní i reálné architektury a designu komickou stránku tehdejší francouzské modernity. | Zdroj: Film a architektura

Který architekt nebo stavba by si zasloužili celovečerní film a proč? 

ADAM: Takových architektů a staveb je mnoho. Moc by mě zajímal třeba film o francouzských skulpturálních domech 60. a 70. let, které stavěli Pascal Hausermann, Claude Costy, André Bloc nebo Antti Lovag. 

Beáta Palíková 

Grafická designérka

Beáta Palíková, Art direktorka Czechdesignu. | Foto: Daniel DujsíkBeáta Palíková, Art direktorka Czechdesignu. | Foto: Daniel Dujsík

Letošním tématem 12. ročníku festivalu je konstrukce, ačkoliv v trochu přeneseném smyslu. Která česká stavba je podle tebe po technické stránce dotažená k dokonalosti? 

BEÁTA: Řekla bych, že vysílač Ještěd, který se mi podařilo minulý víkend poprvé navštívit. Taky se mi hodně líbí organická a zároveň masivní konstrukce stavby vinařství Lahofer od architektonického ateliéru Chybik+Krystof.

Co kvalitnímu filmu o architektuře podle tebe nesmí chybět?

BEÁTA: Určitý druh napětí.

Který film či diskuze ti z festivalu zůstaly v paměti a na jaký program / film se letos těšíš nejvíce? 

BEÁTA: Výrazně se mi zapsal do paměti zakončovací film loňského festivalu, dokument The Bubble a také biografie mého oblíbeného designéra Dietera Ramse, která byla promítaná na festivalu v roce 2019. Letos se nejvíc těším shodou okolností taky na zakončovací snímek o tvorbě dánského designéra Arneho Jacobsena.

Moderní Dánsko Arneho Jacobsena | Zdroj: Film a architekturaModerní Dánsko Arneho Jacobsena | Zdroj: Film a architektura

Který architekt nebo stavba by si zasloužili celovečerní film a proč? 

BEÁTA: Určitě brazilský modernista Paulo Mendes da Rocha. Jeho tvorba je rozsáhlá a jelikož nás před dvěma lety opustil, zasloužil by si ucelenou retrospektivu.

Radek Úlehla

Fotograf architektury, který pravidelně přispívá svými fotografiemi mimo jiné na webový portál o architektuře Earch.cz.

Fotograf Radek Úlehla. | Zdroj: Archiv autoraFotograf Radek Úlehla. | Zdroj: Archiv autora

Letošním tématem 12. ročníku festivalu je konstrukce, ačkoliv v trochu přeneseném smyslu. Která česká stavba je podle tebe po technické stránce dotažená k dokonalosti? 

RADEK: Za mě je to stavba rodinného domu s ateliérem v Osadě údolí slunce u Plzně od Jiřího Zhoře. Tím, že nejsem architekt a nedokážu tyto aspekty hodnotit, tak to beru skrze svou osobní zkušenost s touto realizací. Jirka byl mistr v konstrukčních řešeních a tento barák je toho odrazem. Díky konstrukční jednoduchosti byl schopen postavit ateliér jeden řemeslník. Stavební program je v konečném důsledku natolik jednoduchý a funkční, že je dneska investor, který před pár lety nedokázal ani zatlouct hřebík, schopen navazovat na architekta Zhoře a postupně si ve stejném konstrukčním duchu sám dodělat zbylé části realizace, které Jirka už bohužel nestihl. 

Co kvalitnímu filmu o architektuře podle tebe nesmí chybět?

RADEK: Středové kompozice v dlouhém záběru.

Který film či diskuze ti z festivalu zůstaly v paměti a na jaký program se letos těšíš nejvíce? 

RADEK: V paměti mi zůstaly dvě festivalové projekce z roku 2019. První, film Aires Mateus: Matter in reverse. Tito portugalští architekti patří k mým nejoblíbenějším architektům vůbec a film byl po vizuální stránce fantastický. Druhá projekce ze stejného roku byl jeden z dílů seriálu Adama Gebriana Překvapivé stavby o Fondation Louis Vuitton. Zde mi utkvěla v paměti pasáž o umisťování konstrukčních částí kotev, lan pro následnou průběžnou údržbu. To je z mého pohledu věc, která je dost opomíjená přes její důležitost. 

Letos se těším nejvíc na Brutal moods, Glythe a na film Nejlepší město na světě. 

Snímek Nejlepší město na světě vás seznámí s negativy města Kodaň. | Zdroj: Film a architekturaSnímek Nejlepší město na světě vás seznámí s negativy města Kodaň. | Zdroj: Film a architektura

Který architekt nebo stavba by si zasloužili celovečerní film a proč?

RADEK: Moc bych si přál, aby vznikl film o Ezrovi Stollerovi, který byl jedním z nejzásadnějších fotografů architektury. Ze staveb by to byl asi dokument o rekonstrukci stadionu Realu Madrid, Santiago Bernabeu, která by měla být letos konečně hotová a po konstrukční stránce se jedná o jedinečnou multifunkční stavbu. 

Tomáš Hrůza

Vystudoval fotografii na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Je jedním ze zakladatelů platformy Fotograf 07 a nezávislého kulturního rozcestníku ArtMap.

Tomáš Hrůza vystudoval fotografii na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. | Zdroj: Archiv autoraTomáš Hrůza vystudoval fotografii na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. | Zdroj: Archiv autora

Letošním tématem 12. ročníku festivalu je konstrukce, ačkoliv v trochu přeneseném smyslu. Která česká stavba je podle vás po technické stránce dotažená k dokonalosti? 

TOMÁŠ: Pokud zavřu oči a zamyslím se nad konstrukcí, která mi jako první vytane na mysli, tak je to poválečná dostavba vybombardovaného Emauzského kláštera na Slovanech od architekta Františka Marii Černého. Naprosto geniální nadčasová věc a zároveň jeden z mála výrazných prvků moderní architektury v Praze, který dokonale zapadne do charakteru města.

Co kvalitní architektuře podle vás nesmí chybět?

TOMÁŠ: Kvalitní základy a pevná konstrukce.

Na jaký film se těšíte nejvíce?

TOMÁŠ: Sestavený život – film, který se věnuje komunitnímu bydlení v 70. letech. V architektuře často vládne individualismus a zbytnělé ego, ale já mám rád „skromné utopie“, které přežily v čase a fungují, protože ukazují nadějný potenciál fungování lidstva založeného na vzájemném pochopení a respektu.

Který architekt nebo stavba by si zasloužili celovečerní film a proč? 

TOMÁŠ: Abych si to zjednodušil, soustředím se pouze na české prostředí... Bavil by mne film o Emilu Přikrylovi, který by vycházel z knihy „Emil Přikryl a jeho škola“, tedy věnoval by se nejen Přikrylově tvorbě, ale i (nebo hlavně) jeho velmi výraznému pedagogickému působení.

Související

Problémy českých měst a jejich (ne)kvalitní architektury jsou si často velmi podobné, myslí si dramaturgyně festivalu Film a architektura
Interiér a architektura

Problémy českých měst a jejich (ne)kvalitní architektury jsou si často velmi podobné, myslí si dramaturgyně festivalu Film a architektura

Redakce Czechdesign - 28. 9. 2023 - 8 min.

Otevírají se brány architektonických skvostů. Festival Film a architektura láká nejen na unikátní snímky, ale i nezvyklé lokace
Interiér a architektura

Otevírají se brány architektonických skvostů. Festival Film a architektura láká nejen na unikátní snímky, ale i nezvyklé lokace

Redakce Czechdesign - 26. 9. 2023 - 5 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení