Co nás zaujalo ve Zlíně? Sportovní katamarán, učebnice slovenštiny nebo židle pro firmu Jelínek

Katalog Diplimky_19. Výstava na Zlínském zámku potrvá do 12. 7. 2019, zdroj: Fakulta multimediálních komunikací UTB Katalog Diplimky_19. Výstava na Zlínském zámku potrvá do 12. 7. 2019, zdroj: Fakulta multimediálních komunikací UTB

Hry, děti, erotika, auta, pivo i Bible. Témata diplomek jsou opravdu rozmanitá a úroveň zpracování velmi dobrá. Celkově se dá říct, že absolventi Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně mají dost šancí se na české designérské scéně uchytit a obohatit ji svým přístupem.

Výukové materiály Silvie Klúčovské, zdroj: archiv autorkyVýukové materiály Silvie Klúčovské, zdroj: archiv autorky

Design, který pomáhá 

Silvia Klúčovská si pro svou práci zvolila nelehkou výzvu. Jak samostudiem naučit znakovou řeč? Absolventka ateliéru Digitální design vytvořila prototyp webové stránky Znakověda, která svým studentům nabízí slovník českého znakového jazyka, výuku prstové abecedy a znaků. Díky ovladači Leap Motion se může uživatel pohyby znakové řeči naučit stejně efektivně jako na kurzu. Ovladač je bohužel samostatná krabička, kterou si musí uživatel pořídit zvlášť. Umožňuje však přesné následování pohybu podle instrukcí. Přestože s vámi není lektor, který by váš chybný pohyb hned opravil, nemusíte se bát, že byste se pohyb naučili špatně. Ovladač váš pohyb snímá a okamžitě upozorní na chyby a navede vás, jak pohyb udělat správně.

Silvia kurz znakového jazyka absolvovala a touto webovou stránkou chce studentům ulehčit učící se proces. Studenti jsou přitom velmi různorodá směsice – od studentů pedagogiky přes uřednice po zvědavce či lidi, kteří mají zhoršující se problémy se sluchem a nechtějí se dostat do situace, kdy přestanou okolí rozumět úplně.

Ačkoliv webů, internetů a mobilů máme kolem sebe příliš, Výukové materiály pro znakový jazyk jsou projektem, který má ohromný potenciál zlepšit život nejen němým, ale i těm, kteří s nimi denně komunikují – rodinám, kamarádům, sociálním a úředním pracovníkům. Na prototyp webu se můžete podívat ve videu.

Učebnice slovenštiny pro české děti od grafičky Jany Náhlíkové, zdroj: archiv autorkyUčebnice slovenštiny pro české děti od grafičky Jany Náhlíkové, zdroj: archiv autorky

Když jeden mluví o voze a druhý o koze

Jana Náhliková je Slovenka žijící v Česku a stejně jako každý Čech a Slovák zažila se svými kamarády nespočet nedorozumění způsobených jen tím, že stejně znějící slovo mělo jiný význam. Srovnávacím průzkumem mezi žáky 3. a 8. třídy pak zjistila, že nejhůře rozuměli čeští třeťáci. Rozhodla se proto vytvořit učebnici slovenského jazyka pro české děti, která bude národy, jež byly dlouhá léta jeden stát, opět spojovat. 

Když má jedno slovo několik významů..., zdroj: archiv autorkyKdyž má jedno slovo několik významů..., zdroj: archiv autorky

Učebnice Není drak ako drak - Je to na draka je ilustrovaná, obsahuje jen slova podobně znějící a jejich význam v češtině a slovenštině. Svým principem pak připomíná práci grafické designérky Yang Liu, která stojí za knihou East meets West. Ta je postavená ne stereotypech mezi kulturami a mnohem více využívá sílu zkratky. Pokud se Janě podaří vydat práci i knižně, můžeme se těšit na pěkně ilustrovanou knihu, která nás bude s bratmi Slováky spojovat. A rozhodně se nad ní pobaví nejen malí školáci, ale i dospělí.

Sportovní katamarán designéra Olivera Mórocze, zdroj: archiv autoraSportovní katamarán designéra Olivera Mórocze, zdroj: archiv autora

Jít si za svým snem. Zkusit to

Pokud máte téma, které vás prostě jenom baví, byla by promarněná šance se mu nevěnovat. Oliver Mórocz je student ateliéru Design průmyslu, kterého lodě bavily vždy. Jde však o tak specifický obor, že je velmi těžké do něj proniknout. Ve své diplomce proto spojil nutné s tím, co jej baví. Výsledkem je sportovní katamarán ve spolupráci s firmou MGM COMPRO, jež vyrábí špičkovou elektroniku do celého světa, mj. i pro NASA, Virgin Galaxy nebo pro stáj Formule 1. Díky této spolupráci mohl pochopit specifika oboru i technické pozadí, které často ovlivňuje i vnější design plavidla. Loď je plná zajímavostí, například na spodní části lodi byl použit nátěr s texturou žraločí kůže, který snižuje odpor a umožňuje tak lodi dosáhnout vyšší rychlosti.

Židlí Tammi od Sabiny Stržínkové se snad brzy dočkáme i v obchodech, zdroj: Fakulta multimediálních komunikací UTBŽidlí Tammi od Sabiny Stržínkové se snad brzy dočkáme i v obchodech, zdroj: Fakulta multimediálních komunikací UTB

Tandem mladý designér + zkušená firma 

Ve spolupráci s firmami své diplomky zpracovávalo hned několik studentů. A svůj „zářez“ si udělala třeba Sabina Stržínková, která pro nábytkářskou firmu Jelínek navrhla židli Tammi. Momentálně je v plánu výroba malé série 6 kusů, aby designérka i firma ověřili výrobní postupy i výrobní časy. Následně bude provedena kalkulace a stanovena prodejní cena. Bude-li srovnatelná s cenami podobných produktů na trhu, zváží vedení firmy Jelínek její zařazení do katalogu. 

Alternativy modulárního systému Egoé od Zuzany Piliárové, zdroj: archiv autorkyAlternativy modulárního systému Egoé od Zuzany Piliárové, zdroj: archiv autorky

Zuzana Piliárová již od bakalářského studia spolupracuje s firmou Egoé, pro kterou rozpracovávala varianty zahradního modulárního systému. Za původním designem kolekce LEVA stojí Luděk Del Maschio. Rozvoj těchto boxů však všichni vítají. Jejich využití totiž není jen na zahradě. Zuzana například řešila možnosti přidání patra a materiálové možnosti stěn.

Při spolupráci designéra a firmy nemusí jít nutně jen o byznys. Kateřina Sochorová svým sensoryBOXem pomáhá lidem s mentálním postižením, kteří jsou v péči organizace Snoezelen. Set obsahující různě tvarované kostky a polštáře vede k objevování nejrůznějších struktur, povrchů, zvuků i vůní.

Jen pro někoho

Pozornost si zaslouží i Marie Čižmárová, která vytvořila Bibli pro začátečníky. Zpracování postavila na čtení systémem na jeden rok, která se doporučuje právě začátečníkům. Navigační šipky vás zastaví na správném místě, a tím je obsah dobře dávkovaný.

Designérka Klaudie Ančincová se pustila do okrajového tématu hraček pro slepé psy. Hračka však ve výsledku pomůže posílit váš vztah se zvířetem, i když je zdravé. Kromě designu hračky samotné se zabývala i obalovým designem a celou komunikací značky GOO-PETTOY.

Na zlínské Fakultě multimediálních komunikací letos absolvovalo 43 absolventů designu. Svými diplomkami ukázali zajímavou volbu témat, pečlivý přístup k materiálům i zpracování. Předpoklady pro to, najít si své místo na české designérské scéně, mají. Jestli obstojí, je už na nich…

 

Související

Diplomky 2019 / FMK UTB
 

Diplomky 2019 / FMK UTB

Výstava
20. 6. 2019 - 12. 7. 2019

Design se stěhuje do Zlína. Co rozhodně neminout na pravidelném festivalu?
Produktový design

Design se stěhuje do Zlína. Co rozhodně neminout na pravidelném festivalu?

Klára Rokosová - 29. 4. 2019

Firmy ze Zlína, které se prosadily za hranicemi. Jejich výrobky zná celý svět
Produktový design

Firmy ze Zlína, které se prosadily za hranicemi. Jejich výrobky zná celý svět

Eva Gartnerová - 30. 7. 2018

Co nabídne Zlín? Festivalovou atmosféru, slavná jména, sdílení zkušeností
Produktový design

Co nabídne Zlín? Festivalovou atmosféru, slavná jména, sdílení zkušeností

Anežka Adamíková - 20. 4. 2017

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024