Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
zdroj: Nick Reynolds, unsplash.com zdroj: Nick Reynolds, unsplash.com

Co nás čeká v budoucnosti? Designér z Twitteru má jasno, za pár let budeme muset pomáhat umělé inteligenci my

Dan Saffer vede produktový design Twitteru a od roku 1995 navrhuje aplikace, weby, interiéry automobilů, služby, sociální sítě i roboty. Dá se tedy říct, že má dost zkušeností a vhledu na to, aby se pustil do otázky, jak navrhovat budoucnost. To bude ostatně jeho téma na blížícím se 11. ročníku konference WebExpo. V rozhovoru pro Czechdesign mluví o tom, jak se v budoucnu promění role designérů nebo jak přistupovat k vlastní kreativitě a pracovnímu procesu.

Téma vaší přednášky na letošním WebExpo je „Jak navrhovat budoucnost“. Co pro vás vlastně budoucnost znamená? Jak vypadá? Jak je vzdálená? 

V jistém slova smyslu designéři pokaždé navrhují budoucnost. Vše, co děláme, je změna přítomnosti v lepší budoucnost. Ale budoucnost může být hned zítra nebo přijde až za deset let. Záleží na výchozím zadání. Budoucnost, kterou se budu zabývat ve své přednášce, je blízká budoucnost, která přijde za pár let. 

Co by se měli současní designéři odnaučit, aby byli připraveni na budoucnost?

Jistotu a kontrolu. Když navrhujete do budoucnosti, i když se jedná jen o pár let dopředu, opravdu nemáte představu, co vše se může stát. V podstatě hádáte, nicméně výzkum a data vám do určité míry můžou pomoci.

Jak se změní role designéra za 10 let? 

Nejspíš velmi výrazně, hlavně zhruba do pěti let. Napsal jsem o tom článek, a zatím se mé předpoklady setkávají s realitou: budeme se čím dál více soustředit na získávání poznatků, formulování problémů a netradiční řešení pro těžké problémy, které umělá inteligence sama nebude schopna vyřešit.  

4 designéři na 335 milionů uživatelů

Jaký je tým produktových designérů v Twitteru a jak fungujete?

Můj tým u Twitteru je netradiční, například tím, že je nás málo (čtyři) a soustředíme se na strategii, což znamená, že jsme všichni designéři. 

Většina částí naší firmy má designéry zapojené přímo do produktových týmů, které se soustředí na konkrétní úkoly, jež je třeba udělat podle metody Jobs To Be Done, často jde o velmi specifické věci. Například pro nástup, zaučení se a adaptaci nového zaměstnance (onboarding) máme takto poskládaný specifický tým. U většiny týmů se jedná o kombinaci modelů Agile a Waterfall (viz schéma), v souvislosti s tím, co týmy řeší a o co se týmy snaží. 

Proces mého týmu byl zatím vcelku netradiční, i když se v současnosti přesouváme k tradičnějším designérským procesům.

zdroj: Segue Technologieszdroj: Segue Technologies

Jak jste tento proces vytvořili? Jak jste přišli na to, co pro vás nejlépe funguje? Jak dlouho vám to trvalo? 

To budu právě popisovat ve své přednášce. Bylo to hodně pokusů a omylů a trvalo nám to zhruba devět měsíců.

Nenahraditelná síla psaní a storytellingu

Jaké procesy a praktické nástroje jsou pro vás nejvíce užitečné a zůstaly s vámi i přes nové trendy, frameworky a metodiky? 

Překvapivě, jedna z konstant mé kariéry je psaní. Pokud dokážete něco jasně vysvětlit i v psané formě, pravděpodobně tomu dobře rozumíte a můžete to navrhnout. Psaní vám také pomůže vyprávět příběh, což se stane důležitým, pokud se snažíte prodat klientům, akcionářům nebo jiným důležitým stranám, které o projektu rozhodují a mají na něj vliv.

zdroj: WebExpozdroj: WebExpo

Co byste doporučil designérům, aby sami lépe chápali a vnímali svou kreativitu? 

Nejdůležitější věc je pochopit, kdy jste nejkreativnější a rozumně s tím časem pracovat. Pro většinu lidí je to buď brzy ráno nebo pozdě v noci, což většinou není ideální pro spolupráci. Ale můžete přijít i na to, kdy jste nejméně kreativní a dělat své nekreativní úkoly v té době. Já vím, že jsem celkem nepoužitelný mezi čtvrtou a šestou odpoledne.  

Jaké máte osobní tvůrčí návyky? Jak jste je utvořil? 

Moje osobní tvůrčí návyky jsou pracovat od šesti do osmi ráno, jako když pracuju na knize. Když pracuju s týmem moje nejlepší časové bloky „tvůrčího času“ jsou mezi desátou a dvanáctou dopoledne a jednou a třetí hodinou odpoledne. Pokud je to tedy možné, rád si na tyto časy plánuju myšlenkově náročné úkoly a brainstormingy. 

Co děláte v Twitteru pro to, abyste zůstal kreativní a inovativní? (Například tvůrčí techniky, co čtěte, koho sledujete, posloucháte, na co koukáte atd.) 

Naštěstí máme u Twitteru celkem pravidelně přednášky, což je skvělé. Také sleduji na Twitteru řadu designérů, takže od nich získávám tipy na řadu zajímavých článků. Také čtu mnoho knížek. Snažím se o 40 ročně, ale většinou se mi to úplně nepodaří. (pozn. redakce: Souhrn knih odborných i beletrie najdete na Danově blogu na Medium)

Pozvánka

Všechny čtenáře Czechdesign zveme na konferenci WebExpo, která se uskuteční již 21. - 22. 9. 2018 v Lucerně. V 7 sálech vystoupí 60 řečníků s tématy jako design thinking, pracovní procesy, machine learning i marketing. Jako každý rok jde o jedinečnou příležitost k setkání se a propojení s lidmi z různých oborů od designérů přes vývojáře po lidi z byznysu. 

Přednášku Dana Saffera si nenechte ujít v sobotu 22. 9. od 11 hod. ve Velkém sále Lucerny.

Další články