Co kopec, to stezka v korunách stromů. České hory se plní stavbami, které lákají na pohledy z výšky a sbírají architektonické ceny

Stezka v oblacích Dolní Morava | Zdroj: Fránek Architects Stezka v oblacích Dolní Morava | Zdroj: Fránek Architects

Pozorovat svět z nadhledu touží lidé od nepaměti. Umožňují to mnohá vyvýšená místa v krajině a více než 400 rozhleden rozesetých po celé republice. Lidé ale vyhledávají stále nové podněty. Rozhledny už nestačí? Vydejme se do korun stromů.

Lipno

Inspirací pro první českou stavbu tohoto typu byla německá stezka Baumwipfelpfad. Ta měří celkem 1,3 kilometru a navrhl ji německý architekt Josef Stöger. Můžeme odsud pozorovat z různých úrovní a výšek území rozlehlého Bavorského lesa. 

Stezka korunami stromů Lipno byla otevřena v roce 2012, jejím autorem je výše zmíněný architekt. Unikátní stavba je podpírána 75 sloupy, její součástí je spoustu naučných prvků. Po dřevěné lávce můžeme vystoupat mezi koruny stromů až do výšky téměř 25 metrů. 

Krajinu okolí Lipna můžeme obdivovat z výšky.  | Zdroj: Stezka korunami stromů LipnoKrajinu okolí Lipna můžeme obdivovat z výšky. | Zdroj: Stezka korunami stromů Lipno

Vycházka pokračuje do devítihranné vyhlídkové věže, po točité lávce vystoupáme až do nejvyššího bodu věže do výšky 40 metrů. Místo nabízí úchvatné pohledy do okolí Lipenského jezera, Šumavy, Novohradských hor a při dobré viditelnosti dokonce i Alp. 

Zpátky do bezpečí země se můžeme dostat po schodech nebo zvolit adrenalinový způsob – svezení tobogánem dlouhým 58 metrů.

Nejvyšší bod Stezky korunami stromů je 40 metrů. | Zdroj: Stezka korunami stromů LipnoNejvyšší bod Stezky korunami stromů je 40 metrů. | Zdroj: Stezka korunami stromů Lipno

Součástí stavby je tobogán. | Zdroj: Stezka korunami stromů LipnoSoučástí stavby je tobogán. | Zdroj: Stezka korunami stromů Lipno

Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází poblíž Jánských Lázní na úpatí Černé hory, výhledy do okolní krajiny si můžeme užívat z výšky 23 metrů nad terénem. Stavba se stala vítězem soutěže Stavba roku Královehradeckého kraje 2018. 

Při procházení stezkou dlouhou 1500 metrů mineme několik naučných zastávek, na stromy, o kterých se píše, jsou důmyslně nasměrována kukátka. Panoramata nejvyššího pohoří Česka a České vysočiny můžeme obdivovat z výšky 45 metrů vysoké vyhlídkové věže, jejíž součástí je tobogán vedoucí vnitřkem. 

Krkonošský národní park můžeme pozorovat z výšky 23 metrů. | Zdroj: Stezka korunami stromů KrkonošeKrkonošský národní park můžeme pozorovat z výšky 23 metrů. | Zdroj: Stezka korunami stromů Krkonoše

Můžeme se projít v několika výškových úrovních. | Zdroj: Stezka korunami stromů KrkonošeMůžeme se projít v několika výškových úrovních. | Zdroj: Stezka korunami stromů Krkonoše

Pro cestu dolů můžeme využít tobogán. | Zdroj: Stezka korunami stromů KrkonošePro cestu dolů můžeme využít tobogán. | Zdroj: Stezka korunami stromů Krkonoše

Podobnost se stezkou na Lipně není náhodná, obě mají stejného provozovatele. Zde v Krkonoších se můžeme navíc podívat také pod zem. Je zde unikátní podzemní jeskyně, kde jsou k vidění celé kořenové systémy stromů a dozvíme se spoustu informací o životě pod povrchem země.

Máte v plánu strávit v Krkonoších více času? Počasí je zde nevyzpytatelné, mohou se vám hodit tipy na designové útulny.

Valašsko – Pustevny

Pustevny jsou historicky spjaty se jménem slovenského architekta Dušana Jurkoviče, vytvořil velice osobitý styl ovlivněný lidovou architekturou, kterou můžeme obdivovat díky několika zachovalým stavbám. 

Místo je zajímavé také z pohledu moderní architetury, obec Trojanovice a její okolí je toho příklademHorní stanice lanové dráhy na Pustevnách navržená architektem Kamilem Mrvou se stala vítězem Stavby Moravskoslezského kraje 2017 a získala cenu GRAND PRIX.

Stezka Valaška v Beskydech | Zdroj: Stezka ValaškaStezka Valaška v Beskydech | Zdroj: Stezka Valaška

Stezka Valaška je dominantou Beskyd od roku 2019. Její celková délka dosahuje téměř 600 m, výška 54 m. Pyšní se unikátním lanovým himálajským chodníkem, který se stal nejdelším zavěšeným lanovým chodníkem v České republice.

Zajímavým prvkem stavby je vysunutá plošina, tzv. skywalk, na vrcholu věže, opatřená prosklenou podlahou a zábradlím. 

Stezka Valaška v Beskydech | Zdroj: Stezka ValaškaStezka Valaška v Beskydech | Zdroj: Stezka Valaška

Stezka Valaška v Beskydech | Zdroj: Stezka ValaškaStezka Valaška v Beskydech | Zdroj: Stezka Valaška

Dolní Morava

K pozorování krajiny z jiné perspektivy láká také Stezka v oblacích na Dolní Moravě pod Kralickým Sněžníkem. Stejně jako ostatní stavby, i ona chce dopřát návštěvníkům intenzivní pocity a jedinečné zážitky. Po cestě na její vrchol překonáme vzdálenost 750 m a výškové převýšení 38 m. Z výšky 53 metrů můžeme spatřit Králický Sněžník, Klepáč, vrchol Slamníku, Suchý vrch, Bukovou horu, Orlické hory i část Jeseníků.

Autorem konceptu je významný český architekt a pedagog Zdeněk Fránek. Umělec čerpá z architektonických, uměleckých i přírodních zdrojů, v roce 2020 získal za svou tvorbu ocenění Architekt roku.

Stezka v oblacích Dolní Morava |  Zdroj: Fránek ArchitectsStezka v oblacích Dolní Morava | Zdroj: Fránek Architects

Podoba a řešení stezky má představovat dráhu letu nočního motýla. Rozsochatost a členitost celé stavby navozuje dojem přírodnosti. Kromě krásných výhledů na okolní horskou krajinu je možné načerpat zajímavosti o místech a historii zdejšího údolí z několika informačních tabulí. 

Vstupní objekt má jemně elipsovitý tvar podobný lodičce, stezka je ukončena tzv. kapkou, která je vykonzolovaná nad údolí přibližně 11 metrů. Přijdou si zde na své také příznivci adrenalinu. Mohou se projít po síťovém rukávu propojujícím dvě úrovně stezky nebo sjet unikátním 101 m dlouhým tobogánem. 

Stezka v oblacích Dolní Morava | Zdroj: Fránek ArchitectsStezka v oblacích Dolní Morava | Zdroj: Fránek Architects

Výzva pro architekty a projektanty

Realizace těchto staveb jsou výzvou pro architekty, projektanty a realizační firmy. Nejde o jednoduchá architektonická díla, ale o složitou konstrukční a statickou záležitost. 

Jak probíhal proces vzniku Stezky v oblacích, zmiňuje její autor architekt Zdeněk Fránek v televizním dokumentu S hlavou v oblacích: „Skywalk je moje nejabstraktnější stavba. Vznikla takovou kaligrafickou čárou, která byla zezačátku volná, tak jak mi to proudilo z hlavy. Později samozřejmě se podle nějakých numerických zákonitostí zdokonalovala a propracovávala až do té realizační podoby. Zadání bylo vytvořit něco zcela unikátního, co nikde není.“

Unikátní stavba je dominantou Dolní Moravy. | Zdroj: Fránek ArchitectsUnikátní stavba je dominantou Dolní Moravy. | Zdroj: Fránek Architects

Dominantním materiálem pro tento typ staveb bývá dřevo, stezky v oblacích jsou proto většinou v ocelovo-dřevěné konstrukce. Jednotlivé komponenty jsou vyráběny na míru. Montáž se dá připodobnit ke 3D puzzlím, všechny díly do sebe musí dokonale zapadnout.

Většina stezek je umístěna na vrcholcích kopců, tedy exponovaných místech, jsou tedy extrémně zatěžovány povětrnostními vlivy. Od projektanta to vyžaduje důkladnou analýzu a výpočty, které dávají základ pro tvar konstrukce a především její bezpečnost. 

„U stezky v oblacích je vždy velká část práce na projektantovi. Návrh konstrukce vychází nejen z návaznosti na představu architekta, která je často vyjádřena jen letmou skicou, ale především zohledňuje statiku objektu při různých typech zatížení,“ popisuje Vladislava Rozínková z firmy Taros Nova, která se podílela na vzniku dvou zmiňovaných realizací – v Dolní Moravě a na Pustevnách.

Stavby zasazené v krajině vzbuzují různé emoce

Stezky přibližují lidem krajinu z nadpozemské výšky, slouží k edukaci, zábavě i relaxaci. Oproti běžným rozhlednám bývají většinou bezbariérové, přístupné pro širokou veřejnost. 

Jakákoliv stavba umístěná do krajiny je ale zásahem do přírody. A stezky nelze přehlédnout. Existence těchto monumentálních objektů otevírají otázku, zda jejich přidaná hodnota není na úkor narušení přírodního rázu krajiny. Atrakce navíc přitahují extrémní zájem turistů, čímž některá místa mohou trpět. 

Související

Špička, která budí emoce. Studio Mjölk navrhlo atypickou rozhlednu v Jizerských horách, názory na ni se různí
Interiér a architektura

Špička, která budí emoce. Studio Mjölk navrhlo atypickou rozhlednu v Jizerských horách, názory na ni se různí

Markéta Blažková - 4. 11. 2020 - 6 min.

V bezpečí i ve vánici. Krkonoše se plní originálními a jednoduchými útulnami, které nehyzdí přírodu
Interiér a architektura

V bezpečí i ve vánici. Krkonoše se plní originálními a jednoduchými útulnami, které nehyzdí přírodu

Klára Rokosová - 12. 11. 2020 - 5 min.

Design napospas přírodě. Tajná místa v lese, na horách i v údolích, kde narazíte na stylové sezení od firmy Egoé
Design služeb

Design napospas přírodě. Tajná místa v lese, na horách i v údolích, kde narazíte na stylové sezení od firmy Egoé

Tereza Bíbová - 15. 9. 2020 - 7 min.

Zázrak v Beskydech. Obec Trojanovice jde příkladem, jak dostat kvalitní design a architekturu na vesnici
Interiér a architektura

Zázrak v Beskydech. Obec Trojanovice jde příkladem, jak dostat kvalitní design a architekturu na vesnici

Kateřina Tobišková - 24. 4. 2020 - 5 min.

S vkusem do oblak. Atypické rozhledny od českých architektů, na které je radost pohledět
Interiér a architektura

S vkusem do oblak. Atypické rozhledny od českých architektů, na které je radost pohledět

Martina Freitagová - 31. 7. 2019 - 6 min.

Místa, kde člověk rád spočine. 10 atypických vyhlídek v krajině, kam pro vás přinesli nábytek na zádech
Grafický design

Místa, kde člověk rád spočine. 10 atypických vyhlídek v krajině, kam pro vás přinesli nábytek na zádech

Klára Rokosová - 27. 3. 2019 - 7 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení