CO, JAK, PROČ? s teoretičkou designu Alice Rawsthorn

Alice Rawsthorn při přednášce Praze, foto: Jan Hromádko Alice Rawsthorn při přednášce Praze, foto: Jan Hromádko

Milého zahraničního hosta přednáškového cyklu Budoucnost designu vyzpovídala naše oblíbená blogerka Iri Novak (Můj dům, můj squat). Co ji zajímalo a jak na ni novinářka světového formátu zapůsobila?

CO považujete za nejlepší "designový" nápad poslední doby?

Myslím, že za pozornost stojí práce mladých a velmi talentovaných designérů v Africe, kteří vymýšlí opravdu zajímavé projekty. Patří mezi ně také inženýr Arthur Zang (26) a jeho Cardio Pad - mobilní zařízení, které umí snímat pacientovu srdeční činnost, a data pak zaslat k analýze do specializovaného centra vzdáleného stovky mil. Místní lékaři a zdravotníci pak dostanou z nemocnice diagnózu, podle které určí, jaká léčba bude potřeba. Pacient tak nemusí absolvovat vyčerpávající cestu do vzdáleného kardio centra.

Cardio Pad, foto: Rising AfricaCardio Pad, foto: Rising Africa

JAK byste popsala svoji profesi?

Možná bych to shrnula tak, že zastávám roli komunikátora, protože sociální média nabízí tolik možných způsobů komunikace. Kromě toho, že píšu knížky a sloupky pro The New York Times nebo Frieze, jsem také velmi aktivní na Instagramu, FacebookuTwitteru. Každé médium přitom vyžaduje jiný přístup i lehce odlišné schopnosti a každé z nich má také jiný účel. A právě tenhle mix si nejvíc užívám. Šířit různé informace různými způsoby tak, abych o designu mohla komunikovat s co nejvíce lidmi.

Alice Rawsthorn, foto: Michael LeckieAlice Rawsthorn, foto: Michael Leckie

PROČ se design tak často používá jako synonymum slova styl?

Ano, to se bohužel děje opravdu často a je to značně deprimující. Myslím, že je to pozůstatek průmyslové revoluce, protože do té doby měl design tendence hledat praktická řešení a vynalézat nové způsoby, jak věci a procesy vylepšit. Skvělým příkladem je pirátská vlajka s lebkou a zkříženými hnáty, která se začátkem 18. století začala používat jako symbol k zastrašení obětí. Byl to efektivní způsob, jak je přimět, aby se vzdaly, aniž by piráti riskovali, že ztratí vlastní muže. I když jde o vynikající nápad, nikdy nebyl popsán jako designový projekt (O pirátech jako o designérech píše Alice ve Zdravím, světe v kapitole 2: Kdo je designér, pozn. autorky). Industrializace design zprofesionalizovala a rozdělila do různých kategorií. Zároveň ale do určité míry oslabila jeho význam, který se zúžil na komerční prostředí, a pro veřejnost se nejdůležitějším kritériem stal vzhled. Myslím, že to byla nejjednodušší cesta, jak lidem přiblížit jeden aspekt designu. Je to ale stále jen jeden aspekt, který zdaleka netvoří kompletní celek.

Zároveň si ale myslím, že se tohle vnímání v poslední době dramaticky mění. Hodně v tom pomáhá digitální technologie. Příkladem může být třeba smartphone. Vidíme nejen stylový telefon, ale zároveň si uvědomujeme, jak je důležité jeho snadné ovládání a zajištění tolika funkcí. Stejně tak práce sociálních a humanitárních pracovníků, kteří hledají způsoby, jak efektivněji zajistit potřebnou péči. Stále víc a víc lidí si uvědomuje, že design znamená hledání řešení, jak život v mnoha jeho oblastech zlepšovat.

Alice Rawsthorn při návštěvě v Praze v centru CZECHDESIGN, foto: Iri NovakAlice Rawsthorn při návštěvě v Praze v centru CZECHDESIGN, foto: Iri Novak

A JAK na mě Alice působila?

Velmi, ale opravdu velmi mile, skromně a trpělivě. To poslední říkám proto, že než jsem anglicky vyjádřila svou otázku, tak aby dávala smysl, chvilku to trvalo.) Doslova z ní srší energie a nadšení z práce, kterou dělá. Ten pocit, kdy v oblasti kreativních projektů objevíte něco zajímavého a toužíte to sdělit ostatním, totiž moc dobře znám. Neubránila jsem se otázce, jestli někdy toužila po tom stát se designérkou. Dostala jsem ale rozumnou odpověď, že ne, protože její milovanou činností je zkrátka psaní, pro které má talent i zkušenosti. A situaci, kdy lidé navrhují špatné věci, jen proto, že mají příležitost, považuje na neuctivost k designérské práci. Ano, ano, jen kdyby takhle rozumní byli všichni.)

Celý článek si můžete přečíst na Můj dům, můj squat.

Zdravím, světe od Alice Rawsthorn, foto: Iri NovakZdravím, světe od Alice Rawsthorn, foto: Iri Novak

Související

Budoucnost designu: Alice Rawsthorn
 

Budoucnost designu: Alice Rawsthorn

Přednáška
23. 9. 2015, 18:30 - 21:00

Designu se vždycky nejvíc dařilo v érách velkých změn.   V jedné takové právě žijeme...
 

Designu se vždycky nejvíc dařilo v érách velkých změn. V jedné takové právě žijeme...

Kamila Matoušková - 15. 9. 2015 - 4 min.

Odkud přichází inspirace pro české designéry? Z Holandska, Japonska i USA...
Produktový design

Odkud přichází inspirace pro české designéry? Z Holandska, Japonska i USA...

Iri Novak - 7. 10. 2015 - 3 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení