Utéct z města a vyrazit na chatu je v naší domovině letitý zvyk. Jezdilo se za socialismu, jezdí se i dnes. A aktuální omezení cestovaní spojená s pandemií potřebu mít vlastní zázemí v přírodě ještě zvýraznilo. O klíče k chatce na Sázavě nebo k chalupě na horách už ale nemusíte prosit rodiče a prarodiče. Možností, jak si užít výhod pobytu v přírodě a moderního zázemí za rozumnou cenu, je dnes relativně dost. Vyzkoušeli jsme je pro vás.
Tiny House Done
Tiny House Done na Smržovce je jako vystřižený z knížek o stylových dřevěných minidomcích na severu Evropy. Je tvarově jednoduchý, přitom elegantní, hodí se do lesa i na louku. Jeho výhodou je, že nepotřebuje betonové základy a pokud jste jen trochu zruční, tvůrci vám slibují, že ho zvládnete postavit i sami. Za nápadem stojí trojlístek Lukáš Otevřel, architekti ze studia DDAANN a truhláři z Devota.
Chatička na Smržovce stojí hned pod lesem a díky čelní prosklené fasádě se vám tak nabízí kouzelná představení. Srnky vám budou doslova koukat pod peřinu. Tam je ostatně ideální trávit většinu času, pokud jste zrovna uvnitř chatky. 12 m², které celá chatka má (plus 5 m² terasy), je zkrátka dobrých tak akorát pro přípravu rychlého čaje a lenošení v posteli. Pokud navíc uděláte stejnou chybu jako my a vezmete s sebou dítě, je volného prostoru vevnitř pomálu. Tiny House Done je skvělé místo pro zamilované páry, které po celodenním pobytu venku potřebují někde složit hlavu, umýt si vlasy, opéct buřty a se sklenkou červeného pozorovat divokou lesní zvěř.
Blokki
O poznání víc místa i komfortu vás čeká, když si pro svoje víkendové úniky vyberete Blokki. Přepravní kontejnery, z kterých začala před několika lety Zdena Zlatová jako mávnutím kouzelného proutku vyrábět stylové, minimalistické bydlení. My dostali možnost vyzkoušet Blokki v Zátiší, složené ze dvou kontejnerů, které si na svém pozemku na kraji vesnice postavila hrdá majitelka Alice Titzová. Rozměrově tento typ Blokki bez problému poslouží i rodině s malými dětmi. Prostorný obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem vám poskytne dost prostoru pro práci na homeoffice i pro hru. Velikým benefitem je množství francouzských oken, které vás neustále nutí kochat se okolní krajinou. Nechybí ostatně ani v malé koupelně, která je díky množství světla na pohled mnohem velkorysejší, než odpovídá metrové výměře. Není náhoda, že Blokki volí zájemci stále častěji i jako plnohodnotné bydlení. Variabilita, kterou systém kontejnerů umožňuje, je pro podobný koncept ideální. Dva kontejnery vám poskytnou sympatických 70 m², což jistě může zdárně konkurovat běžnému činžovnímu nebo panelákovému bytu. Pokud tedy máte štěstí a vlastníte sad nebo louku u lesa a navíc chcete mít svoji chatičku rychle (doba realizace se pohybuje mezi 2 až 3 měsíci), Blokki jsou ideální volba.
Free Style
Firma Prodesi / Domesi se na dřevostavby zaměřuje již 18 let. Listovat katalogem jejich realizací musí i zarytého odpůrce bydlení na venkově přesvědčit, že dřevo má své nenahraditelné kouzlo. Firma se zaměřuje na dřevostavby na zakázku, ale nabízí také dva typizované domy, které jsme se rozhodli vyzkoušet. Domesi Concept House Freestyle se nachází v malé vesničce Pulečný v Jizerských horách, pár kilometrů od Jablonce nad Nisou. Za projektem stojí dvojice architektů Pavel Horák a Václav Zahradníček. Dvoupatrová dřevěná stavba na první pohled nepůsobí jako moderní intervence do krajiny. Naopak má klasické tvarosloví, které do české krajiny a vesnice pěkně zapadá. Navíc sedlová střecha je podmínkou řady obcí a je to tedy praktická výhoda navíc.
Samotný dřevěný objekt pak splní podmínky i pro celoroční obývání. Dvě ložnice, kuchyně, koupelna, nechybí velká okna pro výhled do krajiny a terasa na ranní snídaně a večerní skleničku vína. Navíc má Pulečný opravdu veliké patro, které může sloužit jako herna pro děti (které mají pud sebezáchovy, případně by bylo třeba zajistit prudké schody) nebo soukromé jógové studio. Místa je zde opravdu dost. K dnešnímu dni stojí už 70 dřevěných domků Freestyle a jak říkají sami tvůrci, koronakrize zájem ještě zvýšila. A cena? Varianta kompletní realizace na klíč přes 3,5 milionu. Podobně jako garsonka v pražském paneláku, kde vás asi ráno ptáci nevzbudí.
Neo
O něco vyšší liga než Pulečný je domek od stejných architektů nazvaný Neo, který stojí v Budíkově. Na rozdíl od všech výše zmíněných je tohle už spíš nadstandardní rodinný dům, který nám hned přirostl k srdci. Svoji roli v tom jistě hraje i vybavení, na kterém se zde nešetřilo. Obývací pokoj je spojený s kuchyňským koutem, kterému dominuje veliký dřevěný stůl od TONu. Jitona pak dodala postele, Brokis osvětlení a venkovní nábytek je značky Egoé – doslova přehlídka aktuálních českých špičkových výrobců. Dům není žádný drobeček a hlavně zvenku je svoji výškou opravdu nápadný, vnitřní dispozice jsou však velmi chytře vymyšlené a jistě není problém strávit tu čas s širší rodinou nebo přáteli. V patře jsou dokonce tři ložnice, dostatečné zázemí pro všechny je tedy zaručeno. Postavit Neo jako nenápadnou chatičku pro víkendové úniky z civilizace bude asi volba jen malého množství lidí. Naopak vybrat si tuhle dřevostavbu jako alternativu k typizovaným satelitním domům je určitě nápad, který stojí za zvážení.









