Co bude trendem v grafickém designu tento rok? Osmdesátky i barevné přechody

Zajímá vás, jaké kreativní trendy na nás tento rok ještě čekají? Některé z následujících grafických stylů nejsou novinkou letošního roku, ale spíše výsledkem dlouhodobějšího nárůstu popularity. Trendy totiž nevznikají přes noc, nýbrž se pozvolně dostávají do povědomí. My jsme se v redakci zaměřili na nové tendence ve světě grafického designu a přinášíme vám malou ochutnávku toho, v čem hledat inspiraci pro rok 2019.

Okázalost 80. let

Dobrý vkus zahoďte do říše zapomnění a nahraďte ho pompézností konce minulého století, ve které dominuje hadí či leopardí potisk, zlaté řetězy, paví peří nebo metalické odlesky. 
80. léta jsou jednoduše zpátky ve velkém. Inspiraci z nich čerpá hlavně módní a hudební průmysl, grafický design však rozhodně nezůstává pozadu.

trend „Okázalost 80. let“, grafika: Sára Šímovátrend „Okázalost 80. let“, grafika: Sára Šímová

Konec plastům

Zelená kultura je na vzestupu. Díky čím dál tím větší globální pozornosti nám tyto tendence připomínají, že volby, které děláme, jsou důležité. Na tento trend reaguje i obalový design, který bere tuto výzvu jako svoji výhodu. Grafičtí designéři mají jedinečnou příležitost dosáhnout rovnováhy mezi odpovědností v oblasti životního prostředí a vizuální identitou značky. Takto promyšlená práce je pak atraktivní pro klienty i lákavá pro planetu. Tento fakt si začíná uvědomovat čím dál více značek, mezi něž můžeme zařadit například Almara soap či Mylo

trend „Konec plastům“, grafika: Klára Plicovátrend „Konec plastům“, grafika: Klára Plicová

Moderní koláž

Tento styl odráží imaginativní svět spojováním staré umělecké praxe s digitálními vymoženostmi dnešní doby. Spojení vrstvených efektů s aplikací rozmanitých barev a textur umožňuje zakrýt nebo odhalit různé části designu, a tím docílit kompletně nového vzhledu. Vytvoření nového a jedinečného stylu je rozhodně něco, co stojí za pozornost. 

trend „Moderní koláž“, grafika: Sára Šímovátrend „Moderní koláž“, grafika: Sára Šímová

Přechody barev

Kombinace živých barev a zasněného barevného ladění zůstává i nadále populární. Propojit navíc tento trend s geometrickými tvary a vzory se pro tento rok jeví jako trefa do černého. Zdánlivě náhodné uspořádání s dostatkem bílého prostoru je přitažlivé svou jednoduchostí. Důležitou roli bude hrát tato intenzivní kombinace zejména v typografii, která dá tomuto trendu zajisté vyniknout. 

trend „Přechody barev“, grafika: Klára Plicovátrend „Přechody barev“, grafika: Klára Plicová

Retro v moderním hávu

Není neobvyklé, že se čas od času pochlubíme kousky, kterými se před několika dekádami pyšnila naše babička. Trendy z minulosti se zkrátka v pozměněné formě opakovaně vrací. Tento rok toho budeme svědky, i co se týče ilustrace či grafiky. Právě teď jsou v kurzu ikonické reklamní ilustrace poválečné doby vykreslené v moderním stylu. 

trend „Retro v moderním hávu“, grafika: Klára Plicovátrend „Retro v moderním hávu“, grafika: Klára Plicová

Související

První Sympozium ilustrace v ČR se chystá v historických prostorách broumovského kláštera
Ilustrace

První Sympozium ilustrace v ČR se chystá v historických prostorách broumovského kláštera

Kateřina Ostradecká - 5. 3. 2019 - 6 min.

Kdo nahradí Velčovského? Objevili jsme pětici, před kterou je třeba mít se na pozoru
Produktový design

Kdo nahradí Velčovského? Objevili jsme pětici, před kterou je třeba mít se na pozoru

Veronika Pařízková - 1. 3. 2019 - 5 min.

Studio Činčera je důkazem, že i český obal může být světový. Představujeme další z úspěšných rodin
Produktový design

Studio Činčera je důkazem, že i český obal může být světový. Představujeme další z úspěšných rodin

Barbora Formánková - 6. 2. 2019 - 6 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024