Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Playbag, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai Playbag, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Člověk recyklovaný

Procházka Prahou s bývalým kreativním ředitelem Honzou Badalcem, člověkem, který žije již 12 let bez domova. Ušitá na míru designérům. Tématem byla oblast recyklace, a to nejen v grafickém či produktovém designu. Navštívili jsme mnoho zajímavých míst včetně squatu Klinika, který otevřel spoustu netradičních témat...

Když se jí do očí podívám, pláče a říká, že člověk jsem prokletý, že oči mám jiné, než jsem měl před lety, cituje nám Honza Badalec Jiřího Wolkera cestou po Vinohradech a Žižkově. Bývalý úspěšný kreativní ředitel, nyní dvanáctým rokem bezdomovec, nás provází po zajímavých místech spojených s recyklací. Honza sám o sobě tvrdí, že je recyklovaný. Je otázkou, zda či jak se může lidský život recyklovat.

Jan Badalec, DesigNoon, Foto: Roman BiričkaiJan Badalec, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Na Žižkovskou věž jsem brával klienty na prezentace. Vždycky jsem se snažil je vzít na nějaké neobvyklé místo, vypráví Honza cestou do Skoby, místa, kde ručně vyrábějí sešity, zápisníky a diáře z recyklovaných materiálů a ekologicky šetrného papíru. Honza ve Skobě pomáhá tak, že tam nosí nalezené a zachráněné knihy a časopisy, ze kterých vznikají zajímavé obaly.

DesigNoon, Foto: Roman BiričkaiDesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Vždycky jsem měl pro klienty tři návrhy, z čehož jeden byl pro zasmání, abych je hned na začátek pozitivně naladil, předává Honza svoje zkušenosti z kariéry kreativního ředitele cestou do Pracovny. Další místo protkané recyklací. Coworkingový prostor, kde např. na stropě najdete lampy z vnitřností starých praček.

Lampa z vnitřností starých praček, DesigNoon, Foto: Roman BiričkaiLampa z vnitřností starých praček, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Honza tu má svůj koutek s knížkami veršů, které si můžete odnést. A popřípadě přinést jiné. Je tu i hůl s iniciály JS. To znamená Jaroslav Seifert. Žil tu opodál a tuhle hůl jsem našel nedaleko mezi odpadky. V Pracovně, kde je několik prostor včetně kavárny, se dá pořádat ledacos. V poslední, sdílené kanceláři, je neuvěřitelný klid. Prý je to bývalá buddhistická modlitebna. Je to tu promodlený, dodává Honza.

Pracovna, DesigNoon, Foto: Roman BiričkaiPracovna, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Další zastávkou je Playbag, obchod s taškami a batohy šitými z různých ekofriendly materiálů. Honzovi nedávno ukradli batoh se všemi věcmi, a Playbag mu jeden batoh ušitý z plachty kamiónu věnoval. Honza jim za to dnes daruje úplně nový malířský stojan ve žluté krabici, který odpoledne našel.

Malířský stojan, DesigNoon, Foto: Roman BiričkaiMalířský stojan, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Předposlední zastávkou je Le Boudoir, second hand, kde lidé prodávají nepotřebné věci. Nic zvláštního. Až na to, že každý předmět je doprovozen životním příběhem. A tady se na chvíli zastavujeme a napjatě posloucháme i Honzův životní příběh, plný neuvěřitelných zvratů. O kousek dál nás Honza upozorňuje na absurditu dvou jezdeckých soch, znázorňujících osobnosti s rozdílnou ideologií, které se dají vidět z jednoho místa. Na Vítkově je to jezdecký pomník Jana Žižky, a na Prokopově náměstí socha Jaroslava Haška na koni.

Prokopovo náměstí, DesigNoon, Foto: Roman BiričkaiProkopovo náměstí, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Naši procházku zakončujeme v jediném legálním squatu u nás - Klinice. Název je odvozen od prostoru bývalé polikliniky. Žije tu deset lidí a spolu s dalšími asi třiceti dobrovolníky se snaží svérázné prostory opravit. Pořádají se tu různé akce, např. kreativní svářečské kurzy. 

Ukázka výrobků ze svářeckých kurzů, Klinika, DesigNoon, Foto: Roman BiričkaiUkázka výrobků ze svářeckých kurzů, Klinika, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Jste, Honzo, vůbec šťastný?
Jsem. Ale ne kvůli životní situaci. Jen díky své povaze.

Jan Badalec s Helenou Jakoubě, DesigNoon, Foto: Roman BiričkaiJan Badalec s Helenou Jakoubě, DesigNoon, Foto: Roman Biričkai

Více informací o Janu Badalcovi naleznete na Pragulic.cz.

Článek vznikl na základě jednoho z projektů DesigNoon, který založila a organizuje Helena Jakoubě, art directorka v Hrivnak.

Galerie

Další články