Modulární plot AITAA představil Michal Roman a jeho tým spolupracovníků teprve minulý rok. Za několik měsíců práce se jim již podařilo získat několik prestižních ocenění. Úspěšný produkt pro ně však nedefinují ceny, nýbrž fakt, že dává smysl a lidé ho rádi využívají.
S nápadem tohoto chytrého oplocení přišel Michal Roman čirou náhodou při tvorbě studie pro jednu obec nedaleko Prahy. Začal si všímat trendu betonových oplocení, které nenabízejí žádnou přidanou hodnotu. Dřevěný modulární systém AITAA je určen nejen pro soukromé osoby na zahrady či balkóny. Využití najde téměř všude.
Nedávno získalo toto multifunkční systémové řešení, z více než šesti tisíc přihlášených prací, cenu Red Dot Award, a to hned rovnou ve dvou kategoriích: best of the best a best innovative product. Pro firmu, která na trhu působí jen několik měsíců, je to neuvěřitelný úspěch. „Red Dot Award je úžasné ocenění. Je to pro nás takové zhodnocení naší práce,“ říká Michal Roman. Za tímto produktem však nestojí nespočet lidí, nýbrž jen malý tým nadšenců, které pojí zapálení pro smysluplnou věc.
„Nové balkonové moduly, které představíme během pár měsíců vychází z modulu, který máme navržený do veřejného prostoru na sportoviště,“ vysvětluje Michal Roman, který doufá, že se tento produkt jednou stane i součástí skateparků, tenisových kurtů a dalších typů sportovišť. Tam by mohl najít široké využití díky integrovanému sezení, boxu na batohy, elektrickým zásuvkám, ale i chladící jednotce, kam si mohou dát v létě děti pití.
I na malém prostoru se dá zahradničit, což dokazuje tento truhlíkový systém. | Zdroj: archiv AITAA
S dětmi se pak rovněž pojí i speciální systém multifunkčních učeben určený školám, školkám, dětským domovům či do vzdělávacích center. Díky spoustě přidaných funkcí, jako jsou umyvadla a pítka, uzamykatelné šatny, školní lavice nebo skryté tabule s dataprojektem, je to ideální nástroj k tomu, dostat děti více do přírody. Tyto učebny se okamžitě zalíbily velkému množství škol a na základě dotace ze státního fondu životního prostředí o ni začali ve velkém žádat. To se ovšem úřadu znelíbilo a výzvu upravil tak, aby se do ní tento projekt nemohl zapojit. „Některé školy ji ale i přes to chtějí. My se k tomuto projektu chceme nejpozději na podzim vrátit,“ vysvětluje Michal Roman.
Návrh multifunkční učebny, která skýtá mnoho funkcí. | Zdroj: archiv AITAA
„V hledání smysluplnosti jsem pokaždé jednáním se státním aparátem překvapen, a to se prolíná i do projektu Nahá vesnice.“ Tento unikátní projekt studia Blank Page, založeného Michalem Romanem, se snaží vylepšovat veřejný prostor menších obcí a vesnic. Často se však tyto snahy zastaví na zatvrzelosti místních starostů, které je těžké přesvědčit o tom, že se investice tímto směrem opravdu vyplatí.
Projekt má přitom potenciál k úspěchu. Finanční dostupnost je podpořena spoluprací místních obyvatel, kteří pak mají k výsledku osobnější vztah. „Mělo to fungovat tím způsobem, že by se daný projekt jen navrhnul, nakoupil materiál a na realizaci by se podíleli sami obyvatelé dané vesnice. Skončilo to však na tom, že jsme nesehnali lidi. Starostům se projekt sice líbí, ale nejsou ochotni nikoho shánět. Spousta našich projektů tím pádem skončila jen u studie, kterou si obce často objednají, ale dál už s ní nepracují,“ dodává. Nahá vesnice je tedy dnes spíše edukativním projektem.
Venkovní mobiliář pro gymnázium Říčany | Zdroj: www.blankpage.cz/
Michal Roman však své snahy nevzdává. I právě díky novému projektu multifunkčních plotů AITAA se mu po malých krůčkách daří měnit podobu veřejného prostoru k lepšímu.