Chyby a odchylky jsou vítané – kolekce Work in Progress návrhářky Hany Zárubové

Hana Zárubová na Premier Fashion Weeku 2013, kolekce Work in Progress Hana Zárubová na Premier Fashion Weeku 2013, kolekce Work in Progress

Hana Zárubová je v současné době jednou z nejžádanějších českých módních návrhářek. Zaslouženě letos vyhrála cenu Czech Grand Design pro oděvního designéra roku. Její přehlídka na Designblok Premier Fashion Weeku 2013 se tedy těšila vysoké návštěvnosti a všichni diváci napjatě očekávali, jestli v nich kolekce Work in Progress vyvolá podobně silné emoce jako ty předešlé.

Hana Zárubová na přehlídkách ráda využívá gradace a momentu překvapení. Ačkoliv si její kabáty může obléknout i konzervativní člověk, přehlídky se vyznačují silnou emocí a jejich linearita se podobá dění divadelních her. I proto na její přehlídky chodíme. Těšíme se na příběh a na pointu.

Barevnost kolekce je přírodní a nevýrazná. Samozřejmě. Hana Zárubová nikdy nebude tvořit pestrobarevné róby. To víme a jsme za to rádi. Tentokrát ale k tradiční šedé a černé barvě přidala také více odstínů hnědé. Oděvy tak dokreslily podzimní sobotní večer.

Modely byly nevšední záměrně nedotaženými střihy a odhalenými technologickými postupy. Nekončícím odpočítáváním, které kolekci doprovázelo, byla po celou dobu zdůrazňována hlavní myšlenka: Neukončenost. Rozpracovanost. Neúplnost. Work in progress.

A přesto na konci přišla jasná tečka. Diváci nadšeně tleskali, když se na závěr modelky postavily na molo s roztaženýma rukama a okolo těla jim visely dlouhé a široké úpletové plochy. Opět jsme se dočkali až divadelních emocí. Tentokrát se skrývaly v neodstřižených částech oděvu, které se před námi zničehonic objevily a suverénně tak ukončily naše očekávání velkého zážitku.

ujep 2024
zuz banner