Chyběla jim ideální hračka pro vlastní děti, navrhli ji proto sami. Manželé ze Šumperka a příběh dřevěné stavebnice Urbix

Za stavebnicí Urbix stojí manželé Sovadinovi, kteří projekt šíří dál. Vymysleli a navrhli řešení, jak ji expandovat do celé republiky. | Zdroj: urbix.cz Za stavebnicí Urbix stojí manželé Sovadinovi, kteří projekt šíří dál. Vymysleli a navrhli řešení, jak ji expandovat do celé republiky. | Zdroj: urbix.cz

Manželé Václav a Ivka Sovadinovi jsou autory dřevěné stavebnice Urbix vyráběné kompletně v Čechách. Klukům naplňuje potřebu budování, holkám sen o útulném domečku, táty fascinuje variabilita a maminky zase oceňují přírodní materiály, čistý design a hlavně minimální nároky na prostor. Urbix podporuje fantazii, prostorové vnímání, zručnost i kreativitu. Více o rodinném příběhu plném dětí a lásky se dočtete v rozhovoru.

Co stálo u zrodu dřevěné stavebnice Urbix? 

IVKA: Stavebnice Urbix vznikla na přání našich dětí. Kluci chtěli mít opravdu velké, variabilní hrady pro rytíře. Holky chtěly zase útulné domečky pro panenky.

VÁCLAV: Mě myšlenka stavebnice nadchla a Ivka si přála, aby to bylo přírodní, designové a hlavně skladné. Spolu jsme vymysleli a navrhli řešení.

Ze stavebnice Urbix si vyberou kluci i holky. Série obsahují vesnice, hrady a nádraží. | Zdroj: urbix.czZe stavebnice Urbix si vyberou kluci i holky. Série obsahují vesnice, hrady a nádraží. | Zdroj: urbix.cz

A proč jste nechali všechny díly stavebnice v provedení surového dřeva bez barev a laku?

IVKA: Máme rádi přírodu. A dřevěné provedení se líbí nám i našim dětem. Myslíme, že plastových a syntetických hraček je na trhu nadbytek. Chtěli jsme dětem nabídnout variantu hry, při níž se opravdu dotknou dřeva. Navíc je tato varianta nejvhodnější také pro možnost vlastního dotvoření, a mohou ji tak využít i jako materiál pro další kreativní tvorbu. Z domečku lze vyrobit Perníkovou chaloupku, hrad porostlý trním pro Růženku nebo roubenky, které kdysi stávaly po celém našem kraji.

Do hry vkládají děti samy sebe, své pocity sny a představy, naplňují a vytváří svůj svět. | Zdroj: urbix.czDo hry vkládají děti samy sebe, své pocity sny a představy, naplňují a vytváří svůj svět. | Zdroj: urbix.cz

Čím je vaše stavebnice odlišná od konkurence? Na jakém principu funguje?

IVKA: Na rozdíl od konkurence nabízíme díly, ze kterých se staví snadno a rychle, takže dřevěné město lze za pár minut složit, ale i uklidit. Velké množství variabilních dílků navíc poskytuje dětem nekonečné množství variant sestavení a neomezený rozvoj.

VÁCLAV: Jednotlivé dřevěné díly se do sebe pomocí jednoduchého zámku zasouvají. Jsou vyrobené z masivní bukové překližky o tloušťce 8 mm, a proto velmi dobře drží a mohou se dlouhodobě a opakovaně použít.

Stavebnice se skládá z variabilních dílků, které poskytují dětem nekonečné množství variant sestavení. | Zdroj: urbix.czStavebnice se skládá z variabilních dílků, které poskytují dětem nekonečné množství variant sestavení. | Zdroj: urbix.cz

Prozradíme, že jste rodiči sedmi dětí, brzy už osmi. To musí být pořádná dávka inspirace. 

IVKA: Děti jsou pro nás inspirací i hnacím motorem. Kdyby tu nebyly, vůbec bychom tohle nedělali, všechny hračky vyrábíme hlavně pro ně. Když vidíme, že je hra s nimi baví, je to pro nás velké povzbuzení do práce. Vidíme tak, že to má smysl a děláme něco užitečného i pro druhé. Protože máme děti od 1 roku do 13 let, máme také opravdu velké množství testerů. Jako pro rodiče je pro nás důležité, aby hračka vydržela a měla smysl. Nechceme dětem dávat něco, co se za chvíli vyhodí, nebo rozbije, ale naopak něco, co jim vydrží. Stavebnice Urbix je bude rozvíjet a provázet celé dětství, poslouží i dalším sourozencům a jednou ji třeba zdědí jejich vnoučata.

Za stavebnicí Urbix stojí manželé Sovadinovi, kteří projekt šíří dál. Vymysleli a navrhli řešení, jak ji expandovat do celé republiky. | Zdroj: urbix.cz Za stavebnicí Urbix stojí manželé Sovadinovi, kteří projekt šíří dál. Vymysleli a navrhli řešení, jak ji expandovat do celé republiky. | Zdroj: urbix.cz

Stavebnice Urbix je váš společný projekt. Jakou roli v něm zastáváte jednotlivě a pomáhají vám při práci i vaše děti? Kdo se podílí na návrhu stavebnice?

IVKA: Návrh jednotlivých dílů vzniká na papírech v dětských pokojíčcích, plány na stavby kreslí hlavně naši kluci Kuba a Matěj s tátou. Na rozkreslení dílů do krabiček a různých verzích sestavení se podílím já. Anička, Maruška, Barunka a Markétka naopak rády testují s panáčky, zda se pěkně koukají z okýnka a projdou dveřmi, hrají si a fotí se. S konečnou úpravou fotek a vytvářením příspěvků ráda pomáhá nejstarší dcera Klárka.

VÁCLAV: Ta nejtěžší mravenčí práce u PC, kam je potřeba všechno překreslit, aby díly seděly, navazovaly, byly navzájem kompatibilní a ideálně se vešly do boxů, čeká na mě. Mám na starost celý web i obchod. Provádím také samotnou výrobu a ručně všechny dílky obrušuji a kontroluji, aby byly bez vad a bezpečné.

Stavebnice je kompatibilní s mnoha dalšími hračkami z dětských pokojů. Dětem otevírá nekonečné množnosti hraní. | Zdroj: urbix.czStavebnice je kompatibilní s mnoha dalšími hračkami z dětských pokojů. Dětem otevírá nekonečné množnosti hraní. | Zdroj: urbix.cz

Jaké série nabízíte a pro které věkové kategorie je stavebnice určena?

IVKA: Nabízíme navzájem kompatibilní série vesnice, hrady a nádraží. V každé této sadě jsou varianty start box, classic box a maxi box, která se hodí do domácnosti, ale i do školek a dětských kolektivů.

Naše dřevěná stavebnice je určena dětem od tří let. I nejmenší děti zvládnou postavit malou chaloupku nebo zastávku k vláčkům. Pro větší holky a kluky jsou tu verze vesnice a hradů, kde rozšíří nejen svoji představivost, ale během hry také spolu komunikují a zdokonalují technické a prostorové myšlení.

Je všechno od balení přes výrobu po materiál z Čech?

VÁCLAV: Veškerá práce kolem stavebnice od návrhů přes vyřezávání a broušení, testování i balení probíhá na severní Moravě na okraji Šumperka v dílně našeho statku. Odtud expedujeme balíčky do celé republiky i dalších zemí.

Dřevěná stavebnice Urbix je komplet vyráběná na severní Moravě na okraji Šumperka v dílně statku manželů Sovadinových. | Zdroj: urbix.czDřevěná stavebnice Urbix je komplet vyráběná na severní Moravě na okraji Šumperka v dílně statku manželů Sovadinových. | Zdroj: urbix.cz

V čem vidíte onen pomyslný klíč, který otevírá fantazijní svět dětí? Co vše u dětí stavebnice rozvíjí?

IVKA: Urbix pomáhá dětem vstoupit do světa fantazie. Stavebnice je vytvořená tak, aby byla kompatibilní s mnoha dalšími hračkami z dětských pokojů, např. dřevěnými vláčkodráhami. Děti tak vytváří spojením z domečků celý svůj svět. Máme zkušenost, že i tříleté dítě dokáže motoricky zvládnout jednotlivé díly spojit. Čím jsou děti starší, umí vytvářet dokonalejší stavby, stávají se malými architekty, kteří trénují nejen zručnost, ale i prostorovou představivost.

Mezi vaše portfolio patří i houpací prkno Houppe. Co vás vedlo k jeho vytvoření? 

IVKA: První houpací prkno Houpee vzniklo také jako dárek pro našeho syna Matýska. Brzy ho ale chtěli mít všichni, a tak začala velkovýroba. Každé dítě je jiné, má jiné potřeby, přání a sny. My chceme splnit všechna přání, a tak nás děti inspirovaly k vytvoření množství doplňků od hnízdečka a hrazdičky pro nejmenší miminka přes polštářky a lehátka k lenošení až po létací set pro naše teenagery. Samotné prkno jsme navrhovali tak, aby vyhovovalo malým i velkým, a stalo se tak dárkem, který vydrží opravdu celé dětství.

Dětem stavebnice umožní stát se tvůrci svého vlastního světa. Urbix podporuje fantazii, prostorové vnímání, zručnost i kreativitu. | Zdroj: urbix.czDětem stavebnice umožní stát se tvůrci svého vlastního světa. Urbix podporuje fantazii, prostorové vnímání, zručnost i kreativitu. | Zdroj: urbix.cz

Plánujete dál rozšiřovat sortiment o nové stavebnice, nebo naopak o jiné produkty, než jsou hračky? 

IVKA: Naše plány z velké části ovlivňují děti. Máme několik rozdělaných projektů a až zjistíme, že vyhovují našim dětem, nabídneme je s láskou i dalším.

Kde můžeme vaše stavebnice koupit? 

IVKA: Všechny naše stavebnice jsou zatím k zakoupení na www.urbix.cz

Stavebnice Urbix ze série nádraží tvoří základ pro budoucí město. | Zdroj: urbix.czStavebnice Urbix ze série nádraží tvoří základ pro budoucí město. | Zdroj: urbix.cz

Související

Kdo si hraje nezlobí. Tipy na 5 aktivit pro děti v karanténě
Ilustrace

Kdo si hraje nezlobí. Tipy na 5 aktivit pro děti v karanténě

Tereza Bíbová - 17. 4. 2020 - 6 min.

Praha dětem zaslíbená. Přinášíme tipy na zajímavá a originální místa v metropoli pro nejmenší milovníky umění
Ostatní

Praha dětem zaslíbená. Přinášíme tipy na zajímavá a originální místa v metropoli pro nejmenší milovníky umění

Jana Mattas Horáčková - 2. 7. 2020 - 8 min.

Konec přeplněným a nevkusným dětským koutkům. Přinášíme 3 tipy na stylová místa kam s dětmi
Ostatní

Konec přeplněným a nevkusným dětským koutkům. Přinášíme 3 tipy na stylová místa kam s dětmi

Jana Mattas Horáčková - 18. 2. 2020 - 6 min.

Houpací prkno jako hračka, balanční pomůcka i kus nábytku. Proč ho dětem pořídit a od koho?
Ostatní

Houpací prkno jako hračka, balanční pomůcka i kus nábytku. Proč ho dětem pořídit a od koho?

Šárka Kobrynová - 26. 1. 2018 - 5 min.

Dřevěný labyrint pro děti. Nová školka připomíná nekonečné schody
Interiér a architektura

Dřevěný labyrint pro děti. Nová školka připomíná nekonečné schody

Alice Muziková - 29. 6. 2017 - 2 min.

jelínek
MYP 2024