Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Výstava Design v nejlepších letech Výstava Design v nejlepších letech

Chodicilide.cz si odnesli Equal Design Award

Historicky první Cenu za přístupný design získali za výstavu Moje cesta. Ocenění jim předal v GALERII/CZD odborník a teoretik architektury Osamu Okamura.

Smyslem tohoto ocenění je upozornit na problematiku přístupného designu, který chápe design jako nástroj pro vytváření prostředí, produktů a služeb bez bariér, a zároveň připomenout jeho důležitost. Čestné ocenění EQUAL DESIGN AWARD je ojedinělá cena v rámci celé České republiky. Letos poprvé ji vyhlásila organizace CZECHDESIGN, která se tématu přístupného designu dlouhodobě věnuje, a to 17. září v GALERII/CZD ve Vojtěšské, kde byla zároveň představena tematická výstava s příznačným názvem Design v nejlepších letech.

Ta má několik rovin. Vystavuje designové produkty určené pro co nejširší spektrum lidí, tedy předměty přístupné jak mladší populaci, tak i výrobky pro starší část obyvatelstva. K vidění jsou i výrobky šité na míru právě seniorům, které respektují správnou ergonomii, ale zároveň také dobře vypadají, což není v případě předmětů pro tuto specifickou skupinu pravidlem. Výstava představí produkty jak českých, tak i zahraničních designérů a výrobců. Důležitou složkou výstavy jsou ilustrace, které ji doplňuji. Informují o nesnázích a překážkách, které nám klade stáří do cesty, ale také radí, jak se s těmito překážkami vyrovnat. Na výstavu vás zveme do 1. listopadu 2013.

O projektu chodicilide.cz

Projekt chodicilide.cz realizovaný Nadací Sirius ocenění získal za jednu ze svých aktivit, výstavu Moje cesta, kterou na Pražském výstavišti představil v červnu 2013. Byla připravována ve spolupráci s odborníky a lidmi se zdravotním postižením a návštěvníci si na ní mohli vyzkoušet každodenní život handicapovaných lidí. Nominovaná byla za svůj přívětivý a přehledný design. Cenu převzala manažerka projektu Jana Vožechová a dvojice scénografů a designérů Hynek DřízhalMatěj Palouš ze studia SCENOGRAFIE, s.r.o., kteří jsou autory architektonického řešení a designu výstavy.

Cena má spíše symbolickou hodnotu, ale jak je uvedeno výše, připomíná důležitost přístupného designu. Pokud se nad tímto problémem zamyslí alespoň jeden designér či architekt, svůj účel splnila. Můžeme se tedy těšit na příští rok a další příklady dobrého designu v praxi.

Galerie

Další články