Jan Vlasák, foto: Zuzana Dittrichová, wustudio.cz, zdroj: janvlasak.com Jan Vlasák, foto: Zuzana Dittrichová, wustudio.cz, zdroj: janvlasak.com

Chci, aby mé šperky vypadaly, že vyrostly pod kamenem v potoce. Šperkař Jan Vlasák tvoří v rytmu přírody

Jan Vlasák je jedinečnou osobností na poli českého šperku, přestože se k němu dostal náhodou bez předchozího studia oboru. Inspiraci pro své šperky nachází v přírodě a při jejich realizaci využívá kromě klasického kovu i netypické materiály, jakými jsou kosti nebo koňské žíně. S Janem jsme se sešli nad čajem z Nepálu v jeho holešovické dílně, kde, jak mi prozradil, sídlil ve 20. letech dovozce britských motocyklů. Už při vstupu na vás dýchne kouzlo šperků, prostor ztělesňuje jeho tvorbu, o které jsme si povídali. Nahlédněte s námi do Janova světa, kde hlavní roli hraje náhoda a kde šperky vyrůstají pod kameny.

Zásnubní a snubní prsteny Jana Vlasáka koupíte na našem e-shopu snoubeni.com.

Jste vystudovaný polygraf, jak jste se od polygrafie dostal ke šperku? 

JAN: Zcela náhodou. Co se týká šperku, jsem samouk. První šperk jsem vyrobil asi před 12 lety. Jednalo se o náhrdelník, který jsem zahlédl ve výloze obchodu a líbil se mi, říkal jsem si, že by mohl slušet mé ženě, ale cena byla dost vysoká. Odmala jsem byl domácí kutil, pořád jsem něco vyráběl a tvořil, tak jsem se doma pokusil vyrobit repliku tohoto šperku. Dva týdny na to jsem k tomu vyrobil náušnice do sady a byl jsem chycený.

To moje kutilství, jestli to tak mohu nazvat, dostalo najednou směr a já jsem se začal zajímat o řemeslo, o šperkařinu. Začal jsem zkoumat technologie, materiály a jak se co dělá. Byla to cesta dlouhá a strastiplná, často stylem pokus-omyl. Bavilo mě to. Ze začátku to byl pro mě čistě koníček a volnočasová aktivita, která časem přerostla do obživy.

Jan Vlasák ve své dílně, foto: Zuzana Dittrichová, wustudio.czJan Vlasák ve své dílně, foto: Zuzana Dittrichová, wustudio.cz

Spojení organiky a minimalismu

Čím se inspirujete při tvorbě a jak byste charakterizoval váš styl a přístup ke šperku?    

JAN: Na to je těžké odpovědět a nedokážu říct, co přesně je mojí inspirací. Když mám zhodnotit svou práci, rozlišuji v ní dvě hlavní polohy, přičemž jedna dominuje, a tou je organika. Baví mě organické tvary, struktury, kontrasty a rád pracuji s tím, že šperk je nějakým způsobem živý. Udělat náhodnou a organickou strukturu, aby vypadala přirozeně, je někdy složitější než čistá technicistní věc.

Mým ideálem je, aby ten šperk, na kterém strávím několik hodin práce, vypadal, že ho nikdo nevyrobil, ale že vyrostl sám, že někde odkryjete kámen v potoce a objevíte, že to pod ním vyrostlo. Druhá poloha je naopak minimalistická linka s vlivy čisté architektury a industriálu. Pracuji podle náhody a nálady a často tvořím i tím způsobem, že si sednu ke stolu v dílně a šperk mi sám vyroste pod rukama.

Prsten Orobinec 51, stříbro, zdroj: Jan VlasákPrsten Orobinec 51, stříbro, zdroj: Jan Vlasák

Pracujete v kolekcích nebo na jednotlivých realizacích podle konkrétních nápadů a myšlenek?

JAN: Ve většině případů to druhé. Kolekcím jsem se dlouho vyhýbal, ale mám několik málo výrobků, které by se daly označit za produkt nějaké kolekce. Třeba náramky z koňských žíní, které jsou teď v CZECHDESIGNu. Existuje jich celá řada a všechny spojuje jednotná myšlenka. Jak jsem říkal, rád pracuji s náhodou a většina mých výrobků je co kus, to originál. 

Náhrdelník Vrabec, patinované stříbro, zdroj: Jan VlasákNáhrdelník Vrabec, patinované stříbro, zdroj: Jan Vlasák

Šperky z koňských žíní

Používáte i netypické materiály, jako jsou zvířecí kosti nebo koňské žíně. Jak vnímáte rozdíl mezi tím a klasickým klenotnickým materiálem, kovem? Jak jste se k práci s nimi dostal?  

JAN: Tyto materiály jsem používal v rámci svých volnočasových aktivit už dříve. Zároveň to přesahuje do mých dalších koníčků, jako je historie a výroba replik archeologických nálezů. Myslím si, že i v dnešní moderní době kosmických materiálů mají ty přírodní své místo.

A jaký je rozdíl mezi klasickým klenotnickým materiálem a tím přírodním? Když o něm uvažuji jako o materiálu pro potenciální šperk, nevidím v tom rozdíl, podle mého názoru je možné šperk vyrobit z čehokoliv, pokud bude funkční. Vždy se u jeho výroby snažím o funkčnost, i když u některých věcí, které vyrábím, si uvědomuji, že jsou extravagantní a lehce nenositelné. To znamená, že s některými mými prsteny prostě nesáhnete pro klíče do kapsy a neobléknete zimní rukavici.

Náramek Pijavice, stříbro a koňské žíně, zdroj: Jan VlasákNáramek Pijavice, stříbro a koňské žíně, zdroj: Jan Vlasák

K otázce nositelnosti se pojí přesvědčení, že šperky jsou typicky ženskou záležitostí. Jakou roli hraje ve vašich návrzích ženský pohled? Konzultujete je se ženou?

JAN: Samozřejmě má žena je pro mě nejdůležitější osoba a konzultuji s ní prakticky všechno. Když mám nějaký nápad, potřebuji sdílet své nadšení a stejně tak často využívám její pohled na věc. Má žena je mi konzultantkou i modelkou a jsem za to velmi rád. Její názor má pro mě velkou hodnotu.

Jako šperkař jste pracoval u značky Zorya. Jak vnímáte tuto zkušenost?  

JAN: Dalo mi to mnoho, především jsem poznal spoustu nových báječných lidí, a přestože pro ně již nepracuji, máme nadále velmi dobré přátelské vztahy. V jakémkoliv oboru je velmi obohacující, když můžete nápady a technologie sdílet s kolegy. Do té doby jsem pracoval sám a nic podobného jsem neznal. Naučil jsem se zajímavým věcem, novým materiálům, možnostem zpracování a technologiím, které jsem předtím neovládal. Jak jsem říkal, jsem samouk a v řemesle platí dvojnásob, že se člověk stále učí.

Náušnice Hnízda, zlacené stříbro, zdroj: Jan VlasákNáušnice Hnízda, zlacené stříbro, zdroj: Jan Vlasák

Od začátku bylo pouze náročnější zbavit se střetu zájmů. Pracoval jsem totiž pro Zoryu a zároveň jsem měl svoji vlastní značku. Je těžké si uvědomit, zda nápady, které přicházejí a chci je zpracovat, nejsou ovlivněné designem značky, pro kterou pracuji. Musím říct, že tohle si uvědomuji pořád, a to nejen ve vztahu k Zorye, ale i ve vztahu k ostatním designérům, tvůrcům a autorům. Všechno už bylo vymyšlené a pokud člověk chce pracovat opravdu sám za sebe, originálně, tak to není jednoduché.  

Co je pro vás důležité při spolupráci s klienty? Je pro vás určující požadavek a přání zákazníka nebo spíše upřednostňujete vlastní styl a způsob práce?

JAN: Je to hodně individuální. Mám nejraději, když se na mě obrátí klient, který alespoň rámcově moji práci zná a něco z mé dílny ho oslovilo a má hrubou představu o tom, co by si přál. To je pro mě ideální zákazník. Já mám nějaký určitý mantinel, ve kterém se mám držet, ale zároveň mám velkou volnost v práci. Samozřejmě občas se stane i to, že přijde zákazník a chce něco konkrétního, třeba přinese i technický výkres, jak to má vypadat. Já se tomu nebráním, v případě, že to nějakým způsobem koresponduje s mým vnímáním šperku. I takovou práci jsem schopen s radostí udělat a poslat do světa. 

Snubní a zásnubní realizace

Vaše šperky a ukázky snubních prstenů jsou aktuálně součástí výstavy Snoubení u nás v Galerii CZECHDESIGN. Jakou roli hrají svatební realizace ve vaší tvorbě?

JAN: Instituce manželství si velmi vážím a snubní prsteny vnímám nejen jako prostý šperk, ale zejména jako symbol a nositele jistého kouzla a velmi mne baví být u jeho vzniku. Abych to však zkrátil, snubní a zásnubní prsteny mě živí.

Nastávajícím manželům kromě své tvorby nabízím také workshopy, kde si mohou sami vyrobit snubní prsteny v mé dílně a s mojí pomocí. Workshop je koncipován jako dvoudenní, tyto dva dny spolu strávíme od rána do večera, zkrátka dokud to nebude hotové. Snoubenci si prsteny vyrobí navzájem, on jí a ona jemu. Já jim ukážu, jak na to a pak jim koukám přes rameno a jsem při ruce. S lidmi pracuji rád, naplňuje mě to.

Šperky Jana Vlasáka společně s ukázkami zásnubních a snubních prstenů jsou součástí právě probíhající výstavy Snoubení, foto: Tomáš SlavíkŠperky Jana Vlasáka společně s ukázkami zásnubních a snubních prstenů jsou součástí právě probíhající výstavy Snoubení, foto: Tomáš Slavík

Jak jste přišel s nápadem takového workshopu? 

JAN: Prvotní myšlenka vznikla, když jsem sháněl prsteny pro vlastní svatbu. Tehdy jsem řemeslo ještě nedělal a přál jsem si naše prsteny vyrobit sám, ale netušil jsem, jak na to. Napadlo mě, že by mohla být možnost oslovit někoho, kdo to umí, aby mi to ukázal a pod jeho vedením je vyrobit, nicméně v té době jsem nikoho takového neznal. Myšlenka pak vykrystalizovala do této podoby.

Dlouho jsem váhal, zda to nabídnout komerčně, vzhledem k tomu, že má cesta k řemeslu byla dlouhá a pár let trvalo, než jsem si věřil natolik, abych mohl říct, že jsem připravený na to někoho něco naučit. To je velká zodpovědnost. Musel jsem překonat pochybnosti nejen o sobě, ale i o lidech, zda to zvládnou, zda budu schopen jim nějakým způsobem předat tu dovednost, aby byli schopni prsteny vyrobit. Vše jsem si potřeboval vyzkoušet na někom, koho znám, což se povedlo a teď to funguje.

Workshop výroby snubních prstenů, foto: Zuzana Dittrichová, wustudio.czWorkshop výroby snubních prstenů, foto: Zuzana Dittrichová, wustudio.cz

Jak vypadá výroba snubních prstenů a obecně šperků na zakázku? Jak postupujete ve snaze vyrobit šperk podle představ zájemců?

JAN: Když vytvářím šperk na zakázku, jsem rád, pokud mohu zákazníky poznat blíže. Ideální je, když se s nimi setkám osobně a vidím, jaký mají styl, jak se oblékají, vidím jejich přirozenost. Podle toho se dá odhadnout, jaký typ šperku by jim seděl. Pokud navíc přijdou s nějakým nápadem, představou, tak se dá stavět na silnějších základech. Poté chci, aby mi o sobě něco řekli, co dělají, čím se živí, co je baví.

Snubní prsteny vyrobené snoubenci na workshopu Jana Vlasáka, zdroj: Jan VlasákSnubní prsteny vyrobené snoubenci na workshopu Jana Vlasáka, zdroj: Jan Vlasák

Často jim také zadám domácí úkol, který spočívá ve výběru několika inspiračních obrázků z internetu, které korespondují s tím, jak si šperk představují. Na obrázku nemusí být šperk, může to být cokoliv, pěkné auto, záběr krajiny, barva, struktura, nálada, pocit. A se vším tím je čeho se chytit a šperk se dá zpracovat mnohem snáze. 

Jaká je výhoda zásnubního či snubního prstenu od českého autora před nabídkou konvenčních zlatnictví?

JAN: Zřejmá výhoda je ta, že tím podporujete český trh a české řemeslo. Stejně jako si půjdu raději koupit český jogurt z české farmy než jogurt dovezený ze zahraničí, tak si půjdu pro šperk od českého designéra. Nabídka konfekčních šperků ve zlatnictvích nebývá příliš originální, hezká, ani kvalitní, je to ale otázkou vkusu a volby, proto nechci nikomu vnucovat práci svou nebo ostatních českých designérů. Já vnímám prsten jako symbol spojení a souznění dvou lidí a v případě, že si je necháte vyrobit na míru či si je vyrobíte sami, jejich kouzlo je tím silnější. 

Zásnubní prsten, titanová obruba, nýtovaná granulace růžové zlato, zdroj: Jan VlasákZásnubní prsten, titanová obruba, nýtovaná granulace růžové zlato, zdroj: Jan Vlasák

Dílna ve Schnirchově ulici

Vaše dílna působí velmi inspirativně. Jak tento prostor vznikl? Využíváte ho i na schůzky s klienty?

JAN: Přesně tak, toto je kompletní pracovní prostor, proto klienty většinou pozvu sem, dáme si čaj, popovídáme si a já se pak pustím do práce. Jsem tu poměrně krátce, něco málo přes rok. Ze začátku jsem pracoval doma, měl jsem dílnu v kuchyni a první pokusy s pájením probíhaly na plynovém sporáku. To nebylo dlouhodobě udržitelné. Pak jsem na pár let přesídlil do dílničky ve Školské, ale byla příliš malá, byla tam tma, zima, studená voda, bylo to trochu punkové.

Pak se mi naskytl tento prostor ve Schnirchově ulici. Je to krásné místo, mám tu klid a jsem tu spokojený. Dům má i zajímavou historii, mezi lety 1926 a 1948 zde sídlila firma Štěpař, Hanák a spol., výhradní dovozce britských motocyklů, úžasných strojů, značky Ariel. V těchto místech se stroje montovaly a pak se posílaly zákazníkům. 

Výroba prstenu v dílně Jana Vlasáka, foto: Zuzana Dittrichová, wustudio.czVýroba prstenu v dílně Jana Vlasáka, foto: Zuzana Dittrichová, wustudio.cz

S tvorbou Jana Vlasáka a s ukázkami jeho zásnubních a snubních prstenů se můžete osobně seznámit na výstavě Snoubení v Galerii CZECHDESIGN ve Vojtěšské ulici nebo vybrané kusy zakoupit on-line na našem e-shopu.

Další články