Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Material Times 2*2017, foto: Tomáš Rubín Material Times 2*2017, foto: Tomáš Rubín

Chce to otevřené hledí a nesevřené hýždě / Material Times 2*2017

Nechcete-li ležením u vody zakrnět, přibalte si do tašky vedle plavek a opalovacího krému i nové tištěné vydání Material Times s podtitulem „Co vytváříme? věci – materiály – schémata – organismy – vztahy.“ Garantujeme, že vás donutí přemýšlet.

K zamyšlení tento magazín nabízí 22 článků, o tom, co a jak lidé vyrábí a také proč vlastně. Co se pak děje s předměty, které doslouží? A jsme schopni a ochotni se svých věcí vzdát? Je vůbec přínosné zachovávat vztahy mezi věcmi a lidmi? Jak se dívat na biodesign, populární ekologii, nebo nepopulární genetické modifikace rostlin?

Material Times 2*2017, foto: Tomáš RubínMaterial Times 2*2017, foto: Tomáš Rubín

Ekologie a spotřeba

Výsledky výzkumů ukazují, že materialističtější děti jsou úzkostnější, depresivnější a mají nižší sebevědomí. Neznají hodnotu práce ani vznik věcí, proto je současná lidská spotřeba jako strojové polykání věcí. Co vy na to? (více v článku Absurdní věci a mýty).

Obdobně laděný text, Jak to vyrobili a proč to kupujeme?, zkoumá ekologii a vnucovanou potřebu obchodu, kritizuje módní vlny, prázdnotu marketingu a volá po větší odpovědnosti spotřebitelů.

Zrozené ze ztuhlé mlhy, foto: Tomáš RubínZrozené ze ztuhlé mlhy, foto: Tomáš Rubín

Syntetická biologie a genetická modifikace rostlin

Rostliny jsou hlavním tématem tohoto čísla… tak si tedy představte, že by vám jedna jediná speciálně naprogramovaná rostlina poskytla potravu, lék i oděv zároveň – o syntetické biologii v článku o Carole Collet.

Také Diana Scherer se snaží ovládat přírodu, kdy modeluje kořeny rostlin do působivých reliéfů. Také jiní vědci modifikují rostliny, proto, aby uspokojili náš hlad a touhu po novinkách. O „zlaté rýži“ v článku Zrození ze ztuhlé mlhy.  Jak bude vypadat obživa a zemědělství budoucnosti – přesune se do měst, komunitních zahrad, parků a na střechy domů? (článek Otevřme dvorky, přicházejí zemědělci města)

 O životě v horských oblastech Vietnamu, kde sic nemají asfalt ani zavedenou elektřinu, ale dostupné a levné chytré 3D sítě. Šokující? (článek Bez rodného listu, ale se selfíčkem na Facebooku)

Vnitozemec na pobřeží, foto: Tomáš PrincVnitozemec na pobřeží, foto: Tomáš Princ

Už se vám z toho točí hlava? Nevadí, tento koktejl protřepejte a s radostí smíchejte s rozhovorem s architektem Davidem Vávrou, umělcem mnoha talentů Františkem Skálou, sklářkou a pedagožkou na UMPRUM Klárou Horáčkovou nebo Věrou Holomečkovou, odbornicí na ruční práce, krajky a paličkování a pedagožkou na VOŠ a SŠ textilních řemesel v Praze.

Houby, mléko & moč, foto: Luboš SvobodaHouby, mléko & moč, foto: Luboš Svoboda

Psychologie a smrt

Ne, nemáte ještě úpal, i když hned na další straně na vás čeká smrt. V článku s názvem Houby, mléko & moč, se dozvíte, že kremace není úplně eko. Chcete-li být ohleduplní k životnímu prostředí do posledního okamžiku své existence, musíte s ohledem na životní prostředí i z tohoto světa definitivně zmizet – díky biodegradabilnímu rubáši, jež je díky zapouzdřenému biomixu mikroorganizmů a hub schopen akcelerovat rozklad nebožtíka.

Ano a dojde i na S. Freuda, článek O sběratelství umění a designu s vámi nutně zarezonuje. Nemusíte se ztotožnit s názorem slavného psychologa, že u člověka, ve vztahu ke sběratelství, jde o obsesivní pud vlastnění. Můžete stylizovat do silných, kulturně založených, vzdělaných osobností, které realizují své ideály, mají vkus, intelekt, schopnosti, solventnost a společenský status. A sbírejte, kupujte a spotřebovávejte …….. design, věci, rostliny, jídlo, všechno, bio a eko a pak vezměte do ruky motyčku či hrábě a začněte se o svoji obživu starat trochu sami, konečně o tom přemýšlejte a mějte …. otevřené hledí a nesevřené hýždě. (z článku Františka Marčíka o zemědělství měst)  

Od lesa, foto: Daniela PasekováOd lesa, foto: Daniela Paseková

To vše a ještě více :) na 120 stranách. Po jejich přečtení nezbývá, než se trochu zchladit v rybníce či bazéně a pak se v klidu zamyslet nad sociálním, kulturním a společenským kontextem všech témat, která byla články nastíněna. Nejedna zásadní otázka, která zde padne, v sobě nese morální i osobní konotace, různá dilemata a problematiku, na něž se těžko hledají jednoduché odpovědi. Uznáváme, úplně lehké letní čtení to není. Jak bylo ale v úvodu garantováno, Material Times donutí přemýšlet.

Material Times 2*2017, foto: Tomáš RubínMaterial Times 2*2017, foto: Tomáš Rubín

Naše doporučení - raději si ty články trochu dávkujte, ať se vám vážně nezavaří hlava. Jak? Material Times můžete sledovat i prostřednictvím našeho webu, kdy sdílíme některé články, např. Milánské materiálové ozvěny, Material dialogue..., nebo Adidas se inspiroval od Terminátora...

------------------------------------------------------------

Grafická úprava magazínu Studio V8 - František Kast a Přemysl Zajíček.

Tištěná verze magazínu k dostání na on-line e-shopech →  PageFive • ArtMap • iUmění • Knihkupectví a antikvariát Fryč nebo vybraných knihkupectvích v Praze, Brně, Plzni, Liberci, Zlíně a Slavonicích. Více info na stránkách Material Times.

O projektu: Ze zázemí knihovny materiálů matériO Prague v roce 2013 vzešel magazín Material Times. Objevujeme nové materiály a technologie, zajímáme se o svět, kde se s nimi – či naopak bez nich – žije, pracuje a tvoří. Magazín vychází jednou ročně na papíře. Každý týden přináší nový obsah dostupný bezplatně a on-line.

Galerie

Další články