Chatky pro celoroční využití, které nerezignují na praktičnost. What a Hut je projekt, který oslavuje klasické chataření

Chata Hutka si bere z klasických chat jen to nejlepší. | Zdroj: What a Hut Chata Hutka si bere z klasických chat jen to nejlepší. | Zdroj: What a Hut

Chata, dílna nebo kancelář. A co takhle změnu dle nálady? Značka What a Hut rozšířila nabídku o multifunkční prostor, který se přizpůsobí potřebám svého majitele. V návrzích reflektují propojení s přírodou nebo fenomén chataření.

Jak se orientovat v množství chat a útulen, které dnes zahlcují trh? Nejen v covidové pauze jsme zjišťovali, co nám přináší duševní rovnováhu. Tiny house bydlení může být nejenom dobrým útěkem do přírody či výhodnou investicí, ale přináší klid v duši a osvobození od povinností, byť možná jen krátkodobé. Fenoménem malého bydlení provádí kniha Tiny House, která mapuje projekty úsporného bydlení v České republice a představuje příběhy lidí, kteří se rozhodli žít v malém. Součástí knihy je i duo What a Hut, které nás nechalo nahlédnout pod pokličku jejich kreativní tvorby.

Typizované malé objekty i projekty na míru staví dvojice What a Hut. Adéla Bačová a Lenka Sršňová se pustily do projektu v období koronaviru, jako množství jiných českých značek. Toto období jim částečně umožnilo díky volným rukám v zaměstnání vymýšlet a tvořit. „K chataření mám odmalička blízko díky dlouhým létům na naší rodinné chatě v horách. Adéla si zase už jako malá neustále vymýšlela a stavěla s bratrem různé bunkry a skrýše. Možná to jsou právě tyto momenty, které jí přivedli k architektuře a stavebnictví,“ komentuje Lenka Sršňová, spoluzakladatelka společnosti.

„Projekty navrhujeme a též realizujeme s našimi dodavateli, takže jsme během celého průběhu stavby. Provázíme klienty od začátku do konce,“  komentuje duo z What a Hut. |  Zdroj: What a Hut„Projekty navrhujeme a též realizujeme s našimi dodavateli, takže jsme během celého průběhu stavby. Provázíme klienty od začátku do konce,“ komentuje duo z What a Hut. | Zdroj: What a Hut

Inspirace v chataření

„Naše Hutky, jak je nazýváme, jsou plnohodnotné chaty, které se navracejí k chataření 20. století. Vycházejí z áčkových tvarů, anebo z inspirace, kterou čerpáme v českém a slovenském prostředí. Přednedávnem jsme například navrhli chatu, která bude umístěná v zahrádkářské kolonii v Tróji. Právě tato chata může být postavená na ohlášku a její tvary odkazují na tento typ zástavby,“ komentují Adéla s Lenkou. Ohlášení je především určené pro rekreační stavby, které svou velikostí nepřesáhnou výšku pěti metrů a velikostí dvaceti pěti metrů čtverečních. Jedná se o zjednodušenou verzi stavebního povolení, kterou lze získat rychleji. Právě taková chata bude brzy dostupná na webu What a Hut.

Chata Hutka si bere z klasických chat jen to nejlepší. | Vizualizace: What a HutChata Hutka si bere z klasických chat jen to nejlepší. | Vizualizace: What a Hut

„Zároveň u všech projektů přemýšlíme nad kvalitou. Věřím, že můžeme s klidem říci, že ji mámě vyšší než většina českých projektů. Častokrát se bavíme o malých chatách z nejlacinějšího materiálu s nízkou cenou. Na několika eventech jsme viděly množství takových projektů, ale i zájemců! To nás vždy překvapí a vrátí nohama na zem. Naši zákazníci si však dají záležet na materiálech, a to nás na tom baví. Přirozeně přitahujeme právě tento typ zákazníka,“ dodávají. Jako stavební materiál jsou použité CLT panely z masivního dřeva přímo z výroby. Na místě se skládají jako skládačka. Jako izolace je například v projektu Hutka zvolená dřevovláknitá výplň a poté je celá stavba obložena modřínovými palubkami. V interiéru zůstává pohledová smrková biodeska, díky které se ocitnete v přímém objetí dřeva. Náladu podtrhuje velké okno, které interiér propojuje s okolní krajinou. Není překážkou, pokud je Hutka postavena na úplné samotě. Off-grid systém nabízí klidné připojení k elektrice a vodě skrze napojení na studnu, fotovoltaikou či připojením na solární kolektory. K obývání je připravena za dva až čtyři měsíce.

Postavená na klíč s kompletním off-grid systémem. Duo What a Hut vás ušetří stresu, pomůže s povolením a opatří všechna razítka. | Vizualizace: What a Hut.Postavená na klíč s kompletním off-grid systémem. Duo What a Hut vás ušetří stresu, pomůže s povolením a opatří všechna razítka. | Vizualizace: What a Hut.

Od kanceláře po meditační místo

Mezi další zajímavé projekty, který můžeme najít v nabídce What a Hut, je multifunkční objekt Budka a k uvolnění a odpočinku může sloužit také ve variantě sauna. Oba produkty mají stejný základ – smrkovou biodesku. Budka, vyrobena ze šesti biodesek se může stát kanceláří, dílnou, nebo třeba meditačním místem! „Chtěli jsme vytvořit objekt, který splní všechny potřeby majitele. Pokud se požadavky na prostor v průběhu času změní, může se jednoduše změnit i funkce celého objektu,“ doplňuje designérka Adéla Bačová. Budka na první pohled naláká svou netradiční perforovanou stěnou. Objekt se pohybuje na hraně intimity, ale zároveň nechává do vnitra pronikat světlo. Finská sauna může mít jak malá okýnka, tak i velké prosklení, které se hodí na samotu do otevřené krajiny. A co se zbytkovým materiálem?  „Odřezky, které vznikají při výrobě objektu, používáme dále v jeho interiéru. Mohou z nich vzniknout saunové lavice nebo stůl pro koncentrovanou práci v soukromí,“ dodává Adéla.

Objekt může být doplněn o terasu, v případě sauny o odpočívárnu. Ta je věrnou kopií Budky, nebo je vyrobena z KVH profilů a mléčného polykarbonátu, který jemně propouští světlo. | Foto: Adéla Bačová Objekt může být doplněn o terasu, v případě sauny o odpočívárnu. Ta je věrnou kopií Budky, nebo je vyrobena z KVH profilů a mléčného polykarbonátu, který jemně propouští světlo. | Foto: Adéla Bačová

Značka se kromě kvalitního zpracování pyšní i lokálností. Chaty, mimo jiné společnosti, vyrábí i s firmou VSF Novotný, která sídlí v Trojanovicích. Ta stojí za předními dřevostavbami nejen v okolí. V roce 2010 zde například realizovali turisticky úspěšnou Zvoničku na Horečkách dle návrhu architekta Kamila Mrvy a Martina Rosy.

Detaily objektu Budka.  | Zdroj: What a HutDetaily objektu Budka. | Zdroj: What a Hut

Značnou výhodou je objekt si před koupí prohlédnout nebo dokonce otestovat. Příležitost se naskytne již na konci března během Dne otevřených dveří. Hutku, kterou jen tak nenajdete ve webovém portfoliu What a Hut a je tedy zcela na míru klientovi, si lze prohlédnout v obci Lukoveček nedaleko Zlína. Budka funguje i na komunitní bázi a pomáhá zpestřovat veřejný prostor. Cílem bylo vytvořit komunitní místo, kde si návštěvníci budou moci mimo nerušené saunování připravit také dobré jídlo na ohni a rozjímat s přáteli. What a Hut aktuálně hledá obce, které by se chtěly zapojit do projektu komunitních saun. Nabízí stavbu sauny, ale i pomoc s nastavením používání, rezervačním formulářem a mimo jiné, jak místo propagovat v obci i mimo něj.

Související

Místo chlévu sauna. Původní budovu z 18. století v Beskydech nahradila moderní dřevěná usedlost, která neruší okolí
Interiér a architektura

Místo chlévu sauna. Původní budovu z 18. století v Beskydech nahradila moderní dřevěná usedlost, která neruší okolí

Redakce Czechdesign - 11. 4. 2023 - 7 min.

Co Čech, to chatař. Testujeme, které nové víkendové projekty stojí za pozornost
Interiér a architektura

Co Čech, to chatař. Testujeme, které nové víkendové projekty stojí za pozornost

Veronika Pařízková - 21. 1. 2021 - 6 min.

Toužíte po stylovém prohřátí kostí? 6 netradičních saun, které vás nadchnou
Interiér a architektura

Toužíte po stylovém prohřátí kostí? 6 netradičních saun, které vás nadchnou

Tereza Urban - 4. 2. 2020 - 6 min.

jelínek
MYP 2024