Čeští designéři změnili obal čokoládové tyčinky Kofila

V minulém roce jsme ve spolupráci s Nestlé uspořádali designérskou soutěž Kofila v limitovaném obalu. Účastnilo se jí 169 soutěžících z Čech i Slovenska, dohromady zaslali 404 návrhů. Čtyři nejlepší obaly jsou nyní k dostání v limitované edici dvou milionu kusů v Čechách a na Slovensku. Jde o vítězné návrhy Kateřiny Kynclové, Markéty Michálkové, Lukáše Tomka (Tomski&Polanski) a Jána Vajsábela, které přibližně na tři měsíce nahradí standardní obal tyčinky.

Původně jsme chtěli uvést na trh jen vítězný design. Sešly se ale tak skvělé návrhy, že jsme nakonec vyrobili první čtyři,“ uvedla Zuzana Spurná, manažerka značky Kofila.

Tvůrci vesměs navázali na odkaz Zdenka Rykra, který svůj typicky žlutý obal s mouřenínem popíjejícím šálek kávy navrhl v roce 1923 (ikonickou žlutou barvu chtěla Kofila zachovat i na nových obalech).

Soutěž

Soutěž dala příležitost mladým tvůrcům, stejně jako ji od firmy Orion dostal ve dvacátých letech minulého století Zdenek Rykr. Ve svých dvaceti letech určil Rykr nejen podobu tyčinky Kofila, ale i vizuální styl všech produktů Orion. Kromě typické čtyřcípé Orion hvězdy nás na obalech Kofily dodnes provází také Rykrův mouřenín. A jako neodmyslitelné ztělesnění značky rezonoval novodobý mouřenín i na drtivé většině soutěžních návrhů.   

Soutěž Kofila v limitovaném obalu probíhala v termínu 26. 4. - 26. 5. 2016. Účastnilo se jí 169 soutěžících z Čech i Slovenska, dohromady zaslali 404 návrhů. Vítězové soutěže na prvních třech příčkách si odnesli odměny v hodnotě 70 000 - 20 000 - 10 000 Kč.

Vítězné návrhy

První místo, Kateřina Kynclová, ilustrátorka & absolventka Uměleckoprůmyslové školy v Praze (obor ilustrace)

Návrh Kateřiny Kynclové, který se umístil na prvním místě. Zdroj: archiv soutěžeNávrh Kateřiny Kynclové, který se umístil na prvním místě. Zdroj: archiv soutěže

Kateřina Kynclová, zdroj: NestléKateřina Kynclová, zdroj: Nestlé

Druhé místo, Markéta Michálková, ilustrátorka & absolventka Escola Massana v Barceloně (obor ilustrace)

Návrh Markéty Michálkové, který se umístil na druhém místě. Zdroj: archiv soutěžeNávrh Markéty Michálkové, který se umístil na druhém místě. Zdroj: archiv soutěže

Markéta Michálková, zdroj: NestléMarkéta Michálková, zdroj: Nestlé

Třetí místo, Lukáš Tomek, ilustrátor & absolvent Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (obor animace)

Návrh Lukáše Tomka, který se umístil na třetím místě. Zdroj: archiv soutěžeNávrh Lukáše Tomka, který se umístil na třetím místě. Zdroj: archiv soutěže

Lukáš Tomek, zdroj: NestléLukáš Tomek, zdroj: Nestlé

Čtvrté místo, Ján Vajsábel

Návrh Jana Vajsábla. Zdroj: archiv soutěžeNávrh Jana Vajsábla. Zdroj: archiv soutěže

Ján Vajsábel, zdroj: NestléJán Vajsábel, zdroj: Nestlé

Související

PechaKucha Night Jihlava vol. 7
 

PechaKucha Night Jihlava vol. 7

Prezentace
6. 10. 2017, 20:20

Soutěž Kofila v limitovaném obalu má vítěze: na Rykrův odkaz nejlépe navázali čeští ilustrátoři
Grafický design

Soutěž Kofila v limitovaném obalu má vítěze: na Rykrův odkaz nejlépe navázali čeští ilustrátoři

Ludmila Piškula Boháčová - 15. 6. 2016 - 5 min.

Kofila překračuje své limity
Grafický design

Kofila překračuje své limity

Ludmila Boháčová, Anežka Adamíková - 4. 5. 2016 - 3 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024