Cesta ke skutečné udržitelnosti vede přes kvalitu. A ta rozhodně není levná. Které dřevostavby tyto podmínky splňují?

Zveme vás na exkurzi po tom nejlepším, co je v oblasti dřevostaveb vidět na Slovácku a Valašsku. | Zdroj: Egoé Zveme vás na exkurzi po tom nejlepším, co je v oblasti dřevostaveb vidět na Slovácku a Valašsku. | Zdroj: Egoé

Přiblížit jejich užitnou i estetickou hodnotu a zasadit je do kontextu udržitelné výstavby. Právě s touto ambicí vznikla putovní výstava Salonu dřevostaveb. Po představení v Praze a Bratislavě bude 39 realizací k vidění v Bílovicích u Uherského Hradiště. Zde je výstavní instalace součástí platformy Pole designu v areálu Egoé a k vidění bude do 2. ledna 2024.

Projekt Salon dřevostaveb každoročně nabízí to nejzajímavější z oboru – představuje výjimečné projekty, ukazuje špičkové technologie a jejich uplatnění v architektonicky atraktivních stavbách. Je inspirací pro investory, architekty, dodavatele, developery a laickou veřejnost. Otevírá témata využití ekologických materiálů a odpovědného životního stylu. 

V Praze byla výstava Salonu dřevostaveb instalována na piazzettě Národního divadla, v Bratislavě v Galerii Spolku architektů Slovenska. V Bílovicích projekt zamířil ještě výše – na plochou střechu jedné z budov v areálu. „Jde o atraktivní prostor, navíc je v tom symbolika. Objekt, v němž jsou umístěny kanceláře, jednací místnosti či showroomy, patří do kategorie velkých multifunkčních dřevostaveb,“ říká historik umění a architektury Dan Merta, kurátor Pole designu.

Rozhledna ve Vysokém Poli. | Zdroj: EgoéRozhledna ve Vysokém Poli. | Zdroj: Egoé

Výběr z bobulí a debata u dřevěného stolu

Součástí projektu Dřevostavby na dřevostavbě byly i doprovodné akce. Šlo především o exkurzi po tom nejlepším, co aktuálně v oblasti dřevostaveb na Slovácku a Valašsku vyrostlo. Během ní účastníci viděli sídlo společnosti Kloboucká lesní v Brumově-Bylnici, Farní centrum v Lidečku, rozhlednu ve Vysokém Poli nebo domek Ulita a administrativní objekt v Bílovicích. 

Společenský sál Farního centra v Lidečku nabízí místo jak pro farnost, tak i pro obecní spolky a organizace. I Zdroj: EgoéSpolečenský sál Farního centra v Lidečku nabízí místo jak pro farnost, tak i pro obecní spolky a organizace. I Zdroj: Egoé

Domek Ulita nabízí bydlení na 25 metrech čtverečních. I Zdroj: EgoéDomek Ulita nabízí bydlení na 25 metrech čtverečních. I Zdroj: Egoé

Jak rozumět dřevu?

Po vernisáži se v Bílovicích uskutečnila odborná debata za účasti architektů Pavla Raka a Kamila Mrvy, majitele společnosti Kloboucká lesní Vojty Dorňáka, architekta a jednatele studia Prodesi/Domesi Pavla Horáka a Radka Hegmona, šéfdesignéra a majitele společnosti Egoé. „V debatě jsme se dotkli mnoha okolností a otevřeli i důležité téma, které zatím příliš nerezonuje – že cesta ke skutečné udržitelnosti vede přes kvalitu. A ta, ať už mluvíme o materiálech, designu nebo konstrukčním řešení, rozhodně není levná,“ podotýká Dan Merta.

Festival Dřevostavby na dřevostavbě lze navštívit do 2. ledna 2024 I Zdroj: EgoéFestival Dřevostavby na dřevostavbě lze navštívit do 2. ledna 2024 I Zdroj: Egoé

Festival Dřevostavby v Bílovicích. I Zdroj: EgoéFestival Dřevostavby v Bílovicích. I Zdroj: Egoé

Co je Pole designu

Výstava Dřevostavby na dřevostavbě je realizována jako součást dlouhodobé platformy Pole designu. Cílem je v areálu bývalého zemědělského družstva v Bílovicích vytvořit multifunkční prostor nabízející inspiraci. Cestou k tomu jsou stálé i dočasné výstavy věnované designu a navrhování, příklady řešení veřejného prostoru, výtvarné dílny nebo setkávání na akcích přímo v areálu a přilehlém kempu. Pole designu zaštiťuje holding Egoé, který celý areál před lety převzal jako brownfield a postupně mu dává novou funkčnost.

Sídlo Kloboucké lesní. | Zdroj: EgoéSídlo Kloboucké lesní. | Zdroj: Egoé

Související

Design dá práci, vědí v bílovickém Egoé. Výsledky svého snažení poprvé představí na speciální stezce plné designu
Ostatní

Design dá práci, vědí v bílovickém Egoé. Výsledky svého snažení poprvé představí na speciální stezce plné designu

Redakce Czechdesign - 29. 8. 2022

Buď na vleku, nebo po svých. Egoé poprvé představilo dětské lyže, které kombinují sjezdové a skialpové lyžování
Produktový design

Buď na vleku, nebo po svých. Egoé poprvé představilo dětské lyže, které kombinují sjezdové a skialpové lyžování

Redakce Czechdesign - 28. 10. 2021

Design napospas přírodě. Tajná místa v lese, na horách i v údolích, kde narazíte na stylové sezení od firmy Egoé
Aplikovaný design

Design napospas přírodě. Tajná místa v lese, na horách i v údolích, kde narazíte na stylové sezení od firmy Egoé

Tereza Bíbová - 15. 9. 2020

České lyže od Egoé. Firma ze Zlína představila kompletní sérii na hory, která vyniká zpracováním i designem
Produktový design

České lyže od Egoé. Firma ze Zlína představila kompletní sérii na hory, která vyniká zpracováním i designem

Nikol Galé - 21. 11. 2019

SHOP 2023
lab job archi
KRUH 2023/12
GG 2023