Český úspěch v Londýně. mmcité ve spolupráci se studiem Grimshaw zvelebují nábřeží Temže

David Karásek, spoluzakladatel architektonického studia mmcité | Foto: Archiv mmcité David Karásek, spoluzakladatel architektonického studia mmcité | Foto: Archiv mmcité

České designérské studio mmcité v kooperaci se studiem Grimshaw vytvořilo v rámci londýnské soutěže Empowering Platforms unikátní návrh lavičky pro nábřeží Temže. Co spojení těchto dvou úspěšných společností přineslo?

Kultivace veřejného prostředí a budování sdíleného prostoru vždy bylo a bude jedním z nejdůležitějších úkolů měst. Lidé potřebují funkční a esteticky vyvážený prostor ke společnému žití a sdílení. To dobře ví i výrobce městského mobiliáře mmcité, které si za dlouhá léta úspěchů vybudovalo silnou pozici nejen u nás, ale i ve světě. „‚Tam venku‘ patří nám všem,“ říká Jana Tyrer, výkonná ředitelka mmcité UK. Že je spolupráce pro vytvoření kvalitního komunitního prostoru nezbytná, potvrzuje i jejich současná kooperace s proslulým studiem Grimshaw, které je přizvalo k vytvoření návrhu lavičky zvelebující nábřeží Temže v rámci londýnské architektonické soutěže Empowering Platforms. Jaké benefity a inovace spolupráce přinesla, v čem mmcité spatřuje největší potenciál pro budování a kultivaci společného prostoru a jak se mění potřeby a nároky na veřejný mobiliář v rámci současné pandemické situace?

Návrh komunitní lavičky pro tender soutěže Empowering Platforms pod záštitou London Festival of Architecture | Vizualizace: Archiv GrimshawNávrh komunitní lavičky pro tender soutěže Empowering Platforms pod záštitou London Festival of Architecture | Vizualizace: Archiv Grimshaw

Pokud se nepletu, zvelebení nábřeží řeky Temže nebylo vaší první spoluprací se studiem Grimshaw. Jak to všechno začalo?

JANA: Naše spolupráce s Grimshaw začala už před lety, kdy jsme se sešli nad návrhem atypické lavičky pro ománskou botanickou zahradu. Tehdy náš společný návrh srdce klienta sice nezískal, ale díky němu jsme navázali spolupráci s oddělením produktového designu v Londýně. Když London Festival of Architecture vyhlásil soutěž Empowering Platforms pro Northbank na řece Temži, byli jsme velmi rádi, že Grimshaw studio oslovilo právě nás.

Jak spolupráce s Grimshaw probíhala? Měli jste rozdělené kompetence, nebo jste celý koncept řešili společně? Vznikly během debat nějaké třecí plochy či názorové střety, které nakonec přispěly ke konstruktivnímu řešení zakázky?

JANA:
Do soutěže jsme byli přizváni až v druhé části navrhovacího procesu a komunikace mezi oběma designérskými týmy probíhala dost intenzivně. Od Grimshaw jsme dostali brief s jejich představou o vzhledu a funkci, ale i materiálu a výrobě lavičky. Naším úkolem bylo dopracování detailů provedení z pohledu výrobních a materiálových možností, životního prostředí, efektivity dopravy či snadnosti montáže a demontáže ve specifické lokalitě historického Londýna.

Specifický prostor vyžaduje kombinaci zachování historické hodnoty a naplnění současných požadavků. | Vizualizace: Archiv GrimshawSpecifický prostor vyžaduje kombinaci zachování historické hodnoty a naplnění současných požadavků. | Vizualizace: Archiv Grimshaw

Kromě zmíněných aspektů jste výrazně řešili i dostupnost a praktičnost pro všechny potenciální uživatele. Na jaké konkrétní momenty jste se zaměřili?

JANA: K dobrému tvaru a estetickému zpracování lavičky bylo zkrátka třeba dodat i další důležité funkce veřejně využívaného objektu. Snažili jsme se usnadnit přístup lidem ve vyšším věku či s omezenou pohyblivostí a zároveň zajistit bezpečnost pro ty nejmenší. Jedna z verzí například obsahovala i integrované stojany na kola a LED osvětlení, napomáhající bezpečnějšímu pohybu po nočním nábřeží.

Jako materiál pro výrobu jste zvolili dřevo. Přihlíželi jste při bližším výběru k environmentálnímu aspektu?

JANA: Určitě ano. O nejvhodnějším materiálu jsme vedli dlouhé debaty. Nakonec se nám podařilo prosadit přírodní dřevo Jatoba, které pochází z udržitelně certifikovaných lesů (tzv. FSC). Toto dřevo vyniká především výjimečnou odolností a nepotřebuje žádné chemické ošetření, díky čemuž je na konci svého cyklu plně recyklovatelné.

Koncept vašeho návrhu navazuje především na budování komunity a společně tráveného času všech návštěvníků břehu Temže. Vnímáte prvek sounáležitosti obecně jako stěžejní koncept sdíleného prostoru?

JANA: Veřejný prostor je fascinující právě tím, že jej užívají všichni lidé bez rozdílu, ve všech ročních obdobích, v době ekonomického růstu i například v době pandemie. „Tam venku“ patří nám všem. Naše ulice a parky, náměstí či zahrady jsou místy, kde se setkávají lidé a společně vytváří jeho identitu. Městský mobiliář je nedílnou součástí zdravých komunit.

Aby lavička uživatelům dopřála pohled na tekoucí řeku, bylo třeba vyřešit výšku sezení. | Vizualizace: Archiv GrimshawAby lavička uživatelům dopřála pohled na tekoucí řeku, bylo třeba vyřešit výšku sezení. | Vizualizace: Archiv Grimshaw

Jaké prvky vaší lavičky považujete za stěžejní?

JANA: Nejlepší integrující prvky jsou ty, kterých si běžný uživatel vědomě nevšimne, ale podvědomě je s radostí využívá. Mluvíme například o područkách, které usnadňují sezení starším lidem a dají se namontovat kdekoli na sedáku. Pro cyklisty jsme do lavičky zakomponovali stojany na kola a pro věčné pracanty modul s USB nabíjením. Mezi volitelné vybavení patří také takzvané Stolki, pro mmcité Smart řadu výrobků typický integrovaný stolek pro zpříjemnění posezení u kávy.

Mluvíte o různých variantách návrhu. Jedná se o několik oddělených designů, nebo je lze mezi sebou variovat?

JANA: Celý design je založený na takzvaných modulech, které se dají téměř volně kombinovat a v rámci jedné produktové řady tak vzniká nekonečné množství sestav. Všechny moduly pak vizuálně propojuje zaoblený tvar hran, který zároveň zvyšuje bezpečnost.

Vyžadovala lokalita břehu Temže nějaké specifické požadavky, kterým bylo potřeba vyhovět?

JANA: Severní břeh řeky Temže je specificky vyvýšený protipovodňovými zábranami. Museli jsme tedy vyřešit, aby nové sezení dokázalo bezpečně „vyzdvihnout“ návštěvníky tak, aby viděli i přes vysoké kamenné zdi a mohli si užít výhled na plynoucí tok řeky. Ze stávajících laviček na řeku vidět nešlo, nebo byly posazené na vysoký stupínek – toto řešení ale není bezbariérové. 

Mimo to bylo taktéž potřeba zachovat historický ráz severního břehu řeky a zároveň vytvořit návrh poplatný 21. století. Soutěž žádala nadčasový design, který bude sloužit několika dalším generacím. 

K vytvoření kvalitního veřejného prostoru je zapotřebí také kvalitního mobiliáře. Lavička Woody, další z produktů mmcité | Foto: Archiv mmcitéK vytvoření kvalitního veřejného prostoru je zapotřebí také kvalitního mobiliáře. Lavička Woody, další z produktů mmcité | Foto: Archiv mmcité

Co současnému veřejnému prostoru nejvíce chybí? Proměňují se potřeby jeho uživatel v rámci pandemické situace?

JANA: Podle mě se to nedá takhle jasně určit. Každé místo má svůj kontext a atmosféru, a tudíž i jeho vybavení je velmi individuální. Všeobecně by se ale dalo říci, že často chybí především kvalita provedení – od návrhu až po realizaci. Kvalita hraje klíčovou roli pro udržitelný design i ducha daného prostoru a úkolem nás odborníků je vytvářet atraktivní, nadčasová a bezpečná místa pro všechny obyvatele. Čím lépe je veřejný prostor zpracovaný, tím větší motivaci mají lidé jej využívat a trávit zde svůj volný čas. A věřím, že současná pandemická situace poukazuje právě na důležitost investic do společných venkovních prostorů.

Chystáte do budoucna s Grimshaw spolupráci na nějakých dalších projektech?

JANA: Naše spolupráce touto soutěží určitě nekončí, ba naopak. V současnosti s nimi konzultujeme dva další významné projekty v UK. Jak už to ale bývá, jsme vázáni přísnou mlčenlivostí a dokud se zadání nedostanou do fáze veřejné soutěže, nemůžeme prozradit více.

Jeden ze starších londýnských projektů mmcité, Blocq by Gherkin | Foto: Archiv mmcitéJeden ze starších londýnských projektů mmcité, Blocq by Gherkin | Foto: Archiv mmcité

Tak nám alespoň prozraďte, jaké další projekty pro UK čekají v blízké budoucnosti mmcité? Na co se jako milovníci kvalitního designu ve veřejném prostoru můžeme těšit?

JANA: V těchto dnech nám dělá velkou radost spolupráce s City of London Corporation, pro které budeme do konce roku v nejrůznějších městských částech instalovat pestrobarevné piknikové stolky s úpravou pro vozíčkáře. Tato iniciativa vznikla právě v rámci pandemie pro podporu příjemného pobytu na čerstvém vzduchu.

V příštím roce se pak těšíme hned na několik projektů v Birminghamu, na stadionu Wembley či v Kiliney Strand v Irsku. A protože jsme pyšná značka, stali jsme se hrdým partnerem plánované hospody s příznačným názvem PIVO, kde si budou Londýňané moci užít výběr hned několika českých točených piv a posezení na typické české zahrádce s naším mobiliářem. Už se na to všechno moc těšíme.

Související

Kobky na pražské náplavce ožívají. Jak se proměnila jejich podoba a proč jsou výzvou pro veřejný prostor?
Interiér a architektura

Kobky na pražské náplavce ožívají. Jak se proměnila jejich podoba a proč jsou výzvou pro veřejný prostor?

Klára Rokosová - 26. 11. 2019 - 11 min.

Lokální projekty s globálním přesahem. Tak tvoří londýnské Studio Swine
Produktový design

Lokální projekty s globálním přesahem. Tak tvoří londýnské Studio Swine

Anežka Adamíková - 8. 2. 2016 - 8 min.

LANDSCAPE FESTIVAL: KRAJINA A VEŘEJNÝ PROSTOR
Interiér a architektura

LANDSCAPE FESTIVAL: KRAJINA A VEŘEJNÝ PROSTOR

Nina Šimůnková - 16. 7. 2015 - 5 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024