Český šperk 1950 – 2000

Na Pražském hradě je do 14. 9. 2003 k vidění výstava, která mapuje vývoj autorského šperku u nás.

Výstava chce seznámit veřejnost s vývojem českého autorského šperku od jeho rozmachu na přelomu padesátých a šedesátých let. V tuto dobu došlo k posunu vnímání šperku jako předmětu k okrase k svébytnému uměleckému dílu. Kromě zlatnické a stříbrnické práce se začínají používat netradiční techniky a materiály. Výstava je rozdělena chronologicky na několik částí, které se postupně věnují různým pohledům a materiálům. Je zde zastoupeno 500 šperků, které reprezentují jednotlivé směry.

Zajímavé jsou šperky nebo spíše experimenty ze skla, dřeva nebo textilu. Výstava ukazuje, že pokud šperkaře políbí múza, může šperk udělat ze všeho. Rozdělení na jednotlivé části je dost srozumitelné a doprovodný text v každé části vám jasně osvětlí, o co v té době ve výrazu šperku šlo.

Výstava je nainstalována v Císařské konírně ve skleněných vitrínách. Šperky jsou decentně nasvíceny a každému je poskytnut prostor pro vyniknutí. Celkově působí výstava ve starobylém interiéru poněkud ponuře. Dojem z prohlídky bohužel kazí černě psané popisky na vitrínách, které nejsou v příšeří moc viditelné. Číslování u šperků je nepřehledné, v každé vitríně je zastoupeno několik autorů, jejichž šperky jsou číslovány vždy od jedné a v některých vitrínách jsou všechny šperky číslovány postupně bez přerušení, i když patří více autorům. Divák se tak musí soustředit, aby mezi jedničkami a dvojkami, které jsou vyrovnány v řadě, rozpoznal hledaného autora, nebo zjistil, který systém číslování je zrovna použit. Při prohlídce mě sledování popisek přestalo bavit a přítmí mě ukolébalo téměř do polospánku.

ujep 2024
zuz banner