Český nápad na chytré využití plastů zaujal v zahraničí. Totemo získali v Milaně prestižní cenu od Rossany Orlandi

Značka Totemo a studio Pitoresq si z milánského design weeku odvezly domů první místo v soutěži Ro Plastic Prize. Gratulujeme! | Zdroj: Totemo Značka Totemo a studio Pitoresq si z milánského design weeku odvezly domů první místo v soutěži Ro Plastic Prize. Gratulujeme! | Zdroj: Totemo

Už jste slyšeli o Totemu, pestrobarevné české stavebnici pro malé i velké? V čele značky stojí designérka Adriana Kováčová a spolu se svým týmem vytváří důmyslné a ekologické hračky. Na letošním ročníku Milan Design Week si Totemo ve spolupráci se studiem Pitoresq odneslo první místo v prestižní soutěži RoGUILTLESSPLASTIC, již zajišťuje Rossana Orlandi a Nicoletta Orlandi Brugnoni. O své pocity a dojmy z Milan Design Weeku se s námi podělila Adriana Kováčová.

Na stupni vítězů

Totemo vyhrálo prestižní ocenění Ro Plastic Prize v kategorii Inspirativní vzdělávací projekty. Soutěž oceňuje chytré nápady s využitím recyklovaného plastu. Snaží se poukázat na to, že plast jako takový není vinen. Stojí si za tím, že jeden z nejnaléhavějších ekologických problémů sužujících Zemi, je příčinou špatného používání a zacházení s plasty. Podporuje cestu tvořit produkty chytře, udržitelně a šetrně. 

Kurátorka Rossana Orlandi je uznávaná nejen za svůj vynikající instinkt při hledání nových talentů, za kterými jezdí třeba i k nám na český Designblok. Zastává názor, že výzkumná, výrobní a průmyslová odvětví na celém světě naléhavě potřebují projekty, které budou šířit povědomí a znalosti v oblasti oběhového hospodářství. Jen tak můžeme podle Rossany dosáhnout sociální a environmentální udržitelnosti, která je nyní celosvětově uznávaná. 

Kdo je dáma na obrázku? Je to Rossana Orlandi, kmotra designu! Totemo vytvořilo její podobiznu ze svých dílků. | Zdroj: TotemoKdo je dáma na obrázku? Je to Rossana Orlandi, kmotra designu! Totemo vytvořilo její podobiznu ze svých dílků. | Zdroj: Totemo

Záměrem projektu Inspirativních vzdělávacích projektů je motivovat, stimulovat a inspirovat nové generace studentů. RoPlastic se proto snaží podněcovat vzdělávání v oblasti recyklace odpadů v rámci současného školského systému.

Plast je globálním problémem a každý z nás je součástí jeho řešení

Ve své předchozí tvorbě jste pracovali hlavně se dřevem. Čím je pro vás materiál použitý v kolekci pro Milan Design Week jiný a plánujete ho využívat i v budoucnosti?

ADRIANA: Ano, začínali jsme se dřevem a chceme v něm i pokračovat, ale dostat se na plně recyklovaný a recyklovatelný materiál bylo mým cílem již od počátku. Dřevo má své výhody. Je neopakovatelně krásné, příjemné na ohmat, dají se na něj dobře tisknout barvy a malovat. Od začátku však bylo hlavním záměrem nevytvářet další nový materiál, aby mohlo vzniknout něco nového, protože je ho už i tak všude dost. 

Díly Totemo Plastic jsou vyráběny z recyklovaného odpadu z různých zdrojů – z víček od lahví, obalů od potravin, jednorázového nádobí, elektroniky či z průmyslového odpadu. | Zdroj: TotemoDíly Totemo Plastic jsou vyráběny z recyklovaného odpadu z různých zdrojů – z víček od lahví, obalů od potravin, jednorázového nádobí, elektroniky či z průmyslového odpadu. | Zdroj: Totemo

Podařilo se nám to se spojkami, které jsou od počátku z recyklovaných PET lahví. Po plně recyklovaném materiálu, z kterého bychom mohli udělat i jednotlivé dílky, jsem však pátrala dlouho. Nikdy to nebylo ideální. Vyžadovalo to lidi, kteří budou pro věc také tak zapálení, protože to obnáší nespočet testování a vylaďování, aby se dal materiál používat přesně pro naše účely. Až přišla Pavlína Louženská, která zrovna měla ve svém programu Holky z marketingu přesně takový tým nadšenců, kteří začali zpracovávat plast využitelným způsobem. Tak nás propojila se studiem Pitoresq.

Když jsme se seznámili s Broňou Sitár Baborákovou a Martinou Vojtěchovou z Pitoresq, zjistili jsme, že máme společné cíle. Začali jsme spolupracovat a prošli jsme nespočtem zkoušek a testování. Důležitý byl pro mě i ten moment, kdy plast zpracovaly tak, aby ani při jeho opětovné recyklaci nevznikaly zbytečně škodlivé látky. Opravdu jim záleželo na tom, aby byl podchycen každý detail. 

Bude tato kolekce hraček v prodeji?

ADRIANA: Tato kolekce hraček bude jistě brzy v prodeji, k dispozici bude zatím předprodej. Je pro nás důležité vyrobit více dílků najednou, abychom mohli lidem nabídnout příznivější cenu. Plastový materiál nám otevírá zase jiné možnosti, s hračkami se dá bez problémů hrát i ve vodě, materiál se dá prosvítit a mnoho dalšího, což budeme postupně sdílet.

Každý kus je originál a každá textura má svůj příběh. | Zdroj: TotemoKaždý kus je originál a každá textura má svůj příběh. | Zdroj: Totemo

Rossana Orlandi, kmotra designu

Jak hodnotíte celý Milan Design Week a co vás nejvíce zaujalo?

ADRIANA: Milan Design Week je vždy velká akce plná tvůrčí energie. Nikdy toho nestihnu vidět tolik, kolik bych chtěla, takže můžu hodnotit jen z toho mála. A navíc – tento rok jsme se věnovali hlavně naší instalaci. 

Instalace Totemo z letošního ročníku Milan Design Week představuje kreativní krajinu, která ukazuje nekonečné možnosti představivosti. | Zdroj: TotemoInstalace Totemo z letošního ročníku Milan Design Week představuje kreativní krajinu, která ukazuje nekonečné možnosti představivosti. | Zdroj: Totemo

Každopádně je to oslava tvůrčí práce a její sdílení ve velkolepém stylu. Od známých velkých značek po malé začínající projekty nebo výstavy škol. Také je hezky vidět, že český design tam má velké zastoupení. Galerie Rossany Orlandi je vždy zajímavá a k vidění tam bylo právě i plno českých umělců. 

Totemo Plastic City | Zdroj: TotemoTotemo Plastic City | Zdroj: Totemo

Dále výstava Alcovy nezávislé platformy pro umělce, která byla tentokrát v prostorách bývalých jatek, nad kterými už z velké míry vyhrála příroda. Byl tam nespočet děl a nápadů – od nových technologií až po keramiku a vlnu. Výstava Solid Nature zase ukázala, že i výstava kamenů se dá udělat zážitkově. A samozřejmě mě moc zaujali další výherci v soutěži Ro Plastic Prize 2023, jako například Carmelo Zappul a jeho Pure Plants – rostliny z 3D tiskárny, které čistí vzduch. Anebo 3D tištěné protézy z recyklátu od Cristiana Francassi

Jaké byly vaše pocity, když jste se dozvěděli, že jste vyhráli v kategorii Learning Projects? Co takové ocenění pro Totemo znamená? 

ADRIANA: V první řadě pro nás bylo velkou odměnou už jen to, že jsme postoupili a mohli tam vystavovat – že si u Rossany Orlandi všimli našeho projektu a mohli jsme být součástí Milan Design Week. Bylo tam mnoho dobrých projektů z různých zemí, takže když jsme viděli na prvním místě Totemo, bylo to velké nečekané štěstí. Krásná odměna pro mě a pro všechny, kteří pomohli. Verzi Totemo Plastic předcházela několikaměsíční dřina a spolupráce s Pitoresq i všech blízkých, kteří při nás stáli a pomáhali.

Slavnostní předávání cen Ro Plastic Prize v Miláně | Zdroj: Ro Plastic PrizeSlavnostní předávání cen Ro Plastic Prize v Miláně | Zdroj: Ro Plastic Prize

Takový úspěch, ale i pozitivní reakce od člověka, který si se stavebnicí hraje, je pro nás velmi důležitý moment a dobíjí nám baterky hlavně tehdy, když je to nejtěžší. A výhra, tak to už je naprosto nebeský příval energie! Také to přináší půdu pro rychlejší vývoj, můžeme zefektivnit výrobu a dostat Totemo víc do povědomí. Myslím, že z toho budeme ještě dlouho pozitivně čerpat.

Totemo Plastic Village a designérka Adriana Kováčová | Zdroj: TotemoTotemo Plastic Village a designérka Adriana Kováčová | Zdroj: Totemo

Budete se studiem Pitoresq spolupracovat i nadále?

ADRIANA: Ano, určitě máme v plánu dlouhodobou spolupráci. S plastovou verzí Totemo do budoucna rozhodně počítáme a tady jsme si ověřili zátěžovou zkouškou, že spolupráce funguje i v těsných podmínkách, což je velmi důležité. 

Hračky, které v popelnici neskončí

Milan Design Week řeší mimo jiné i otázku udržitelnosti. Jakou roli hraje udržitelnost ve vaší tvorbě? 

ADRIANA: Snažíme se být udržitelní, kde jen to jde, a stále se v tom lepšíme. Ať už je to ekologický tisk, kterým jsou potisknuty naše dílky, nebo všechny tiskoviny, které používáme. Stejně tak se snažíme, aby vše, co dáváme do krabičky, nebylo samoúčelné – brožura, která se většinou vyhodí, slouží jako omalovánka, sáčky na spojky z recyklovaného materiálu jsou v plátěných pytlících a celá krabička není jen krabičkou na uskladnění, ale pokud si chcete postavit opravdu velkou stavbu, můžete ji rozložit.

Cílem soutěže je pobídnout designéry k využívání inovativních re-waste materiálů a k objevení nekonečných možností transformace plastu. | Zdroj: Ro Plastic PrizeCílem soutěže je pobídnout designéry k využívání inovativních re-waste materiálů a k objevení nekonečných možností transformace plastu. | Zdroj: Ro Plastic Prize

Cílem Totema bylo, aby vám pod rukama vznikl inspirativní objekt s příběhem, který je stále v prostoru a nemusí se schovávat zpátky do krabice. Vybízí vás tak k tvorbě vždy, když kolem něj projdete. Můžete si bez problémů kdykoli hrát. A samozřejmě recyklovanými destičkami se dostáváme zase do jiných rozměrů udržitelnosti, a za to jsme moc rádi!

Jaké nové trendy nebo technologie z oblasti udržitelného designu vidíte jako nejperspektivnější pro budoucnost dětských hraček? 

ADRIANA: Pro nás jsou to nepochybně recyklované materiály, nejen proto, že se využívá odpad, ale i tím, že jsou děti odmala seznamovány s neplýtváním. Učí se vnímat, že každý materiál může mít mnoho životů i využití a není třeba se ho hned zbavovat. 

Udržitelnost a krása. Stavebnice Totemo Plastic je vyrobena ze 100% recyklovaného odpadu. | Zdroj: TotemoUdržitelnost a krása. Stavebnice Totemo Plastic je vyrobena ze 100% recyklovaného odpadu. | Zdroj: Totemo

Zajisté také oprava starých hraček. A naučit se vyrábět hračky, které člověk v ideálním případě nechce vyhodit a které se dědí z generace na generaci. Myslím, že se to mnoha výrobcům u nás daří.

S Totemem se snažíme pracovat tak, aby se dalo vždy přizpůsobit jakémukoli věku. Malé dítě třeba potřebuje jednodušší dílky, ale jako starší si bude moci Totemo obohatit o konstrukční prvky, které ho učí zručnosti zase v jiné sféře.

Související

Návrat zástěry! Karla Kislingerová využívá odpadní materiál, ze kterého šije pestrobarevné pracovní oděvy
Móda a šperk

Návrat zástěry! Karla Kislingerová využívá odpadní materiál, ze kterého šije pestrobarevné pracovní oděvy

Tereza Patzenhauerová - 9. 5. 2023

Bez nás už se neobejde! Začal největší festival designu na světě, kdo hájí české barvy v Miláně?
Produktový design

Bez nás už se neobejde! Začal největší festival designu na světě, kdo hájí české barvy v Miláně?

Marie Šrajerová - 19. 4. 2023

Projekt Made by Fire je naprosto nevídaný, říká kurátorka ambiciózní výstavy, která přiveze do Milána stovky produktů vzniklých v českých pecích
Produktový design

Projekt Made by Fire je naprosto nevídaný, říká kurátorka ambiciózní výstavy, která přiveze do Milána stovky produktů vzniklých v českých pecích

Redakce Czechdesign - 6. 4. 2023

Vymyslely stavebnici, která zabaví děti a uklidní dospělé. Totemo chce tvořit hračky, které neskončí v koutě
Produktový design

Vymyslely stavebnici, která zabaví děti a uklidní dospělé. Totemo chce tvořit hračky, které neskončí v koutě

Kateřina Hubertová - 22. 4. 2022

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024