Český lev za nejlepší filmový plakát: Klišé mezi kobrou a papouškem

Michal Tilsch, Plakát k filmu Kobry a užovky. Zdroj: http://www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakaty Michal Tilsch, Plakát k filmu Kobry a užovky. Zdroj: http://www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakaty

Dnes večer proběhne slavnostní předávání cen Český lev, který oceňuje to nejlepší, co se v loňském roce událo v českém filmovém rybníčku. Česká filmová a televizní akademie každoročně uděluje také cenu za nejlepší filmový plakát a vítěze už známe: staly se jím „Kobry a užovky“ od Michala Tilsche. O čem vůbec toto ocenění vypovídá a jaká klišé jsou u českých tvůrců obzvlášť oblíbená?

Český lev za nejlepší filmový plakát je nestatutární cenou, která se neuděluje během slavnostního ceremoniálu. Vítězové byli vyhlášeni pouze v tiskové zprávě spolu s nominacemi v hlavních filmových kategoriích a informovala o nich jen vybraná média spolu s upozorněním na blížící se předávání cen.

Při pohledu na české filmové plakáty z roku 2015 je zřejmé, že zde nedocházelo k žádnému dramatickému souboji a většina autorů přistupuje k plakátu zcela pragmaticky: zobrazují velký portrét hlavních protagonistů a výrazný název filmu, nejlépe v kontrastních barvách.

Michal Tilsch na plakátu „Kobry a užovky“ využil nápadné fyzické podobnosti bratrů Hádkových a plakát je dvojportrétem rozříznutým přesně v půli (dvakrát protíná také písmeno A spojující Hádka a Hádka a kobry s užovkami). Plakát je temný podobně jako filmový příběh, a tak vlastně zcela plní svou funkci – přitáhnout diváka do kina a nezklamat jeho očekávání.

Michal Tilsch, Plakát k filmu Kobry a užovky. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakatyMichal Tilsch, Plakát k filmu Kobry a užovky. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakaty

V opozici proti tomuto přístupu stojí snímek „Ztraceni v Mnichově“, který je sám o sobě neuvěřitelně zábavnou filmovou hříčkou plnou mystifikací a i tady vás plakát již dopředu varuje, že se na plátně možná objeví víc než jen bláznivý příběh Daladierova papouška. Tvůrci přistoupili na grafický experiment Aleše Najbrta a fanoušci tohoto snímku získali kromě filmového zážitku také možnost pověsit si doma skutečně zajímavý současný plakát. Protože co si budeme povídat, pokud už nebydlíte u rodičů, asi si nenalepíte nad postel plakát s Táňou Pauhofovou.

Aleš Najbrt, Plakát k filmu Ztraceni v Mnichově. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakatyAleš Najbrt, Plakát k filmu Ztraceni v Mnichově. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakaty

Příjemným překvapením letošního ročníku se stal česko-německý snímek „Schmitke“, který vypráví podivuhodný a melancholický příběh ze Sudet, kde se lidé z města bojí mlhy, temného lesa a skřípajících větrných elektráren. Poetickou atmosféru dokresluje i filmový plakát od Mariany Dvořákové. Ptáte se, kde se v Sudetech vzala dnes oblíbená kombinace oranžové a modré? Přečtěte si zajímavý článek „Why Every Movie Looks Sort of Orange and Blue“.

Mariana Dvořáková, Plakát k filmu Schmitke. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakatyMariana Dvořáková, Plakát k filmu Schmitke. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakaty

Ještě méně originální, než jsme doufali

Když se obecně podíváme na nominované plakáty a vítěze minulých let, je zřejmé, že se nejedná o ostře sledované ocenění a akademici se ve svých nominacích často drží výběru svých nejoblíbenějších filmů loňského roku. O tom svědčí i letošní souboj mezi papouškem a užovkami.

Jistě, není příliš pravděpodobné, že by si Zdeněk Troška najal skvělého grafika na návrh plakátu pro příští „Kameňák“, to ovšem neznamená, že bychom se na filmové plakáty nemohli podívat čerstvým pohledem. Tato tvorba je totiž i u nás plná klišé, které před časem trefně ilustroval Christophe Courtois ve svých virálních kolážích.

Velký nezávislý film se pozná podle ostře žluté barvy, jak ilustruje i letos hojně diskutovaný dokument „Stále spolu“.

Plakát k filmu Stále spolu. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakatyPlakát k filmu Stále spolu. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2015/filmove-plakaty

Christophe Courtois, koláž. Zdroj: imgur.com/gallery/jrmWjChristophe Courtois, koláž. Zdroj: imgur.com/gallery/jrmWj

Takřka černobílý plakát s červeným nápisem nám připomíná oblíbené akční filmy. A co teprve, když zdůrazníme dramatičnost ústřední postavy tím, že je k nám natočená zády. Kombinací obojího získáme plakát k jinak skvělému „Hořícímu keři“ od Martina Jedličky, který byl oceněn v roce 2013. Kdybyste to náhodou nepoznali, jedná se o minisérii o Janu Palachovi.

Martin Jedlička, Plakát k filmu Hořící keř. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2013/filmove-plakatyMartin Jedlička, Plakát k filmu Hořící keř. Zdroj: www.filmovaakademie.cz/cz/2013/filmove-plakaty

Christophe Courtois, koláž. Zdroj: imgur.com/gallery/jrmWjChristophe Courtois, koláž. Zdroj: imgur.com/gallery/jrmWj

Christophe Courtois, koláž. Zdroj: imgur.com/gallery/jrmWjChristophe Courtois, koláž. Zdroj: imgur.com/gallery/jrmWj

V roce 2012 se akademikům nejvíce líbil plakát k filmu „Ve stínu“ (studio side2), který zas upozorňuje na hlavního hrdinu kontrastním nápisem přes obličej.

side2, Plakát k filmu Ve stínu. Zdroj: www.side2.cz/ve-stinu-0side2, Plakát k filmu Ve stínu. Zdroj: www.side2.cz/ve-stinu-0

Christophe Courtois, koláž. Zdroj: imgur.com/gallery/jrmWjChristophe Courtois, koláž. Zdroj: imgur.com/gallery/jrmWj

Inu, nezbývá než doufat, že se filmoví autoři nebudou bát neprozkoumaných cest, ať už do Mnichova nebo do Sudet, a svolí k vizuálním experimentům, které by mohly cenu Českého lva za nejlepší plakát učinit v příštích letech zajímavější.

Související

Zdeněk Ziegler / Osobnosti českého grafického designu
 

Zdeněk Ziegler / Osobnosti českého grafického designu

Výstava
16. 6. 2016 - 30. 10. 2016

Mezi filmovými plakáty zvítězil Fair Play
Grafický design

Mezi filmovými plakáty zvítězil Fair Play

Radka Machalická - 21. 1. 2015

Levitující trojúhelníky na vizuálu 23. ročníku Český lev
 

Levitující trojúhelníky na vizuálu 23. ročníku Český lev

Anežka Adamíková - 7. 1. 2016

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024