Město na Vltavě nabízí na každém rohu nějakou zajímavost. Není se čemu divit, že každoročně míří do Českého Krumlova davy obdivovatelů. Většina návštěvníků sem jezdí za spletitými uličkami, malebnými náměstími a nádhernými barokními a renesančními kostelíky. Město však ukrývá i moderní perličky, které rozhodně stojí za navštívení. A ty jsme pro vás ve spolupráci s DMO Český Krumlov zabývající se rozvojem a podporou turismu vytipovali.
Moderní umění s korbelem piva
Roku 1560 bylo poprvé v předhradí Českého Krumlova uvařeno pivo. Nyní zde mohou všichni navštívit nedávno otevřený Port 1560, kulturní a společenské centrum Českého Krumlova, které sídlí v citlivě zrekonstruovaném goticko-renesančním areálu bývalého schwarzenberského pivovaru.
Ať už dáváte přednost uměleckým kouskům, pivu nebo architektuře, v příjemném prostředí kulturního centra lze strávit díky bohatě nabitému programu téměř celý den. Život, Práce, Umění a Sny jsou názvy čtyř expozic, které Port 1560 nabízí. První z nich vás přenese do běžného dne měšťanů 100 let nazpátek. Můžete se zde projet na kostitřasu nebo si nechat naservírovat tehdejší pokrmy. Jiné vám zas představí původní technologie vaření piva nebo díla členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Pokud vám při tom všem pořádně vyžízní, nezoufejte, součástí expozice je i degustace piva v místním minipivovaru Krumlov.
Cena vstupenek na jednotlivé expozice se pohybuje kolem 270 Kč. I Zdroj: Port 1560
Port 1560 však není zajímavý jen svým programem. Samotné místo toho nabízí spoustu k vidění. Vstupní branou do celého areálu je portál, který citlivě kombinuje původní architekturu s navazující modernou. Můžeme zde také vidět goticko-renesanční palác, novogotickou varnu a hvozd, který je plný nejrůznějších dobových technologií. V areálu se nachází i zahrada, kde se konají nerůznější kulturní akce pod širým nebem, a pivovar, v jehož prostorech od roku 2015 vaří pivo.
Pohled na areál Portu 1560. I Zdroj: Port 1560
Krumlovem za moderní architekturou
Do Českého Krumlova jezdí většina návštěvníků za gotickou, renesanční a barokní architekturou. Málokdo však ví, že se zde nachází i ta moderní z 20. století. V posledních sto letech vyrostly na území Českého Krumlova i kvalitní funkcionalistické budovy čerpající především z bruselského stylu. Po nich se dnes každý může vydat na procházku, která vznikla v rámci iniciativy Krumlovské baráky a jejímiž autory jsou krumlovští rodáci Tereza Štěpánová a Filip Hermann.
Trasa je dlouhá 5 km a zabere vám přibližně dvě hodiny. Během ní navštívíte například Vilu Hilde Steinbrecherové, městský úřad od architekta Bohumila Böhma, funkcionalistickou novostavbu Švadlenka a mnoho dalších. Trasu můžete zakončit šipkou do vody v krumlovském krytém plaveckém bazénu od architektů Krásný a Bolcha ze Sportprojektu Praha. Průvodce celou procházkou naleznete na webu ckrumlov.info.
Trasa vás zavede i mimo známé historické jádro Českého Krumlova. I Zdroj: DMO Český Krumlov Region
Česká kuchyně v bývalých skladech
Depo Český Krumlov je zajímavým industriálním prostorem a ideálním místem k posezení či pro svatební a firemní akce. Nachází se zde restaurace, kde podávají klasická česká jídla a jihočeské speciality. Můžete si tak například pochutnat na škvarkové pomazánce nebo na vepřových výpečcích.
Kvalitní kuchyně není ale to jediné, proč se Depo řadí mezi výjimečné podniky Českého Krumlova. Jedná se o dokonale skrytou a citlivě zasazenou novostavbu z let 2012 a 2013 stojící ve slepé části ulice Latrán. Ta svým názvem napovídá, že se nachází v místě původních hradeb. Toto prostředí tak nabízí kouzelný výhled na zrenovovaný zámecký park, který se táhne podél říčky Polečnice.
Architektura novostavby vychází z předešlé podoby hospodářsko-průmyslové stavby. Její vnější i vnitřní industriální vzhled je založen na funkčnosti celku, techničnosti vybavení, autenticitě materiálů a estetice v detailu. Na původní návrh studia Ačtyřka v roce 2012 navázal Architektonický ateliér Tomáš Novák, který kromě originálního interiéru myslel i na obyvatele města a do návrhu zakomponoval průchod restaurací, propojující městskou část s nově vybudovaným parkem u severní stěny zámku a říčky Polečnice. Celý stavební záměr dostal v roce 2014 cenu PRESTA v kategorii novostavba.
V hostinci se vaří pokrmy české a jihočeské kuchyně. I Zdroj: Depo Český Krumlov
Masná 130. Posezení v srdci Českého Krumlova
Od roku 2018 sídlí v historickém domě z 15. století podnik Masná 130. Ten nabízí ve svém přízemí lahodnou kávu a občerstvení a v patře možnost občasného ubytování. Espresso bar se snaží být místem pro turisty, ale i pro místní komunity, kde si můžete v klidu posedět s knihou u snídaně nebo zajít na hudební koncert. Celý projekt, který vznikl pod rukama architektonického studia ORA, představuje jedinečné propojení historického interiéru a současného českého designu.
Za podnikem stojí Petra Hanáková se svým manželem. I Foto: Karolína Dostálová
V loňském roce se majitelé rozhodli na stejné adrese se stejným týmem architektů vytvořit nezapomenutelné místo pro přespání. „Koncept Masné jde naproti ‚pomalému‘ návštěvníkovi města, který jej nechce jen rychle proběhnout jako historický skanzen. Kavárna v přízemí se za pět let své existence stala živým místem setkávání,“ vysvětlují majitelé. Další patro a podkroví proto začali upravovat pro bydlení. Věděli, že pro udržitelnost projektu bude muset patro sloužit i k pronájmu, ale nechtěli dům dělit na hotelové pokoje. Rozhodli se zachovat prostor celistvý, jak jej obývaly generace před nimi a jak by ho rádi obývali i oni sami.
K výslednému interiéru přistupovali architekti z ORA jako ke koláži motivů. Apartmánu dominuje hlavní obytný prostor, salon s vyřezávaným renesančním stropem. Místnost byla druhotně rozdělená příčkou. „Příčku jsme zbourali a osvobodili tím původní prostor v jeho celkovosti. Odhalili jsme původní výmalby, které mají sytě karmínovou barevnost. Určující je zde tmavost povrchů. Trámový strop i výmalby mají temné syté tóny. Tmavé prostory člověka objímají, jeví se blížeji než světlé,“ popisují autoři. Druhým pokojem je ložnice, kde ponechali jen fragment původních výmaleb. Zbytek prostoru uklidňuje krémová výmalba. Třetí, neméně důležitou místností je prostor pro hygienu, který je nejsvětlejším prostorem domu.
Luna
Kdo jede na výlet do Českého Krumlova, asi neplánuje usednout do pohodlných sedaček kina. My vám však doporučujeme přece jen jedno kino navštívit. Kino Luna, dříve nazývané Družba, bylo postaveno v 70. letech minulého století podle návrhu architekta Bohumila Böhma v rámci brigádnické „Akce Z“ a na jeho výstavbě se podílelo mnoho občanů města.
V celé budově je zřetelně cítit atmosféra 60. let, tedy doby, kdy vznikly první její studie. Budovu zdobí množství výtvarných děl od umělců, s nimiž architekt spolupracoval, například barevná vitráž u vchodu či kašna v prostranství před kinem. Směrem k městu se otevírá fasáda s pravidelně členěným pásem oken s výhledem na ruch Objížďkové ulice. Ač je architektura kina výrazná, nenarušuje dojem a atmosféru sálající z nedalekého historického jádra. V roce 2015 byla dokončena citlivá rekonstrukce budovy podle projektu Tomáše Nováka a kromě kina se tu dnes nachází i kavárna.
Monastery Garden a CASAROSA
Kromě ubytování v Masné 130 či v dechberoucím hotelového apartmánu CASAROSA, o kterém jsme v Czechdesign.cz nedávno psali, doporučujeme také malý butique hotel s bistrem Monastery Garden. Nachází se v ulici Klášterní, hned u vstupu do klášterních zahrad. Vznikl podle návrhu pražského architektonického studia Ti architekti.
Autorkou návrhu Casarosa je architektka Denisa Strmisková. | Foto: KUBÍČEK.STUDIO
Tématem celého hotelu jsou místní rostliny a byliny. Nalezneme je na tapetách pokojů, které jsou podle nich zároveň pojmenovány. Interiér každého z jednotlivých pokojů je naprosto odlišný a respektuje charakter dané části domu. Majitelé s designéry se snažili přenést do hotelu tajemnou a romantickou atmosféru Českého Krumlova, což se jim bezesporu povedlo. V přízemí budovy se také nachází bistro s hodovní místností, kde si můžete například objednat vydatnou snídani v podobě smaženky a pod bistrem si zas večer posedět ve vinném sklípku.
Inspirací pro malované květinové tapety byla sousední klášterní zahrada. I Zdroj: Ti architekti