Ochranné štíty volně ke stažení
Jestli nějaká česká firma dokázala kreativně a akčně zareagovat na tragický nedostatek zdravotnického materiálu, pak je to bezpochyby PrůšaLab. Dvě tisícovky jednorázových štítů denně vyrábí 3D farma v Holešovicích pro nemocnice, praktické lékaře a zdravotnické profesionály zdarma. Tisková data a návody dávají volně k dispozici tiskařské komunitě, ochranu si tedy můžete vytisknout a vyrobit doma během pár hodin. Pozitivní reakce přicházejí i ze zahraničí – podle inovátora Josefa Průši tisknou i ve Velké Británii pro národní zdravotnickou službu NHS.
ČVUT boduje
ČVUT má na svém kontě ochrannou polomasku RP95 vyráběnou 3D tiskem, celoobličejovou masku s respirátorem vyrobenou z potápěčských šnorchlů z Decathlonu a Sportisima a plicní ventilátory CoroVent pro pacienty ve vážném stavu. Do výčtu dál můžeme zařadit i aplikaci využívající umělou inteligenci a anonymní sběr dat, která uživatelům doporučí optimální trasu a harmonogram pro návštěvu míst na základě dat o koncentraci lidí.
Nosí šnorchl, ale potápěč to není...
Kdo je to?
Za týden zvládl tým inženýrů a designérů vyvinout celoobličejové krytí, které je určené bojovníkům v první linii. Šnorchlové masky se zrodily díky spolupráci inovátorů a designérů Martina Hřebena a Robina Fišera z design studia Prototypum a inovátorů Davida Miklase a Pavla Koníře. Ve vývoji spojili zmíněný šnorchl, nástavec a filtr z HEPA12 filtru, používaný například ve vysavačích, a komponenty vytisknuté na 3D tiskárně. Aktuálně je vyrábí v počtu asi 700 kusů denně. „Montáž je velmi jednoduchá. Vezmu si 3D tištěný adaptér, nacvaknu na masku a našroubuji filtr,“ popsal a ukázal Radiožurnálu jeden z dobrovolníků.
Možnost vyrábět masky umožnili však Češi samotní, když ve veřejné sbírce přes Donio přispěli přes 7 milionů korun.
Dokonale utěsní
Polomasku, která svým vzhledem připomíná steampunkový doplněk, vyvinul tým na ČVUT pod vedením Alexandra Lazarova a Pavla Burgeta. Respirátor CIIRC RP95 splňující nejvyšší certifikace dokonale těsní ústa a nos. Tisková data jsou k dispozici na webu Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Masku si však vytisknou jen držitelé zařízení MultiJet Fusion (MJF). Díky spolupráci s CzechInvestem je však průmyslová výroba zajištěná ve firmě Sigma Lutín. O vývoji masky si můžete poslechnout rozhovor přímo s autory v rozhovoru Lucie Výborné.
Funkčnost i estetika
Respirátor CIIRC RP95 však nelze kombinovat s dostupnými modely obličejových štítů. Přitom zdravotníkům je potřeba ochránit oči i tvář před kapénkami. Proto zkušení designéři Karel Matějka a Aleš Boem spolu s modelářem a konstruktérem Janem Křížem navrhli štít, který je kompatibilní s respirátorem a zohledňuje i nošení dioptrických brýlí. Jejich design splňuje nejen základní požadavky funkčnosti a ergonomie, po estetické stránce hraje na notu minimalismu. Produktoví designéři nyní dokončují dokumentaci, aby si kdokoliv mohl štíty vytisknout. A jak jinak než na 3D tiskárně.
Dostupná maska bez speciálních nároků na výrobu
V Brně vyvinul tým zaměstnanců a studentů VUT ochrannou polomasku, pro jejíž výrobu na 3D tiskárně není zapotřebí speciálních materiálů. Tato polomaska je určena pro širokou veřejnost. Tým průběžně inovuje design a nabízí aktuální verze modelů ke stažení na webu univerzity.
Data proti Covid
Důležitým hráčem je i platforma Covid19CZ, v níž se spojili technologické firmy, IT nadšenci i všichni dobro-myslitelé. V boji s nákazou koronavirem přispívá například zpřístupněním informací, datovou analýzou usnadňující detekci ohnisek šíření nákazy, výměnou nápadů, propojením mezi odborníky, výrobou či komunikací. Tím pomohla i některým výše zmíněným projektům ke vzniku, například CovMask.cz. Platforma je důležitým propojovatelem a mostem, čímž přispívá k celkové akceleraci v boji proti koronaviru.