Český design, spolupráce s lokálními autory a snaha přinést kvalitní nabídku produktů do regionálních měst, ve kterých takový koncept doposud chyběl – to spojuje majitele design shopů, které vám představíme na následujících řádcích.
Čerstvý vítr v Hradci
V historickém městě, zvaném díky architektonickým skvostům od Gočára a Kotěry Salón republiky, doposud chyběla nabídka kvalitního českého designu. Zbrusu nově otevřená FOX Gallery se tento nevyužitý potenciál rozhodla využít.
FOX Gallery, zdroj: FOX Gallery
Čerstvý designový vítr přinesl do Hradce před zhruba měsícem tým z pražské pobočky FOX Gallery, který se usídlil v Galerii moderního umění. Otevření projektu, jehož součástí je výstavní prostor a obchod s designovými kousky od českých umělců zaměřený na módu, autorské hračky, originální květinové vazby či autorský šperk, zahájila výstava studentských prací Ateliéru designu a oděvu na UMPRUM vedeným Liběnou Rochovou.
Otevření FOX Gallery, zdroj: FOX Gallery
„Plánujeme módní přehlídky, výstavy studentských i ikonických prací. Chceme veřejnosti představit renomované autory, architekty a designéry,“ přibližuje plány do budoucna majitelka Fox Galery Jana Opatrná. Spolupracuje s mnoha zavedenými, ale i mladými tvůrci, kteří mají za sebou ocenění či nominace Czech Grand Design. Samotná pražská galerie je finalistkou Czech Grand Design 2013.
FOX Gallery, zdroj: FOX Gallery
„V Hradci spolupracujeme například s architektkou Helenou Dařbujánovou, se svou tvorbou tu sklízí úspěch i další hradecké rodačky, návrhářka Tereza Ujevičová či autorka ručně šitých panenek Lollipop Ivana Holbová,“ doplňuje Opatrná.
Nadčasový design ve Zlíně
Design k pokrokovému Zlínu, vyhledávánému milovníky funkcionalistické i moderní architektury, neodmyslitelně patří. Přesto tu dlouho koncept store s českou designovou módou a šperkem chyběl. Před dvěma lety si tu své místo přímo na zámku našla prodejní designová galerie Courage Ivety Stavjaníkové.
Courage, zdroj: Libor Stavjaník
Během této doby se postupně rozrostla a v současné době zastupuje přes čtyřicet českých a slovenských návrhářů zaměřujících se na slow fashion, šperkařů a výtvarníků. Při jejich oslovování se nezaměřila jen na tvůrce ze zlínského kraje, naopak se do Zlína snažila dostat i zajímavé pražské značky.
Courage, zdroj: Libor Stavjaník
„Nejdelší zkušenost mám se značkou eiri Kláry Holanové, pro mě jednou z nejzajímavějších českých designérek,“ říká Iveta Stavjaníková. Od počátku s galerií spolupracuje i architektka Zuzana Hartlová se svou značkou Soolista a šperkařka Klára Šípková. Za dva roky si galerie našla své stálé zákazníky, dokonce i ze vzdálenějších krajů a malých měst. Není ale jednoduché zaujmout širokou veřejnost, jak přiznává Iveta Stavjaníková.
Courage, zdroj: Libor Stavjaník
Do budoucna plánuje rozšířit nabídku českého skla a porcelánu. V září bude Courage slavit druhé narozeniny, na kterých se představí během netypické módní přehlídky někteří ze spolupracujících návrhářů.
Stylově v ostravských ulicích
Za prvním obchodem s českým designem v Ostravě TY IDENTITY stojí umělkyně Ivana Mifková, o rok později se k ní přidala Johana Mojáková. Nový koncept store se snažil vrátit život do vylidněného centra poté, co Ostravané začali proudit do nedávno otevřeného obchodního domu Nová Karolina.
Tým z design shopu TY IDENTITY, zdroj: Gabriela Knýblová
Za tři roky se jim podařilo vytvořit unikátní prostor, ve kterém se setkávájí designéři, návrháři i autoři originální současné tvorby z různých tvůrčí oblastí. „Někomu se může zdát těžké podnikat s českým designem v Ostravě, protože přece jen místní nejsou zvyklí platit vyšší ceny za opravdovou kvalitu. Ale máme skvělou možnost jít svou vlastní cestu a je nádherné vidět pak naše kousky v ostravských ulicích,“ říká Johana Mojáková.
TY IDENTITY, zdroj: Radek Šviderský
Obě spolumajitelky zároveň samy tvoří, Ivana Mifková módu s grafickými aplikacemi pod značkou Artgi, Johana Mojáková udržitelnou módu z bio bavlny i upcyklovaného obnošeného oblečení Apnoe.
TY IDENTITY, zdroj: TY IDENTITY
„Z lokálních autorů, se kterými spolupracujeme, bych ráda vyzdvihla módní kolekci Nikoly Zezulové, kresby s ostravskými náměty ilustrátorky Hanky Mičkové, ručně šité boty od Denise Gordějeva tvořícího pod značkou Memorandum nebo porcelánové kousky od Loo design,“ doplňuje Mojáková.
Plzeňský šperk a kokedamky
Designové kousky od lokálních autorů, sortiment zaměřený na autorský šperk, módu a rostlinné dekorace – to vše můžete nalézt v milém rodinném obchodě Originál manželů Stehlíkových nedaleko pravoslavého kostela sv. Anny v centru Plzně.
Originál design shop, zdroj: Originál design shop
„Chtěli jsme, aby tu design a lokální produkce nebyla brána jen jako luxus, ale aby si lidé uvědomili, že je potřeba podpořit i místní tvůrce,“ vysvětluje motivace jejich podnikání Alice Stehlíková. Originál design shop je také spolupořadatelem Plzeň Design Week, který společně s DEPO 2015 pořádají už potřetí.
Plzeňské kokedamky, zdroj: Originál design shop
Spolu s manželem se věnují tvorbě porcelánových šperků pod značkou Stehlík design. Jelikož bylo náročné skloubit jak práci v obchodě, tak vlastní autorskou tvorbu, rozhodli se letos koncept obchodu změnit na showroom. „O Vánocích jsme se navíc dozvěděli, že čekáme přírůstek do rodiny, tak jsme se letos v únoru 2018 dali dohromady se značkou Masha oděvní designérky Marie Syrovátkové a s děvčaty, které tvoří kokedamy, krásné rostlinné dekorace a pořádají workshopy pod značkou Kokedamí mámy, a společně prezentujeme naši tvorbu,“ říká Stehlíková.
Originál design shop. Zdroj: Originál design shop.
Momentálně hledají další místní autory, kteří by se chtěli stát součástí společného showroomu, a rádi by design shop v této nové podobě rozvíjeli dál.
Brněnský zážitek z objevování
Vášeň pro krásný design, kvalitně zpracované produkty od méně známých designerů a osobní přístup k zákazníkům i autorům – na této filozofii je postaven brněnský Object Concept Store, který tvoří dvě kamarádky Jana Longaverová a Lucie Božková. V esteticky zajímavém prostoru, na jehož vytvoření se podílela architektka Daniela Boučková, najdete pečlivě kurátorovaný výběr přírodní kosmetiky, autorských šperků a designových doplňků, které umí být současně krásné a ekologicky udržitelné.
Object Concept Store. Zdroj: Object Concept Store.
„Kosmetika, kterou u nás najdete, je buď lokální (české značky Onest, bezobalová mýdla St. Territory nebo slovenská značka Mylo) nebo vzniká v Evropě s respektem a eticky, například řada německého organického make-upu Und Gretel,“ představuje Jana Longaverová některé z oblíbených značek. Díky osobním vztahům s návrháři tu můžete najít unikátní doplňky vyráběných ve velmi malých sériích či přímo na míru Objectu. Takto vznikla například kolekce šperků z růžového zlata Elišky Lhotské či limitovaná edice topů navržených značkou Aleš Báry.
Object Concept Store. Zdroj: Object Concept Store.
S designéry se tu můžete setkat během rozmanitých workshopů, nebo můžete přijít na koktejl s umělci, kteří se zhruba každé tři měsíce střídají na výstavě v Changing Gallery, stěně věnované nabídce lokálního současného umění. „Za dva roky působení v Brně jsme si už vytvořily stálý okruh zákazníků, kteří se rádi a pravidelně vracejí. Přicházejí kvůli inspiraci i zážitku z objevování,“ říká Lucie Božková. Na nové zákazníky teď cílí se svým eshopem.
Object Concept Store. Zdroj: Object Concept Store.
Není jednoduché uspět v regionech s prodejem designových kousků, ale zdá se, že si do nich i přes všechny obtíže český design nachází cestu. Majitelé design shopů, kteří se rozhodli odvážně skočit do stojatých vod místní nabídky, vsadili na kvalitu sortimentu, nadčasové kousky i příběhy lokálních tvůrců. Až budete cestovat po různých koutech naší republiky, nezapomeňte se stavit pro inspiraci!