České šperkařky se rozhodly oslnit New York. Sází na minimalismus a nadčasovost

Trojportrét (Kristýna, Klára a Eva), foto: Johana Střížková Trojportrét (Kristýna, Klára a Eva), foto: Johana Střížková

Výstava CZECH JEWELLERY DESIGNERS MEET NYC představí aktuální práce tří vybraných českých šperkařek – Kristýny Malované, Evy Růžičkové a Kláry Šípkové. Autorky vytvořily kolekce speciálně pro tuto příležitost a jejich spojujícím mottem se stala komunikace. Výstavu můžete navštívit od 8. do 16. 12. 2018 v galerii Českého centra v New Yorku.

Ať už se jedná o rozhovor mezi partnery, osobní interakci s okolním světem nebo kontakt české a americké kulturní scény, je možnost komunikace základní lidskou potřebou a přáním. Šperk je navíc zajímavým a plodným prostředníkem předávání informací. Dokáže prezentovat náladu i vkus svého nositele, často také odráží jeho sociální statut i kulturní znalosti. 

Partneři ve šperku

Jednotlivé autorky přistupovaly k zadanému tématu s originalitou sobě vlastní. Eva Růžičková se zaměřila na osobní komunikaci v rámci partnerského vztahu. Vytvořila sérii dvojic objektů – partnerů. Tak, jako je každý vztah originál, jsou i jednotlivé páry propojené různými vztahy. Některé do sebe zapadají, jiné odhalují třecí plochy nebo společné prvky. Spojujícím, nikoli však jediným použitým materiálem je dřevo, tedy materiál, který v mnoha podobách prostupuje celou autorčinou dosavadní tvorbou.

Brož - larimar, cedrové dřevo, ebenové dřevo, stříbro, nerez ocel, foto - Patrik Borecký a Tomáš BrabecBrož - larimar, cedrové dřevo, ebenové dřevo, stříbro, nerez ocel, foto - Patrik Borecký a Tomáš Brabec

Sdělení šperku: Radost

Klára Šípková se zaměřila na schopnost šperku komunikovat emoce, což se zrcadlí i v názvu kolekce Radost. Šperkařka se zabývá otázkami „Co chci světu šperkem sdělit?“ a „Co je pro mě osobně v životě důležité?“ a dospívá k sérii pozitivních hodnot, které se prostřednictvím šperku snaží předávat dál. Vytvořeným objektům již tradičně vévodí nerezová ocel, tentokrát ovšem ve spojení s bílou barvou.

Brož - stříbro, foto: Patrik Borecký a Tomáš BrabecBrož - stříbro, foto: Patrik Borecký a Tomáš Brabec

Komunikace se zrcadlí v čistotě

Vztah materiálu, technologie a určitých národních charakteristik inspiroval aktuální tvorbu Kristýny Malované. Čistota a upřímnost komunikace se zrcadlí v čistých, hladkých formách a transparentních materiálech. Slovy autorky by kolekce měla „vzbuzovat otázky, emoce, chuť diskutovat mezi sebou, reagovat na přítomnost a její odraz“. S určitou formou nadsázky výtvarnice pracuje s materiály, které považujeme za typicky české, tedy se sklem a českým granátem. Jejich přenesení na americkou půdu nabízí další témata ke konverzaci, tedy střet a dialog české a americké kultury, který by měl být podpořen i touto výstavou.

Prsten - stříbro, foto - Patrik Borecký a Tomáš BrabecPrsten - stříbro, foto - Patrik Borecký a Tomáš Brabec

Kromě aktuálních kolekcí na téma komunikace bude na výstavě k vidění také výběr z dosavadní tvorby jednotlivých autorek. Všechny tři čerpají z východisek poetického minimalismu a tvarosloví moderního designu. Jejich šperky spojují čisté, někdy až puristické linie a významné místo přisuzují použitým materiálům, které často vyhledávají mimo oblast šperku. Jejich tvorba bývá pravidelně k vidění na pražské přehlídce Designblok, ale také na zahraničních výstavách ve Vídni, v Mnichově nebo v Miláně.

V předpremiéře se výstava CZECH JEWELLERY DESIGNERS MEET NYC představila v Praze na přehlídce Designblok od 25. do 29. 10. 2018.

Info

Vernisáž proběhne 8. 12. v 19.00

8. -16. 12. 2018
Galerie Českého centra v New Yorku
Bohemian National Hall
321 E 73rd Street, New York, NY 10021
 

Související

Navzdory tradicím. 8 materiálů, které vytlačují zlato ze současného šperku
Produktový design

Navzdory tradicím. 8 materiálů, které vytlačují zlato ze současného šperku

Tereza Nakládalová - 6. 4. 2018 - 5 min.

Mít za ušima je fajn. Ale mít na uších náušnice od mladých českých designérů je ještě lepší
Produktový design

Mít za ušima je fajn. Ale mít na uších náušnice od mladých českých designérů je ještě lepší

Darja Jochimová - 12. 10. 2017 - 3 min.

Š-P-E-R-K. Představujeme nastupující generaci českých šperkařů
Móda a šperk

Š-P-E-R-K. Představujeme nastupující generaci českých šperkařů

Kamila Matoušková - 12. 4. 2017 - 4 min.

Nominace na Czech Grand Design zveřejněny, šanci má 116 autorů
Grafický design

Nominace na Czech Grand Design zveřejněny, šanci má 116 autorů

Jindřich Oukropec - 25. 1. 2017 - 8 min.

jelínek
MYP 2024