Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Trojportrét (Kristýna, Klára a Eva), foto: Johana Střížková Trojportrét (Kristýna, Klára a Eva), foto: Johana Střížková

České šperkařky se rozhodly oslnit New York. Sází na minimalismus a nadčasovost

Výstava CZECH JEWELLERY DESIGNERS MEET NYC představí aktuální práce tří vybraných českých šperkařek – Kristýny Malované, Evy Růžičkové a Kláry Šípkové. Autorky vytvořily kolekce speciálně pro tuto příležitost a jejich spojujícím mottem se stala komunikace. Výstavu můžete navštívit od 8. do 16. 12. 2018 v galerii Českého centra v New Yorku.

Ať už se jedná o rozhovor mezi partnery, osobní interakci s okolním světem nebo kontakt české a americké kulturní scény, je možnost komunikace základní lidskou potřebou a přáním. Šperk je navíc zajímavým a plodným prostředníkem předávání informací. Dokáže prezentovat náladu i vkus svého nositele, často také odráží jeho sociální statut i kulturní znalosti. 

Partneři ve šperku

Jednotlivé autorky přistupovaly k zadanému tématu s originalitou sobě vlastní. Eva Růžičková se zaměřila na osobní komunikaci v rámci partnerského vztahu. Vytvořila sérii dvojic objektů – partnerů. Tak, jako je každý vztah originál, jsou i jednotlivé páry propojené různými vztahy. Některé do sebe zapadají, jiné odhalují třecí plochy nebo společné prvky. Spojujícím, nikoli však jediným použitým materiálem je dřevo, tedy materiál, který v mnoha podobách prostupuje celou autorčinou dosavadní tvorbou.

Brož - larimar, cedrové dřevo, ebenové dřevo, stříbro, nerez ocel, foto - Patrik Borecký a Tomáš BrabecBrož - larimar, cedrové dřevo, ebenové dřevo, stříbro, nerez ocel, foto - Patrik Borecký a Tomáš Brabec

Sdělení šperku: Radost

Klára Šípková se zaměřila na schopnost šperku komunikovat emoce, což se zrcadlí i v názvu kolekce Radost. Šperkařka se zabývá otázkami „Co chci světu šperkem sdělit?“ a „Co je pro mě osobně v životě důležité?“ a dospívá k sérii pozitivních hodnot, které se prostřednictvím šperku snaží předávat dál. Vytvořeným objektům již tradičně vévodí nerezová ocel, tentokrát ovšem ve spojení s bílou barvou.

Brož - stříbro, foto: Patrik Borecký a Tomáš BrabecBrož - stříbro, foto: Patrik Borecký a Tomáš Brabec

Komunikace se zrcadlí v čistotě

Vztah materiálu, technologie a určitých národních charakteristik inspiroval aktuální tvorbu Kristýny Malované. Čistota a upřímnost komunikace se zrcadlí v čistých, hladkých formách a transparentních materiálech. Slovy autorky by kolekce měla „vzbuzovat otázky, emoce, chuť diskutovat mezi sebou, reagovat na přítomnost a její odraz“. S určitou formou nadsázky výtvarnice pracuje s materiály, které považujeme za typicky české, tedy se sklem a českým granátem. Jejich přenesení na americkou půdu nabízí další témata ke konverzaci, tedy střet a dialog české a americké kultury, který by měl být podpořen i touto výstavou.

Prsten - stříbro, foto - Patrik Borecký a Tomáš BrabecPrsten - stříbro, foto - Patrik Borecký a Tomáš Brabec

Kromě aktuálních kolekcí na téma komunikace bude na výstavě k vidění také výběr z dosavadní tvorby jednotlivých autorek. Všechny tři čerpají z východisek poetického minimalismu a tvarosloví moderního designu. Jejich šperky spojují čisté, někdy až puristické linie a významné místo přisuzují použitým materiálům, které často vyhledávají mimo oblast šperku. Jejich tvorba bývá pravidelně k vidění na pražské přehlídce Designblok, ale také na zahraničních výstavách ve Vídni, v Mnichově nebo v Miláně.

V předpremiéře se výstava CZECH JEWELLERY DESIGNERS MEET NYC představila v Praze na přehlídce Designblok od 25. do 29. 10. 2018.

Info

Vernisáž proběhne 8. 12. v 19.00

8. -16. 12. 2018
Galerie Českého centra v New Yorku
Bohemian National Hall
321 E 73rd Street, New York, NY 10021
 

Galerie

Další články