České školky mění svou tvář. Sází na světlo, barvy a propojení s přírodou

MŠ Donská, Vratislavice nad Nisou, architekti Petr Stolín a Alena Mičeková, foto: Alexandra Timpau, zdroj: MŠ Vratislavice nad Nisou MŠ Donská, Vratislavice nad Nisou, architekti Petr Stolín a Alena Mičeková, foto: Alexandra Timpau, zdroj: MŠ Vratislavice nad Nisou

Chodili jsme do nich skoro všichni. A všechny vypadaly tak nějak podobně. Řeč je o tradičních českých školkách, které i dnes praskají ve švech. Něco se ale přeci jen mění: o školky se začínají zajímat nápadití architekti a designéři, na mnoha místech vznikají doslova architektonické skvosty. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších počinů poslední doby. No schválně, kdo by se chtěl vrátit v čase?

Nejdiskutovanější a patrně nejobdivovanější školkou se v poslední době stala liberecká školka ve Vratislavicích nad Nisou. Z kapacitních důvodů nechala severočeská obec odvážně postavit v roce 2018 tak trochu jinou školku. A sklízí za ní uznání doma i v zahraničí. Autoři stavby, architekti Petr Stolín a Alena Mičeková, nalezli inspiraci u hravé tokijské mateřské školy od architekta Tezukiho.

Vnější fasáda domu je jako jemný průsvitný závoj, který objímá všechny prostory vnitřního světa školky, foto: Alexandra Timpau, zdroj: MŠ Vratislavice nad NisouVnější fasáda domu je jako jemný průsvitný závoj, který objímá všechny prostory vnitřního světa školky, foto: Alexandra Timpau, zdroj: MŠ Vratislavice nad Nisou

„Celý dům je vlastně jedna velká prolézačka. Chceme děti naučit vnímat architekturu prostoru v rozličných formách,“ vysvětlili autoři projektu. Vytvářet dětem nevtíravě kreativní prostor je podle nich velmi důležité. „Doufáme, že tato generace bude lépe vybavená a bude více vyžadovat kvalitní veřejný prostor a kulturní úroveň. Bude to pro ně přirozené,“ zdůraznili.

Budova je navržena tak, aby děti mohly volně pobíhat po vnitřním atriu nebo vylézt až na terásku, ze které je vidět i do okolí, zdroj: MŠ Vratislavice nad NisouBudova je navržena tak, aby děti mohly volně pobíhat po vnitřním atriu nebo vylézt až na terásku, ze které je vidět i do okolí, zdroj: MŠ Vratislavice nad Nisou

Podle Aleny Mičekové se jedná o ojedinělou stavbu, která byla navržena přímo na míru Vratislavicím. Podobný princip školek nicméně podle ní funguje například v Rakousku nebo Německu. 

Investiční náklady byly snad poměrně překvapivé, nevyšplhaly se nad 40 milionů korun. Navíc 28 z nich šlo z prostředků evropských fondů. 

Pavilony o poznání jinak

Zajímavou školku na sklonku loňského roku otevřeli v Pacově. Velkoryse pojatý areál Mateřské školy Za Branou vznikl podle návrhu pražského studia Vyšehrad. Na osmdesátimilionovou stavbu dostala obec padesátimilionovou dotaci z EU, dalších třicet milionů putovalo z obecního rozpočtu.

Pacovský starosta věří, že se jim s novým areálem podaří uspět i v některé architektonické soutěži, foto: MŠ Za BranouPacovský starosta věří, že se jim s novým areálem podaří uspět i v některé architektonické soutěži, foto: MŠ Za Branou

Moderní nadčasová budova nahradila starou školku pavilonového typu, která už byla ve všech ohledech nevyhovující. Pavilonová struktura zůstala zachována. Dva typy pavilonů – dřevěné kvádry jsou vůči sobě pootočeny o 90° – vytvářejí mezi sebou zajímavé polouzavřené prostory pro pobyt dětí. V severní části umístěná hmota zázemí velkorysou konzolou definuje hlavní nástup, následně vbíhá mezi pavilony a vytváří společný komunikační prostor.

S moderním exteriérem jde ruku v ruce i interiér, foto: MŠ Za BranouS moderním exteriérem jde ruku v ruce i interiér, foto: MŠ Za Branou

Barevně proměnlivá školka

V roce 2017 dokonce budova školky dostala nominaci na Českou cenu za architekturu. Jednalo se o školku v Klecanech, na jejímž návrhu spolupracovaly ateliéry ASLB a Ateliér 25. Z klasické panelové školky z 80. let vytvořili prostor plný světla a barev. Výraznou dominantou stavby jsou kruhová barevná okna rozdílných velikostí.

Severní páteřní chodba, která je zároveň vstupem do školky, se tak stala jemným, barevně se proměňujícím „entrée“, jež vítá každé ráno děti a příchozí. Barevnost interiéru se projevuje v odstínech podlah a v koupelnách. Důležitým materiálem je dřevo. Fasáda je obložena horizontálními modřínovými latěmi s různými odstupy, které dodávají jemné „vrnění“ v detailu pro příchozího.

Pohled na dvorek, foto: MŠ KlecanyPohled na dvorek, foto: MŠ Klecany

Kritériem v zadání byla ekonomika stavby. Konstrukce je zděná, vnitřní omítky štukové, bílé. Z vnější strany je plášť zateplen minerální vatou, chráněnou dřevěným obkladem bez úpravy. Vytápění je napojeno na stávající plynový kotel v suterénu rekonstruovaného pavilónu.

Originální kruhová barevná okna zaujmou i po setmění, foto: MŠ KlecanyOriginální kruhová barevná okna zaujmou i po setmění, foto: MŠ Klecany

Jako na prázdninách u vody

Školka jako loď? Proč ne! Na tématiku letních prázdnin u moře vsadili architekti studia XTOPIX , když projektovali novou mateřskou školku ve Stříbře. Tvar nově otevřené školky díky ustupujícímu podlaží připomíná loď, tématika plavby po moři se pak objevuje v několika prvcích řešení celého areálu včetně interiéru, který hraje všemi barvami – ty navíc usnadňují orientaci dětí uvnitř budovy.  

Objekt pomyslně evokuje koráb připravený k plavbě, foto: MŠ StříbroObjekt pomyslně evokuje koráb připravený k plavbě, foto: MŠ Stříbro

Zahraniční inspirace

Zajímavé počiny můžeme najít i u našich sousedů. Na Slovensku zaujme například školka uprostřed vinohradu. Ve vinařské obci Limbach vznikla školka pro 40 dětí na extrémně malém pozemku. Školka má tři pavilony. Hlavním vizuálním prvkem se stal pro děti lehko srozumitelný motiv domu se šikmou střechou a s hravými okenními otvory. Jihovýchodní orientace oken do vinohradu vytváří přímý kontakt s vinicí a opticky zvětšuje menší zelené plochy okolo školky.

Autory projektu jsou architekti Matúš Polák, Martin Rezník a Juraj Makový.

Vinohrad mění svůj ráz po celý rok. Děti mají jedinečnou možnost tyto změny sledovat vlastníma očima, foto: MŠ LimbachVinohrad mění svůj ráz po celý rok. Děti mají jedinečnou možnost tyto změny sledovat vlastníma očima, foto: MŠ Limbach

Související

 Zastávka nemusí být nehostinným přístřeškem. 8 míst od českých architektů, kde si počkáte rádi
Interiér a architektura

Zastávka nemusí být nehostinným přístřeškem. 8 míst od českých architektů, kde si počkáte rádi

Kamila Nováková - 21. 1. 2019 - 7 min.

Nemusí být nevkusné. Průvodce designovými dětskými hřišti v Česku
Produktový design

Nemusí být nevkusné. Průvodce designovými dětskými hřišti v Česku

Eva Gartnerová - 11. 10. 2018 - 5 min.

Dřevěný labyrint pro děti. Nová školka připomíná nekonečné schody
Interiér a architektura

Dřevěný labyrint pro děti. Nová školka připomíná nekonečné schody

Alice Muziková - 29. 6. 2017 - 2 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024