České rodinné firmy, které vyrabějí světový design. Představujeme rodinu Valnerových

Structured by Nature, design: David Valner, realizace: Valner Glass, rok: 2010, foto: Tereza Ondrušková Structured by Nature, design: David Valner, realizace: Valner Glass, rok: 2010, foto: Tereza Ondrušková

Říká se, že děti své rodiče v mnohém nezapřou. Jak se však přihodí, že kromě předpokládaného nadání sdílí i touhu jít ve šlépějích svých rodičů? Domnívám se, že bez pevných základů, vzájemné úcty a dobrých vztahů by to nešlo. Představujeme vám první rodinnou dvojici, která společně vede firmu a ve svém oboru jí patří velký respekt. Aleš a David Valnerovi, otec a syn, mistři současného skla.

Výtvarníka a skláře Aleše Valnera a jeho syna Davida, designéra skla, jsem zastihla den poté, kdy jim vyhořela sklárna. Špatné načasování, pomyslela jsem si a nemohla se zbavit nepříjemného pocitu, že po nich chci, aby mi věnovali svůj čas ve chvíli, kdy mají jiné starosti. Pochopila bych, kdyby z textu sešlo. Navzdory nepříznivé situaci byli však vstřícní a o své pracovní zkušenosti, spolupráci i nadšení pro řemeslo se ochotně podělili.

“Structured by Nature”, design: David Valner, realizace: Valner Glass, rok: 2010, foto: Tereza Ondrušková“Structured by Nature”, design: David Valner, realizace: Valner Glass, rok: 2010, foto: Tereza Ondrušková

Talent, píle a pokora jsou vlastnosti, bez kterých se žádné umělecké řemeslo neobejde. Zejména pak to sklářské. Důležitou roli hraje i vytrvalost, protože naučit se tomuto řemeslu zabere několik let. A než se z návrhu podaří vytvořit reálný produkt, je rovněž nutné obrnit se trpělivostí.

Navíc k tomu, abyste vybudovali úspěšnou firmu, je potřebná i schopnost umět si kolem sebe vytvořit ten správný tým lidí. Skláři a výtvarníkovi Aleši Valnerovi se všechno z toho povedlo. Své rodinné studio Valner Glass založil před čtrnácti lety v Přibyslavi. Nyní v něm pracuje šestnáct lidí včetně jeho dvou bratrů a vede ho společně se synem Davidem, který se věnuje designu skla.

Vázy z kolekce “Kopna”, design: David Valner, realizace: Valner Glass, rok: 2016, foto: Tereza OndruškováVázy z kolekce “Kopna”, design: David Valner, realizace: Valner Glass, rok: 2016, foto: Tereza Ondrušková

Sklář (ve smyslu „foukač” na huti) je specifické povolání, které se učí celý život. Mistrem se sklář nestane za pět, deset, někdy třeba ani za patnáct let. Vydržet je rozhodně náročné..... Dobrých řemeslníků ubývá a z řemesla se stává něco opravdu zvláštního, proto pokud u něj mladí vydrží, tak budou mít slibnou budoucnost,” přibližuje Aleš Valner obtížnost sklářství a perspektivu řemeslných oborů.

 

Cesta k řemeslu

Aleše Valnera od dětství bavilo malování. Velký vliv na něj měl jeho dědeček. „Byl to velice kulturní člověk. Hodně četl, měl velkou knihovnu a sám velmi hezky kreslil a maloval. Chodil s námi na různé výstavy a do ateliéru jeho přítele, malíře Čeňka Dobiáše. Mým velkým snem tedy bylo stát se malířem a mít svůj ateliér,” vzpomíná Aleš Valner. V patnácti letech měl ale náhodou možnost podívat se do sklárny ve Škrdlovicích, kde poprvé poznal kouzlo žhavé skloviny. To ho ohromilo a o budoucí profesi bylo rozhodnuto.

Oproti němu měl David sklářské řemeslo před očima od malička a proto ho nevnímal jako něco zvláštního. Ani v dospívajícím věku si nepředstavoval, že by studoval sklářskou školu. Spíš se viděl jako počítačový programátor. Od budoucího studia ho ale odradila matematika. Bavilo ho kreslení, a tak dal na radu rodičů a přihlásil se na Střední uměleckoprůmyslovou sklářskou v Železném Brodu. Jak moc ho obor baví, zjistil až na škole.

Aleš Valner a váza “Rings”, design: Aleš Valner, realizace: Valner Glass, rok: 2016, foto: Tereza OndruškováAleš Valner a váza “Rings”, design: Aleš Valner, realizace: Valner Glass, rok: 2016, foto: Tereza Ondrušková

„Já jsem sice řemeslo vystudoval, ale potom jsem jako většina mých spolužáků pokračoval na vysokou školu, kde jsem se věnoval designu a umělecké tvorbě. Byl jsem samorost, vždy jsem studoval co nejdál od domova a řemeslu jsem se na vysoké škole nevěnoval vůbec. Do firmy mě naplno přivedla až krize, kdy jsem cítil, že bych měl pomoci, pokud to bude jen trochu možné,” popisuje vývoj David.

Základ je v upřímnosti

Věkový rozdíl mezi sebou jako překážku v práci Valnerovi nevnímají. Když už nastane nějaký mezigenerační střet související s výměnou názoru, snaží se v něm najít to pozitivní a v podnikání ho spíš využít ku prospěchu. „Já respektuji a učím se na základě tátových dlouholetých zkušeností a on respektuje a využívá moje schopnosti orientovat se a postupně posouvat firmu směrem k současnosti. V obecných a základních věcech jsme naladěni na stejnou vlnu,” upřesňuje David.

Valnerovi mají štěstí, že si rozumí jak ve firmě, tak i v soukromí. Na sobě si vzájemně cení upřímnosti, která je důležitá zejména v krizových situacích. Pohled na uměleckou tvorbu mají ale odlišný. „Ve volné tvorbě je táta spíše romantik a já se více zabývám současnými společenskými tématy, říká David.

Výroba ve studiu Valner Glass, foto: archiv Valner GlassVýroba ve studiu Valner Glass, foto: archiv Valner Glass

Výrobci s jasnou vizí

V loňském roce zaujala na domácí i světové designérské scéně Davidova kolekce ručně foukaných květináčů a produkty z dílny Valner Glass se díky tomu objevily v nabídce WallpaperSTORE. Návštěvníci Shanghai Art Fair zase ocenili Davidovy skleněné vázy z kolekce Structured by Nature inspirované stromy českomoravské vrchoviny. Na první pohled by se mohlo zdát, že zájem z Wallpaper jim pomohl najít rozhodující směr v tvorbě. Zmíněné úspěchy ale spíš potvrzují skutečnost, že cesta ke kvalitnímu ateliérovému zpracování několika dílčích kusů se ukázala jako ta správná.

Z jejich malé sklárny pochází také několik významných trofejí, cen i skleněných váz. Zrodily se tu poháry, které obdivovali norští biatlonisté, mezinárodní cena Zlínský pes nebo medaile pro vítěze Olympiády dětí a mládeže.

Většina děl z produkce Valner Glass ale putuje do zahraničí. Vkusu trhu se nepřizpůsobují. Jejich produkty myšlenkově souzní zejména s místem, odkud pocházejí. Svou jednoduchou formou jsou natolik srozumitelné, že si své obdivovatele najdou napříč kontinenty. Sami sebe vnímají jako výrobce, kteří nabízejí svou technologii a kvalitní řemeslné zpracování. Vlastní sortiment se jim daří pomalu rozvíjet až poslední tři roky.

Kolekce studia Valner Glass pro rok 2016, foto: Tereza OndruškováKolekce studia Valner Glass pro rok 2016, foto: Tereza Ondrušková

V září čeká Davida účast na pařížském veletrhu Maison&Objet, kde bude k vidění jeho expozice kolekce váz a květináčů. Nyní však musí spolu s otcem vynaložit obrovské úsilí, aby co nejrychleji obnovili požárem zničený provoz. Věřím, že se jim to díky vytrvalosti i dobrým lidem, které kolem sebe mají, co nejrychleji podaří.

Své další tipy na rodinné firmy, které se prosadily v oblasti designu, můžete posílat na adresu šéfredaktorky Czechdesign veronika.parizkova@czechdesign.cz.
 

Související

Talent v krvi. Rodina Nachlingerových miluje dřevo a kvalitní řemeslo
Produktový design

Talent v krvi. Rodina Nachlingerových miluje dřevo a kvalitní řemeslo

Barbora Formánková - 5. 6. 2019 - 10 min.

České rodinné firmy, které vyrábějí světový design. Představujeme Beldovy
Móda a šperk

České rodinné firmy, které vyrábějí světový design. Představujeme Beldovy

Barbora Formánková - 7. 11. 2018 - 6 min.

Zlatá éra českého skla je zpět. Kterým značkám můžeme poděkovat?
Produktový design

Zlatá éra českého skla je zpět. Kterým značkám můžeme poděkovat?

Veronika Pařízková - 16. 8. 2018 - 7 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024
Prostějov
SHOP BANNER UNOR 2024