Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

České organizace zatím neobjevily obrovský potenciál designu pro jejich růst

Je čas to změnit. Nekvalitní produkty, příliš zdobná loga, zmatené webové stránky, nepřehledné orientační systémy nebo absence manuálů pro práci s vizuálními styly. Jen několik málo firem u nás chápe, jak ohromnou moc design má. O státních institucích ani nemluvíme. Design v zahraničí řeší společenské problémy, mění zvyky, přináší inovace i PR a především - posouvá celou organizaci dopředu. Máme snad málo šikovných designérů nebo je háček v rozpočtech? O tom, jak mohou organizace efektivně zapojit design obecně do svých projektů, se dovíte na Designbloku. V pátek se odehraje konference Design & Business a po celou dobu výstavy můžete svůj projekt konzultovat v Openstudiu u CZECHDESIGN.

Zcela nepoužitelné logo města Třinec je ukázkovým příkladem toho, jak to dopadá, když radnice nepracuje s odborníky.

Kvalitních designérů je spousta. Firem a organizací, které umí design efektivně zapojovat do svých projektů, je ale málo,“ říká ředitelka CZECHDESIGN Jana Vinšová a zve zástupce firem do Openstudia na Designbloku, kde bude Hot Desk s design konzultacemi.

Pojďme si ještě před konferencí připomenout projekty, kde design dostal šanci. Jak to dopadlo?

1 tendr = nábytek roku

Začalo to tendrem na designéry a nyní se značka B2B Partner s.r.o. těší ocenění Nábytk roku 2017. Vítěznou kolekci produktů PLAN pro výrobní společnost navrhli designéři Boris Klimek & Lenka Damová. Toto designérské duo vyhrálo tendr, který zorganizoval tým CZECHDESIGN před dvěma lety. Projekt představuje na českém trhu unikátní kancelářskou sadu nábytku, která je nejen funkční a současná, ale i cenově dostupná. Poptávka po produktech této firmy se navíc po zavedení nové kolekce zněkolikanásobila. 

Kolekce nábytku PLAN, zdroj: plannabytek.czKolekce nábytku PLAN, zdroj: plannabytek.cz

Lˆ = do třetice všeho dobrého

Bez odborné organizace vyhlásilo město Liberec soutěž na nový vizuální styl v minulosti dvakrát a dvakrát ji také zrušilo. Důvodem byl nízký počet prací, které dostatečně nereprezentovaly požadavky na kvalitu stanovené vyhlašovatelem. Vedení města se jednohlasně shodlo, že výsledky designérské soutěže musí přinést kvalitní prezentaci města a svěřili organizování soutěže do rukou CZECHDESIGN. Ze 160 designérů vyhrál zakázku za 315 tisíc Kč Ondřej Zámiš, který má na kontě například grafické výstupy pro UNESCO. 

Nyní má Liberec funkční vizuální styl a se svým minimalistickým logem se řadí k designem osvíceným městům jako je Plzeň, Ostrava nebo Frýdek Místek.

Ondřej Zámiš, ukázka užití vizuálního stylu města LiberecOndřej Zámiš, ukázka užití vizuálního stylu města Liberec

1 soutěž = PR v 57 zemích

Společnost Model Obaly a. s. pravidelně podporuje mladé talentované designéry z celého světa. Letos se díky mezinárodní soutěži Young Package o této firmě dozvěděli kreativci z více než 57 zemí. Do soutěže se letos přihlásili tvůrci ze všech kontinentů. Na specifické téma, která se každý rok mění, společnost navazuje ve všech svých dalších komunikačních aktivitách ať už směrem k partnerům, zaměstnancům nebo zákazníkům.

V ČR se soutěž pravidelně objevuje v televizích, rádiu a píše o ní většina hlavních zpravodajských webů.

Slavnostní vyhlášení Young Package 2017, foto: Jan HromádkoSlavnostní vyhlášení Young Package 2017, foto: Jan Hromádko

Další projekty naleznete v sekci case studies.

Vysvětlíme, jak na design

Co je to design a jaký má potenciál pro firmu? Jak najít toho správného designéra? Proč je pro jednu firmu design inovace a pro druhou nástroj PR?

Nezávislá odborná organizace CZECHDESIGN a největší přehlídka designu ve střední Evropě Designblok, vás zvou na letošní přehlídku designu. Na všechny otázky odpovíme v naší instalaci v Openstudiu nebo se můžete zeptat přímo ředitelky CZECHDESIGN Jany Vinšové na komentované prohlídce.

Lístky na konferenci jsou již vyorodané, ale Hot Desk v Openstudiu bude otevřený po celou dobu přehlídky. Více informací najdete zde: Design & Business.

Galerie

Další články