Designové myšlení - co to je a jak ho využít v praxi? Na začátku února pořádal KISK na brněnském Cejlu workshop Designing the future: Design thinking for libraries. Dánské průkopnice design thinkingu v knihovnách Sidsel Bech-Petersen a Helene Bruhn Schvartzman učily české knihovníky a knihovnice, jak designovým myšlením rozvíjet knihovny a zapojit je do moderní společnosti.
IDEO, Design thinking a Aarhusská knihovna
Před patnácti lety vznikla nová městská knihovna v dánském Aarhusu. Od začátku chtěla knihovna otočit provoz opačným směrem - na návštěvníky. Nosná myšlenka jejich programu zněla: „Knihovna by měla být pro lidi, ne pro knihy!" Proto oslovili místní knihovníci designérské studio IDEO, které zavedlo myšlenku HCD (human-centered design), a za spolupráce s Bill and Melinda Gates Foundation Chicago Public Libraries se naučili uvažovat jako designéři.
Design Thinking model ilustrující zóny inovací a jejich vztahy, zdroj: IDEO
Knihovna společně s IDEO potom vytvořila sadu nástrojů, využívajících designové myšlení k lepšímu porozumění a obsluze uživatelů knihoven. O nástrojích potom sepsala publikaci Design thinking for libraries, která je volně dostupná v deseti jazycích včetně češtiny na jejich stránkách.
Konference a workshop k sociálním inovacím v knihovnách, autorka: Barbora Fukárková
Inovace v Česku
Kabinet informačních studií a knihovnictví na FF MU (KISK) stojí za rozvojem českého knihovnictví a řeší aktuální sociální a informační témata. KISK letos v Brně uspořádal první celodenní workshop designového myšlení se zahraničními lektory pro knihovny a konferenci k sociálním inovacím v knihovnách.
Workshop Design thinking the future, autorka: Barbora Fukárková
Na brněnský Cejl se sjeli knihovníci a knihovnice z celé republiky. Celodenní workshop probíhal pod vedením Aarhusských knihovnic Sidsel Bech-Petersen a Helene Bruhn Schvartzman. Účastníci vytvořili během dne krok po kroku prototypy inovací do svých knihoven, reagující na konkrétní problémy. Lektorky přinášely do procesu navrhování nadhled a vtipně jej komentovaly - zbořily tak ostych a podpořily kreativní myšlení knihovníků.
Brněnský workshop Designing the future: Design thinking for libraries byl první svého druhu pod vedením zahraničních lektorů v Česku. A my doufáme, že takových akcí bude jen přibývat.
Konference a workshop k sociálním inovacím v knihovnách, autorka: Barbora Fukárková
Publikace pro každého
KISK mimo jiné také publikuje knihy, zaměřené na problematiku knihovnictví. Ty jsou dostupné i v online verzi přímo na stránkách KISKU: Publikace.
Tady je výběr pěti nejlepších publikací podle CZECHDESIGN s odkazy ke stažení:
1. HCD: Design zaměřený na člověka
- číslo jedna, úvod do HCD i pro naprostého laika
2. Designové myšlení pro knihovny
3. K čemu je design služeb? 10 případovek z veřejné sféry
4. Knihovníci jako designéři: Případové studie o zlepšování služeb v knihovnách