České barevné ponožky zažívají boom. Navazují na historii a kořeny mají až v Antice

České ponožky, dobré ponožky. Zdroj: V Páru České ponožky, dobré ponožky. Zdroj: V Páru

Před několika lety by je možná mnozí pokládali pouze za nutný kus oblečení a obdivovali na nich maximálně tak pohodlí při sportu. Ale časy se mění. Ponožky v poslední době zažívají obrovský boom ve světě i u nás. Nosí se barevné, pruhované nebo jinak vzorované. Hlavní funkcí je, aby byly vidět. Kde se ale vzaly? A dá se v současné době spolehnout na české výrobce?

Na jednu stranu by se mohlo zdát, že ponožky tu vždy byly a logicky asi také vždy budou, i když třeba v různých modifikacích podléhajících novým technologickým vymoženostem. Zima na nohy je holt zima na nohy. A proto je možné první pokusy o ponožky najít už v době kamenné, kde si lidé obmotávali nohy zvířecí kůží, kterou si poté zavazovali okolo kotníku, aby jim nespadla.

Podobně kůži využívali později také v antickém Řecku a Římě. V těchto oblastech je možné zaznamenat hned dva specifické typy dobových verzí ponožek – řecké piloi vyráběné ze zvířecích vlasů a římské udone, které se již začaly vyrábět z tkané látky.

První dochované ponožky, které byly uzpůsobeny na chození v sandálech. Zdroj:  Smithsonian MagazinePrvní dochované ponožky, které byly uzpůsobeny na chození v sandálech. Zdroj: Smithsonian Magazine

Ale kdy a kde bychom mohli mluvit o vůbec prvních zmínkách o pletených ponožkách, popřípadě i punčocháčích? Za úplně první nositele punčocháčů lze považovat egyptské Kopťany, v jejichž hrobkách okolo pátého století našeho letopočtu byly nalezeny mimo jiné právě i tyto kusy oblečení. S pletenými ponožkami pak o zhruba tisíc let později přišli Dánové.

Dandy a Zazou

Kdy ale ponožky skutečně přestaly plnit užitkovou funkci a staly se právoplatnou součástí módy? Pomineme-li středověk, kdy byly ponožky symbolem bohatství a společenského postavení, je potřeba odskočit ještě trochu dále. Přesněji do 19. století a samozřejmě pak i do století dvacátého. V této době totiž už postupně dochází k vyčleňování jednotlivých skupin, později označovaných například jako subkultury, které se začínají odlišovat od masové společnosti právě třeba stylem oblékáním.

Dandy styl a jeho důraz na ponožky. Zdroj: Hulton archiveDandy styl a jeho důraz na ponožky. Zdroj: Hulton archive

Za zmínku tak rozhodně stojí styl dandy specifický zejména pro britské a francouzské muže, kteří vytvořili „kult sami sebe“ a estetizace životního stylu a samozřejmě i oblékání se pro ně stala hodnotou číslo jedna. Důraz na vykasané kalhoty odhalující ponožky jako samostatnou módní jednotku dotvářející styl tak můžete hledat právě zde.

O pár dekád později se v Němci okupované Paříži zase postupně utváří Zazou. Tedy uskupení lidí, jež se inspirovali v módní subkultuře Zooties. U této francouzské variace newyorských nadšenců do módy však dochází k přelomové záležitosti – kalhoty se zužují a jejich délka nepřesáhne linii kotníků. Důvod k tomu byl prostý. Bylo nutné ukázat své výrazné ponožky.

Francouzští Zazou zkracovali délku kalhot, aby vynikly právě ponožky. Zdroj: Timeline.comFrancouzští Zazou zkracovali délku kalhot, aby vynikly právě ponožky. Zdroj: Timeline.com

S jistotou lze konstatovat, že velmi podobné tendence je možné sledovat i dnes. Inspirace v módní historii není nic neobvyklého. Ponožky se za onu významnou dobu své existence postupně dostaly na post podstatného kusu oblečení, který je stále více dáván na odiv. A důraz na estetičnost berou v potaz i čeští výrobci. U kterých stojí za to vybírat?

We are Ferdinand

Česká moderní klasika, která si potrpí na místní výrobu a vlastní design. We are Ferdinand dokáží rozzářit, zahřát i udělat radost.  Firma byla založena v roce 2016 dvojicí Salvátor Soška a Jakub Janošík. Od té doby se jejich hlavním krédem stalo vyrábět ponožky z nejkvalitnějších materiálů. Ke spolupráci na jednotlivých návrzích navíc často rádi přizvou designéry, ilustrátory a umělce. Co nejvyšší kreativní laťka je tedy tímto konstantně zaručena.

České ponožky We are Ferdinand. Zdroj: We are FerdinandČeské ponožky We are Ferdinand. Zdroj: We are Ferdinand

Na We are Ferdinand také nelze než obdivovat, že se nesnaží být další firmou, který by na prvním místě měla křiklavé barvy a bláznivost. „Jsme výstředně decentní a osobité outfity nepřehlušujeme, doplňujeme je. Nejsme barevno-veselí za každou cenu, nejdeme pro výstřední motiv za hranici kýče,“ zdůrazňují autoři.

České ponožky We are Ferdinand. Zdroj: We are FerdinandČeské ponožky We are Ferdinand. Zdroj: We are Ferdinand

V Páru

Jak už název vypovídá, tady levá a pravá tvoří nerozlučný pár. A to natolik, že s ponožkami od mladého klučičího dua Petra a Lukáše se nikdy nemusíte bát, že nadejde den, kdy vám lichožrouti jednu z ponožek uloupí. Kouzlo toho celého je totiž ukryto ve cvočku, který se nachází na horním lemu. Před vhozením do pračky tak stačí ponožky jednoduše secvaknout k sobě a celý vtip je na světě.

Ponožky V Páru mají praktický cvoček, díky kterému se vám jedna ponožka neztratí. Zdroj: V PáruPonožky V Páru mají praktický cvoček, díky kterému se vám jedna ponožka neztratí. Zdroj: V Páru

A co ještě čekat kromě cvočku a pravého českého designu? Ponožkovou periodu! V Páru totiž poskytují službu, kdy vám v pravidelném intervalu, nebo chcete-li periodě, budou nové ponožky dováženy přímo do schránky. A tak se můžete každé čtyři, šest, osm či nekonečně měsíců těšit na příliv nového designu, který lze rozhodně zařadit mezi současnou českou ponožkovou špičku.

V Páru. Zdroj: V PáruV Páru. Zdroj: V Páru

Fusakle

A nejde zapomenout ani na slovenské sousedy. Ani tam totiž nezapomínají, že když se potká místní výroba se zajímavým designem, je na tom světě zase o něco lépe. Fusakle kombinují především samotný nápad s funkčností, odolností a vzdušností. Jejich ponožky jsou proto vyráběny z 92 % z bavlny a zbylých 8 % tvoří polyamid a elastan.

Slovenské Fuskle myslí i na ponožky k oblekům. Zdroj: FusakleSlovenské Fuskle myslí i na ponožky k oblekům. Zdroj: Fusakle

V jejich nabídce naleznete téměř vše od klasických geometrických tvarů, přes pruhy, až po trhlé kombinace barev a motivů. Nechybí ovšem ani ponožky vhodné k oblekům, na sport či pro děti. A jako bonus si můžete pořídit dárkové krabice či plechovky, které nejsou jen obalem pro hezký obsah, ale i samy o sobě mají více než obstojnou designovou hodnotu.

Související

5 dárků pro zamilované z dílen českých designérů
Móda a šperk

5 dárků pro zamilované z dílen českých designérů

Kristýna Moučková - 1. 2. 2018

12 kousků od českých designérů, které zpříjemní jakékoli studium
Produktový design

12 kousků od českých designérů, které zpříjemní jakékoli studium

Darja Jochimová - 25. 9. 2017

Zachumlejte se do českého designu
Móda a šperk

Zachumlejte se do českého designu

Lucie Vrkotová - 19. 1. 2017

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024