Česká úroda designových přehlídek: Alternativní nákupy versus výběrový design

Brno Design Days v The Distillery – Social Reactor, Brno. Foto: Lukáš Pelech. Zdroj: Brno Design Days. Brno Design Days v The Distillery – Social Reactor, Brno. Foto: Lukáš Pelech. Zdroj: Brno Design Days.

V posledních letech nalezli Češi vedle houbaření ještě novou vášeň, a tak jako houby po dešti začaly růst designové akce a přehlídky, které slibují návštěvníkům nevídanou sklizeň českého designu. Vytvořili jsme pro vás malý atlas známých designových akcí, které vás budou v následujících měsících nabádat k návštěvě a ochutnávce. Jak se v nich zorientovat a kam se vypravit?

V posledních několika letech se zásadně zvýšil počet designových akcí pro veřejnost, kde se návštěvníci mohou nejen seznámit s nejnovějšími trendy ve světě designu, ale často si také zakoupit produkty od českých autorů. Vedle sebe tak fungují přehlídky, které oslovují odborné kurátory a s jejich pomocí vybírají to nejlepší, co u nás v poslední době vzniklo, a zároveň každou chvíli probíhají nejrůznější trhy s nálepkou mladého a originálního designu, který bývá spíše synonymem pro hezké věci a dárky. Oslovili jsme proto organizátory těchto přehlídek a snažili se odhalit jejich motivaci a dramaturgii. Co nás v nejbližší době čeká?

MINT: Weekend Market

MINT: Weekend Market, od 1. října každou sobotu až do Vánoc, Holešovická tržnice

Holešovická tržnice by se měla brzy stát místem, kam se budou Pražané vydávat  na víkendové nákupy, když je srdce zrovna netáhne do obchodních center. Nejen, že si už nějakou tu sobotu můžete na farmářském trhu koupit českou mrkev a cibuli, ale od 1. října se budou v holešovické hale č. 13 prodávat také další lokální produkty, od jídla a kosmetiky až po módu a knihy.

Vše má být osobní a originální, přičemž za výběr vystavovatelů ručí Lenka Kolářová, principálka pravidelného marketu. Očekávat můžete neformální setkání nad autorskou tvorbou, s uvolněnou cirkusovou atmosférou spíš než pevný program propojující veřejnost a designové profesionály (také proto akci vede principálka a nikoli manažerka). Kromě českých značek tu najdete také prodejce ze Slovenska, Maďarska, Polska a Německa, kritériem výběru je, aby nabízené produkty byly kvalitní a tvorba skutečně pocházela z jejich dílny.

Vizuál MINT: Weekend Market. Zdroj: Mint market.Vizuál MINT: Weekend Market. Zdroj: Mint market.

Brno Design Days

Brno Design Days, 5. – 6. října, The Distillery – Social Reactor, Brno

Za organizací Brno Design Days stojí Alexandra Georgescu, spoluzakladatelka architektonického studia KOGAA a brněnského multifunkčního prostoru s názvem The Distillery – Social Reactor. Podnětem ke vzniku této akce byl neodbytný pocit, že v Brně dosud chybí nezbytná platforma pro setkávání mladých designérů, kteří mohou svým inovativním myšlením přispět k potřebným změnám v naší společnosti. V Brně by se tak během designových dní měli setkávat lidé nejrůznějších profesí a zájmů, kteří by se mohli podílet na rozvoji designového myšlení u nás.

Na první sérii debat a workshopů tak vystoupí designéři, s nimiž už organizátoři sami dříve úspěšně spolupracovali, spolu s dalšími profesionály z oboru. Jak bude událost vypadat a jakým směrem se bude posouvat v příštích letech, tak bude hodně záležet na úspěchu pilotního ročníku a lidech, kteří tu budou sdílet dávku kofeinu a inspirace.

Tomas Kozelsky: vizuál Brno Design Days. Zdroj: Brno Design Days. Tomas Kozelsky: vizuál Brno Design Days. Zdroj: Brno Design Days.

Dyzajn Market

Dyzajn Market, 22. října #minidyzajn v pražské Kavárně co hledá jméno, 10. - 11. prosince a 17. - 18. prosince na Piazzetě Národního divadla

Dyzajn Market je dalším trhem, kde najdete různorodou směsici autorské tvorby, která zahrnuje nabídku hraček, módy, doplňků nebo knih. Výběr vystavovatelů neprobíhá pod dohledem kurátorů, organizátorský tým si spíše intuitivně vybírá originální autory, jejichž tvorba je oslovila a kteří svou prezentací dokážou zaujmout návštěvníky. Na marketu nesmí chybět občerstvení a doprovodný program , čeká vás zkrátka pohodové odpoledne, ze kterého si třeba odnesete nějaký ten dárek, ať už myslíte na někoho blízkého nebo se potřebujete odměnit po náročném týdnu.

Dyzajn Market zima. Zdroj: Dyzajn Market.Dyzajn Market zima. Zdroj: Dyzajn Market.

Designblok

Designblok, 27. – 31. října 2016, Výstaviště Holešovice

Designblok je nejstarší a největší přehlídkou současného designu u nás. Na týden ovládne nejen pražské Výstaviště, ale i celou řadu galerií, showroomů a dalších míst po celé Praze a každý, kdo v českém designu něco znamená, chce během tohoto týdne předvést, co je u něj nového. Že se jedná o skutečně náročné klání, naznačuje i vizuál festivalu, který se letos inspiruje tématem sportu. Na fotografiích Salima Issy tak najdete 22 portrétů designérů, kteří už se probojovali na špičky tuzemských žebříčků, ale stále se ještě musejí ohlížet na rodící se konkurenci nových talentů, kteří jim v letošní sezóně mohou šlapat na paty.

Kdo nastoupí do reprezentace, záleží na ředitelích festivalu, Janě Zielinski a Jiřím Mackovi, kteří se navíc opírají o kurátorskou radu, v níž dále zasedají Adam Štěch, Danica Kovářová a Veronika Ruppert. Designblok je zároveň akcí, která by měla veřejnosti představovat kvalitní design v jeho nejčistší formě, a tak si odsud návštěvníci kromě designových suvenýrů mohou odnést také řadu nových vědomostí, inspirace a bolest nohou, pokud poctivě obejdou alespoň půlku Designbloku. Ten se za svá léta fungování rozrostl v monumentální akci, k níž by měl běžný návštěvník možná dostat návod k použití, každopádně tu ale získá přehled o tom, co je to současný design a jak si v něm vede český tým.

Jana Zielinski a Jiří Macek. Foto: Salim Issa. Zdroj: Designblok.Jana Zielinski a Jiří Macek. Foto: Salim Issa. Zdroj: Designblok.

Czech Design Week

Czech Design Week, 4. – 13. listopadu, OD Kotva

Přehlednost českých designových přehlídek se zcela hroutí ve chvíli, kdy se mají v Praze takřka ve stejnou dobu konat dvě akce s názvem Czech Design Week. To se může stát ve chvíli, kdy se nepohodnou organizátoři původního design weeku a přou se o právo na použití zavedeného názvu. Jeden tým pod vedením Tomáše Holého tak pořádá devítidenní designovou přehlídku v brutalistické budově pražského obchodního domu Kotva, kde by se odborné i laické veřejnosti měli představit nezávislí čeští designéři a jejich příběhy.

Toho nejlepšího pak letos pomůže vybrat například Lukáš Lindner či Maroš Baran. O téma doprovodného programu se postaralo samotné místo konání, návštěvníci tedy mohou přijít na komentovanou prohlídku OD Kotva či přednášky o československé architektuře 60. a 70. let, kdy působili také architekti obchodního domu, Věra a Vladimír Machoninovi. Samotná budova také symbolizuje pojetí designu tak, jak o něm smýšlejí organizátoři přehlídky: tedy jako o kreativní formě, jež je spjata s jistou nadhodnotou, přesahem a nadčasovostí. Kvalitní design by nás neměl přežít pouze díky trvanlivosti použitých materiálů, ale právě svou estetikou, zpracováním či myšlenkou. Sami jsme zvědaví, jak se s touto výzvou poperou nejen vybraní designéři, ale i samotný Czech Design Week. Kdo přežije?

Vizuál Czech Design Week, OD Kotva. Zdroj: Tomáš Holý, Czech Design Week.Vizuál Czech Design Week, OD Kotva. Zdroj: Tomáš Holý, Czech Design Week.

Czech Design Week

Czech Design Week, 7. – 13. listopadu, Kafkův dům

Ve staroměstském Kafkově domě vypukne 7. listopadu konkurenční Czech Design Week, který připravují organizátoři pod taktovkou Lukáše Pipka. I tato akce slibuje propojování odborníků a laických obdivovatelů designu, kteří by se zde měli naučit skloňovat nová zajímavá jména na české scéně. Jedním z nich je Filip Drábek, jehož fotografie tvoří základ letošního vizuálu. Nezávislé designéry, kteří se budou prezentovat na festivalu, vybírá kurátorský tým, v němž se setkávají zkušení odborníci (Iva Nesvadbová, Petr Novague nebo Václav Dejčmar) spolu s novými tvářemi, jako je Vladimír Staněk, Cyril Dunděra nebo Mikuláš Zipper. Kromě samotných prezentací bude v Kafkově domě připraven bohatý doprovodný program pro designéry i veřejnost, celé jedno patro bude věnováno virtuální realitě a konat se tu bude celá řada workshopů, například na téma autorského práva (pro samotné organizátory nyní tak aktuální). Na Czech Design Week narazíte také v pražských ulicích, kde by vybraní designéři měli dostat další prostor k prezentaci i prodeji svých produktů.

Vizuál Czech Design Week, Kafkův dům. Foto: Filip Drábek. Zdroj: Lukáš Pipek, Czech Design Week. Vizuál Czech Design Week, Kafkův dům. Foto: Filip Drábek. Zdroj: Lukáš Pipek, Czech Design Week.

Meat Design

Meat Design, 24. – 27. listopadu, Dolní Vítkovice, Důl Hlubina, Ostrava

Areál vítkovického dolu Hlubina si jen říká o kreativní využití. Vzhledem ke geografické poloze Ostravy nepřekvapí, že se tu v rámci přehlídky Meat Design sejdou čeští, slovenští a polští autoři, kteří se snaží pro svou práci nadchnout širokou veřejnost. Výběr vystavovatelů probíhá uvnitř organizačního týmu, své slovo do pranice přidává i několik odborníků z oboru. Návštěvníci by si odsud měli odnést především chuť vnímat podobu světa kolem sebe, ať už jde o to, jak vypadá jejich domov nebo veřejný prostor kolem něj. Designéři již vědí, že vzhled a promyšlenost věcí, kterými se obklopujeme, ovlivňuje naše chování i náladu. Co si o tom ale myslí obyvatelé industriálního města?

Meat Design. Zdroj: Meat Design.Meat Design. Zdroj: Meat Design.

designsupermarket

designSUPERMARKET, 8. – 11. prosince, Kafkův dům

Když v roce 2007 studenti pražské UMPRUM organizovali první designSUPERMARKET, nejspíš je ani nenapadlo, že by se jejich prodejní festival mohl dočkat desáté reprízy. Do projektu jsou tak od počátku zapojení mladí čeští designéři, kteří staví festival od architektonických základů přes kurátorskou náplň až po vizuální obálku. Dnes už přehlídku organizuje produkční společnost designSUPERMARKET s.r.o., která zároveň řídí mezinárodní projekt European Design Stories a i pražská přehlídka si udržuje evropský rozměr: v centru festivalu stojí Showroom, kde je prezentována tvorba z kurátorského výběru českých i zahraničních autorů. Výběr vystavovatelů má na starosti kurátorská skupina, kterou letos tvoří Veronika Ruppert, Tereza Vernerová Volná a Darina Zavadilová, kreativní ředitelka festivalu. Úroveň přihlašovaných prezentací každý rok roste, nejtěžší je tedy vytvořit vyváženou selekci z nejrůznějších oborů tak, aby se všichni vešli pod jednu střechu. Výběr zahrnuje autorskou tvorbu mladých designérů z oblastí módy, šperku, bytových doplňků, grafiky a ilustrace. Součástí designSUPERMARKETU je samostatné knihkupectví, které unikátně na jednom místě nabízí ty nejlepší tituly v kurátorském výběru o architektuře, grafickém designu, fotografii a teorii vizuálních umění. Představuje též knihy pro děti a mládež, hodnotné nejen po obsahové, ale i vizuální stránce. Přidejte si k tomu bistro, kavárnu a designový večírek na baru a vězte, že se před Vánoci můžete obchodním centrům vyhnout obloukem.

Vizuál designSUPERMARKET. Zdroj: designSUPERMARKET.Vizuál designSUPERMARKET. Zdroj: designSUPERMARKET.

Le Market

Le Market, prosinec 2016, Galerie Mánes

Poslední dárky budete moci zakoupit těsně před Vánoci v pražském Mánesu, který se dvakrát do roka proměňuje v půvabné tržiště plné lokálních výrobků všeho druhu. Najdete tu výhradně české a slovenské prodejce, kteří se mohou pochlubit nejen zajímavým produktem, ale také dobrou prezentací, která dokáže zaujmout zákazníky: Le Market je tržiště v pravém slova smyslu, konkurence je tu velká, zákazníci nároční (a co si budeme povídat, před Vánoci také trochu nervózní) a přežijí jen ti nejsilnější. Pozvánky do této vřavy rozesílají dvě hlavní organizátorky, Lucie Vaňková a Elena  Šulcová, a při výběru dají na svůj úsudek a cit. V Mánesu se zkrátka nakupují dárky a pocit štěstí, pokud si ho tedy spojujete s vlastnictvím krásných věcí.

Vánoční Le Market. Zdroj: Le Market.Vánoční Le Market. Zdroj: Le Market.

Zlín Design Week

Zlín Design Week, jaro 2017

Zlín Design Week přináší design do ulic města, kde by měl být už dávno doma. Design se přibližuje obyvatelům Zlína opravdu na dosah ruky a během týdenní přehlídky je takřka nemožné ignorovat výstavní moduly ve veřejném prostoru. Představuje se tu design v co nejširším slova smyslu a prezentují se tu jak designoví velikáni, tak talentovaní studenti. Organizátorem je Fakulta multimediálních studií z Univerzity Tomáše Bati, což se samozřejmě promítá i na podobě designové přehlídky: vedle výstav se tu koná také konference (letos se věnovala vztahu designu a marketingu) a široká veřejnost by se tu během týdne neměla pouze pobavit, ale také vzdělávat a zamyslet se, jakou roli by měl design nadále hrát ve městě Tomáše Bati.

Prague Design Week

Prague Design Week, jaro 2017

Kafkův dům na jaře hostí další kurátorský výběr aktuální designérské tvorby, tentokrát s názvem Prague Design Week. Nejedná se ale pouze o týdenní pop-up shop s designovými produkty, návštěvníci by se tu zároveň měli dozvědět něco o vzniku samotných výrobků a procesu jejich výroby od prvotního nápadu přes výběr materiálů až po výsledný produkt. Vystavovatelé tu vystupují se svými příběhy a prezentují svou práci jako celek, nejen jako hotový výrobek v pěkném balení. Pokud máte rádi historky ze zákulisí, příběhy z natáčení a zajímá vás, co všechno je třeba k úspěšnému dotažení dobrého nápadu, vyhraďte si dost času na doprovodný program Prague Design Weeku.

Podzimní designobraní a ochutnávka české úrody může začít. Napište nám, která z přehlídek vás baví nejvíc a kam se vydáváte objevovat designové novinky. Patří sezóna 2016/2017 k těm dobrým ročníkům?

Související

Zlin design week 2017
 

Zlin design week 2017

Design week
21. 4. 2017 - 28. 4. 2017

Módní přehlídky na Dyzajn marketu léto 2017
 

Módní přehlídky na Dyzajn marketu léto 2017

Módní přehlídka
27. 5. 2017 - 28. 5. 2017

Czech Design Week Jaro 2017
 

Czech Design Week Jaro 2017

Design week
8. 5. 2017 - 14. 5. 2017

Vepřo knedlo design 2017
 

Vepřo knedlo design 2017

Workshop
22. 4. 2017 - 28. 4. 2017

MINT: Weekend market
 

MINT: Weekend market

Market
4. 3. 2017 - 29. 4. 2017

Česká republika je v designu 20 let pozadu ve srovnání s Taiwanem, tvrdí tamní profesor
 

Česká republika je v designu 20 let pozadu ve srovnání s Taiwanem, tvrdí tamní profesor

Jindřich Oukropec - 5. 10. 2016 - 3 min.

Rekapitulace: 9 významných milníků pro CZECHDESIGN v první půlce 2016
 

Rekapitulace: 9 významných milníků pro CZECHDESIGN v první půlce 2016

Jindřich Oukropec - 6. 9. 2016 - 6 min.

MYP 2024
SHOP 2025
pop up 2024
Štěpí soutěž