Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Jitka Kamencová Skuhravá, studio Jitka Skuhravá Glass, Bamboo pro soukromou residenci, zdroj: archiv Jitky Kamencové Skuhravé Jitka Kamencová Skuhravá, studio Jitka Skuhravá Glass, Bamboo pro soukromou residenci, zdroj: archiv Jitky Kamencové Skuhravé

Česká skleněná svítidla Bamboo bodují i v zahraničí

Designérka Jitka Kamencová Skuhravá navrhla kolekci svítidel Bamboo z ručně foukaného skla s jemným drážkováním. Několikametrové konstrukce složené ze stovek komponentů můžeme najít v pražském Florentinu a je po nich poptávka i na druhém konci zeměkoule.

Svítidlo Bamboo je založeno na jednoduchém principu. Komponent je foukaný úzký válec, který připomíná stonek. Tyto části nesou optickou strukturu a spodní hrany jsou vybroušeny do organického tvaru. První takový prototyp vytvořila Jitka Kamencová Skuhravá už při studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. „Tehdy jsem si hrála s laciným materiálem, který jsem získala jako dar ze sklárny. Skleněnou trubku jsem tvarovala na brusírně a hledala jsem možnosti jak z ní vytvořit objekt. Nakonec jsem se inspirovala řezem bambusového stébla a asijskou tradiční architekturou,“ říká Skuhravá.

„Samotnou realizaci předchází zpravidla časově náročná etapa schvalování finální podoby svítidla. Základem pro výrobu je 3D model, který je následně rozebrán na díly. Každý kus je označen číslem a souřadnicemi. Ačkoli design vypadá velmi organicky, je v něm skrytý řád, který věc drží v logickém celku. Sklo nese nerezová montura a funguje zároveň jako zrcadlo. Objekt v ní zrcadlí z obrácené perspektivy, plech montury díky tomu vizuálně nedominuje. Součástí montury jsou rovněž světelné zdroje typu downlights, které mohou být halogenové, ale zpravidla používáme téměř výhradně LED, kvůli životnosti a větší variabilitě,“ vysvětluje designérka proces tvorby.

Jitka Kamencová Skuhravá, studio Jitka Skuhravá Glass, Bamboo pro soukromou residenci, zdroj: archiv Jitky Kamencové SkuhravéJitka Kamencová Skuhravá, studio Jitka Skuhravá Glass, Bamboo pro soukromou residenci, zdroj: archiv Jitky Kamencové Skuhravé

Osvětlení Bamboo pro soukromou residenci patří mezi jednu z variant stejnojmenné kolekce svítidel. Organický design se velmi zalíbil klientce studia Jitka Skuhravá Glass, která by si toto netradiční osvětlení přála mít i ve své rodné Kolumbii. V rámci kolekce vzniklo celkem 6 variant designu, z kterých si klientka vybírala. „Jelikož se jedná o projekt šitý na míru do určitého prostoru, je zpravidla běžné, že se design vyvíjí na etapy. Jen zřídka se stane, že si klient objedná hned dle první návrhy,“ říká autorka kolekce Bamboo Jitka Kamencová Skuhravá.

Kolekce Bamboo obsahuje několik verzí, které se rozlišují podle tvaru výřezu okraje komponentu. Kompozice tvoří vždy seskupení několika stovek trubek o různých délkách.  Designérka Jitka Kamencová Skuhravá tato svítidla nejraději navrhuje v zelené barvě a zemitých tonech. Výjimkou byla třímetrová plastika v pražském Florentinu realizovaná v modré barvě. Od minulého roku je výhradním výrobcem kolekce Bamboo studio Jitka Skuhravá Glass, které autorka svítidel vede společně se svým manželem Tomášem Kamencem.

Galerie

Další články