Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Ladislav Sutnar, 1940–43. Ladislav Sutnar, 1940–43.

Česká hračka září v New Yorku

Nenechte si ujít ojedinělou restrospektivní výstavu Století dítěte: rosteme designem, 1900 – 2000, která právě probíhá v Muzeu moderního umění (MoMA) v New Yorku. České hry a hračky naleznete v kontextu se světovými herními giganty i historickými skvosty.

Výstava, pod vedením kurátorů Juliet Kinchin a Aidana OConnora, zahrnuje rozsáhlý přehled přístupu k dětem a dětství jako vzoru pro rozvíjející se moderní design a myšlení vůbec. Muzeum také připomíná, jaký vliv na umění měly ženy v rolích designérek, architektek či učitelek. Samotný název výstavy Století dítěte (Century of the child) odkazuje na manifest švédské teoretičky designu Ellen Key prosazující práva dětí na kvalitní život a jejich poslání pro nové století.

Na první, takto rozsáhlé výstavě vůbec, máte možnost seznámit se s okolo 500 exponáty z USA i ze zahraničí, k nimž patří také sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Jsou zde chronologicky, geograficky a materiálně členěny práce z oblasti designu, architektury, módy, nábytku, hraček nebo knih pro děti, ale i prostředí škol a nemocnic.

Pokud se za oceán nedostanete, můžete shlédnout všechny hry a hračky včetně doplňujícího popisu a řazení na internetových stránkách muzea.

Českou tvorbu 20. století na výstavě reprezentují jména Minky Podhajské a Jaroslava Horejce, Josef Lada, Václav Špála, Hermína Tyrlová a Zuzana Justman. Nové technologie a vzestup produktů pro děti prezentuje Libuše Niklová nebo Jiří Trnka. Nejvíce zastoupeným českým autorem je bezesporu Ladislav Sutnar, jehož Dřevěné Stavební Kostky provází výstavu Muzea moderního umění v New Yorku, kde potrvá do 5. 11. 2012.

Výše představenou výstavu doplňuje projekt Orbis Pictus – Studna her, na kterou byli přizváni čeští výtvarníci Petr Nikl, Pavel Mrkus, Marianna Stránská a další, a kterou můžete navštívit v Českém Centru v New Yorku do 17. 10. 2012.

Galerie