Česká hračka s rodokmenem

Fatra Buvol Fatra Buvol

Dřevěné jo–jo, plastový červený buvol nebo igráček, to jsou hračky, které provázely dětstvím většinu z generace dnešních rodičů a prarodičů. Firmy, které je vyráběly, jsou aktivní dodnes. Některé z nich mají historii delší, než by si kdekdo vsadil. Podívali jsme, se jak se jim daří dnes.

Hračky ze dřeva made in Detoa

Například Detoa Albrechtice je činná už od roku 1908. A přes sto let má firma z Jizerských hor v nabídce dokonce stále jednu a tutéž hračku. Je jí obyčejné, ale pořád velmi populární jo–jo, vyráběné v několika barevných variantách.  Mezi bestsellery pak již od šedesátých let minulého století (tehdy pod značkou TOFA Albrechtice), patří také montážní ponk nebo šachy.

Detoa BeruškaDetoa Beruška

Po celou dobu své existence se Detoa zaměřuje na tvorbu hraček ze dřeva. A právě volbu tohoto materiálu považují zástupci firmy za největší devízu i dnes, kdy jako jedni z mála nesázejí na plast a v zásadě tak nemají silnou konkurenci. Má to však i své nevýhody. „Zpracovávat přírodní materiál ve výrobě je samozřejmě náročnější. Neustále je potřeba počítat s tím, že materiál nemá konstantní vlastnosti po celou dobu výroby. Když vylisujete plastový dílek, je pořád stejný. Ale dřevěný dílek mění své rozměry na základě vnějších vlivů (teplota, vlhkost) a to vše dělá výrobní postup náročnějším.“ Přibližuje Martin Herrman z vedení firmy specifika práce s dřevem.

Detoa Jo - JoDetoa Jo - Jo

Léta cizelované výrobní postupy představují bohužel i určitou bariéru při spolupráci s novými designéry. Podle Martina Herrmana je pro externí tvůrce obtížné detailně se seznámit s postupy, které práce s dřevem vyžaduje. Proto firma využívá především svůj interní tým. V nabídce dnes převažují barevně výrazné hračky jako například beruška na provázku, zvířátka z dřevěných perliček nebo dřevěné vláčky. A nechybí ani česká superstar – krteček od Zdeňka Milera, jehož Detoa prodává jako dřevěnou záložku do knížky i barevné strkadlo.

Gumový svět z Napajedel

Na spolupráci s novými designérskými jmény naopak vsadila Fatra Napajedla. Pro firmu, která vyrábí a zpracovává plast na mezinárodní úrovni, je segment hraček v zásadě jen okrajová záležitost, přesto jejich výrobky najdete skoro v každém dětském pokojíčku. Zásluhu na tom měla především spolupráce s Libuší Niklovou, jenž pro Fatru v sedmdesátých letech navrhla modrého Slona, červeného Buvola a žlutou Žirafu. Dnes již ikonické hračky stále lákají děti i dospělé svým jednoduchým, ale přesto nápaditým designem. Nejinak je tomu u slavného Kocoura a Tygra s harmonikovým tělíčkem, pyšnícími se řadou medailí z mezinárodních veletrhů. „Tyto hračky vznikly docela nenápadně. Tělo zvířátek tvořily hadice do splachovačů. V přepravních vozících ve výrobě jich byly hromady a denně kolem nich prošly desítky lidí. Jediná Libuše Niklová v nich uviděla tělíčko zvířátek,“ přibližuje Kamila Kopáčková z firmy Fatra.

Na úspěšnou spolupráci s Niklovou chtěla firma navázat i v tomto desetiletí. Oslovila proto návrháře Jana Čapka, Annu a Jerry Kozovi nebo Zuzanu Lednickou, a vznikla tak nadčasová a kvalitní série nafukovacích hraček, které neurazí žádného estéta.

Fatra Pes BulíkFatra Pes Bulík

Fatra se výrobě hraček začala věnovat po druhé světové válce. V té době se na trhu objevovaly nejčastěji produkty z dostupného dřeva, hračky z plastu tak vzbuzovaly zvědavost zákazníků. Prim hrály plastové panenky, zvířátka nebo chrastítka. Boom přišel ve zmíněných sedmdesátých letech, kdy chtěl hračku z plastu každý. A ani dnes si firma na nezájem zákazníků stěžovat nemůže. Český zákazník je nostalgický a Fatře se tak daří oslovit rodiče s linií Retro, která vyrábí stejný sortiment jako před desítkami let. I přesto se ale fanoušci nafukovacích hraček můžou těšit na jednu novinku. Fatra ji představí na začátku roku 2017 na mezinárodním veletrhu Spielwarenmesse v Norimberku a podepsaná pod ní bude designéra Veronika Vašatková.

Plastová generace

Směle ber značku Směr!“ je slogan, kterým se o pozornost hlásí výrobní družstvo Směr už od roku 1952. Výrobu hraček z plastických hmot doplňuje tvorba polytechnických stavebnic, každý si ale určitě vzpomene na oblíbenou hračku Kloboučku hop, která patří léta mezi favority.

Pod návrhy hraček byli v minulosti podepsáni výtvarnící Kubašta, Konečný a Kardaus, dnes firma s nikým z mladých designérů nespolupracuje. „Momentálně nevyvíjíme žádnou novou hračku. Naše poslední spolupráce s designovým studiem ztroskotala, protože se nepodařilo najít materiál pro výrobu, který by byl dostatečně pevný a zároveň zdravotně nezávadný,“ říká Čestmír Suchý z managmentu. Po roce 1990 uvedla na trh firma 18 nových výrobků, ty nejúspěšnější jsou ale přesto ty vyrobené ještě před revolucí. Hra, která je pojmenovaná pouze pořadovým číslem 15 se vyrábí v původních formách z roku 1964 a na odbyt jde stále výborně.  

Směr Loď rybářskáSměr Loď rybářská

Tři výše uvedené příklady pěkně ukazují, že firmám se daří i se vzrůstající konkurencí. Potýkat se s ní musely firmy, ale také v minulosti. Například Igráček, který letos oslavil čtyřicáté narozeniny léta bojoval s německou firmou Playmobil.

Hračka, díky které si lecjaké dítě přálo být popelářem nebo zdravotní sestřičkou vznikla v Mnichovicích u Prahy. Igráček , malý pohyblivý panáček, představoval vždy některou z profesí oblíbených v té době. Nepřekvapí proto ani příslušník Veřejné bezpečnosti, který patřil mezi ty nejoblíbenější. Firma Igra jich do dnešního dne vyrobila několik milionů. I dnes se snaží oslovit zákazníka a nejde na to jen přes nové profese. V nabídce má například bílého igráčka, kterého si dítě může dotvořit podle své fantazie. Plošně pokrýt trh, jak se podařilo jejímu německému konkurentovi, už ale nedokázala.

Igráček KuchařIgráček Kuchař

Firmou, kterou zná díky její stavebnici bez nadsázky celý svět, je Merkur z Nového města nad Metují.  Byla založená v roce 1920 Jaroslavem Vanclem a, jak naznačuje její původní název Inventor, ve své DNA měla vždy touhu vynalézat a tvořit. Mezi konkurencí se ji daří léta zazářit především díky zaměření na technicky orientované děti. Z dílků jejich stavebnice (současnou podobu získala již v roce 1925) si můžete sestavit funkční stroje, vláčky nebo rypadlo. Hra vždy sázela na nekonečné možnosti, které princip částí, jenž se montují dohromady, dovoloval. Nepřekvapí proto, ani fakt, že díky Merkuru sestavil Otto Wichterle svůj první čočkostroj. Flexibilita Merkuru připomíná dánské Lego, na rozdíl od něj ale dětem nabízí mnohem sofistikovanější možnosti jak probádat technický svět. Ze své podstaty tak ani nepotřebuje inovovat svůj arzenál. Nové možnosti mají vždy v rukách samy děti.

MERKUR StavebniceMERKUR Stavebnice

Jak je vidět, česká hračka stále udatně bojuje o přežití. Nemá to vůbec jednoduché, ale snaží se. Někomu stačí spoléhat na původní návrhy, někdo sází na nové nápady. Vydržet by ale měly všechny, pro dobro našich vnoučat a pravnoučat.

Tradici a současnost české hračky představuje výstava Designéři dětem, kterou můžete navštívit v GALERII CZECHDESIGN do 6. ledna 2017. 

VÝSTAVA DESIGNÉŘI DĚTEM
Kdy: 19. 10. 2016 – 6. 1. 2017 
(od 24. 12. 2016 do 1. 1. 2017 je výstava zavřena)
Kde: GALERIE CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1
Otevírací doba: PO – PÁ, 12 – 19
Kurátorky: Jana Vinšová, Kamila Matějková
Architektonické řešení: H3T architekti
Ilustrace: MY DVĚ
Grafické řešení: Kamila Kučerová

Vstup zdarma. 

Za podporu projektu děkujeme partnerům výstavy: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 1, IKEA, Knihex.

Související

Go UPPER : diskuze o designu s Janem Čapkem
 

Go UPPER : diskuze o designu s Janem Čapkem

Diskuze
13. 4. 2017, 17:00

Sběratelská edice váz od Františka Jungvirta baví svou rozličností. Zdobí ji brouci, žáby a ještěrky
Produktový design

Sběratelská edice váz od Františka Jungvirta baví svou rozličností. Zdobí ji brouci, žáby a ještěrky

Redakce Czechdesign - 5. 6. 2024 - 3 min.

Móda zohledňující handicapy. Festival ZDW oslavil 10 let své existence a zodpověděl otázku, jak design promění budoucnost
Produktový design

Móda zohledňující handicapy. Festival ZDW oslavil 10 let své existence a zodpověděl otázku, jak design promění budoucnost

Tereza Bíbová - 3. 6. 2024 - 5 min.

Výběr nábytku na 700 m². Designový nábytek otevřel první showroom v Praze, jeho zakladatel slibuje bleskové dodání
Produktový design

Výběr nábytku na 700 m². Designový nábytek otevřel první showroom v Praze, jeho zakladatel slibuje bleskové dodání

Tereza Bíbová - 12. 6. 2024 - 23 min.

Jak se dělá design. Na apríla oslavilo duo Janský a Dunděra druhý rok ve svém letenském ateliéru. Ten si vymazlili až ke stropu autorským nábytkem
Interiér a architektura

Jak se dělá design. Na apríla oslavilo duo Janský a Dunděra druhý rok ve svém letenském ateliéru. Ten si vymazlili až ke stropu autorským nábytkem

Redakce Czechdesign - 21. 5. 2024 - 5 min.

Pugéty jsou projevem konzumu, myslí si keramička Helena Patelisová, autorka vázy pro jednu květinu, kterou navrhla v duchu slow design
Produktový design

Pugéty jsou projevem konzumu, myslí si keramička Helena Patelisová, autorka vázy pro jednu květinu, kterou navrhla v duchu slow design

Anna Novák - 30. 5. 2024 - 14 min.

Zajíci a divočáci? Ne, tady se loví porcelán a český cibulák! Zakladatelka Lovden Zuzana Dvořáčková ví, kde najít ten nejkrásnější s puncem nostalgie
Produktový design

Zajíci a divočáci? Ne, tady se loví porcelán a český cibulák! Zakladatelka Lovden Zuzana Dvořáčková ví, kde najít ten nejkrásnější s puncem nostalgie

Adéla Zahálková - 4. 6. 2024 - 10 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení