Češi hledají alternativy ke klasickým snubním kroužkům. Roste zájem o prsteny z dílen českých designérů

Projekt Snoubení prezentuje Czechdesign na Designbloku 2021. | Foto: Maria Furletova Projekt Snoubení prezentuje Czechdesign na Designbloku 2021. | Foto: Maria Furletova

V roce 2020 spustila organizace Czechdesign projekt s názvem Snoubení, který sdružuje nabídku českých designérů v oblasti zásnubních a snubních prstenů. Druhý rok své existence zaznamenal projekt významný růst, rozšířil portfolio designérů a aktuálně se prezentuje na Designbloku 2021.

Do platformy Snoubení se nově zapojil Zdeněk Vacek, aktuální vítěz Cen Czech Grand Design 2020 v kategorii Designér šperku a Mária Kobelová, finalistka ve stejné kategorii, která se svou kolekcí Euphoria získala ocenění na Designbloku 2020. Doplňují tak další top jména českého šperku jako Ondřej Stára nebo Nastassia Aleinikava. 

V průběhu Designbloku budou k dispozici konzultace se zapojenými designéry na téma svatebních šperků. | Foto: Anna PostnikovaV průběhu Designbloku budou k dispozici konzultace se zapojenými designéry na téma svatebních šperků. | Foto: Anna Postnikova

Svou výstavní premiéru si projekt odbývá na Designbloku, kde návštěvníkům servíruje koktejl plný emocí. Od bláznivé zamilovanosti a výběru toho pravého prstenu je přenese do okamžiku toho opravdového vnitřního rozhodnutí, které si každý musí udělat sám v sobě.

Návštěvníci si na místě mohou prsteny prohlédnout naživo a vyzkoušet nebo se zúčastnit přednášky zástupců projektu a designérů s názvem Prsten na to! / Put a ring on it! v rámci Reflex stage.

Propojení svatebních darů a prstenů | Foto: Anna PostnikovaPropojení svatebních darů a prstenů | Foto: Anna Postnikova

Koncept výstavního prostoru Snoubení má na starosti duo designérek My Dvě a jeho součástí je i banner s ilustrací Evy Macekové, finalistky Cen Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku, který bude po skončení využit k upcyklaci. Kromě Designbloku a prodejny Czechdesign na adrese Myslíkova 5, Praha 1, se zákazníci s projektem mohou seznámit na platformě snoubeni.com. Nemusejí tak obíhat několik ateliérů, ale seznámí se s nabídkou 12 českých designérů šperku na jednom místě. 

Koncept výstavního prostoru Snoubení má na starosti duo designérek My Dvě a jeho součástí je i banner s ilustrací Evy Macekové. | Foto: Anna PostnikovaKoncept výstavního prostoru Snoubení má na starosti duo designérek My Dvě a jeho součástí je i banner s ilustrací Evy Macekové. | Foto: Anna Postnikova

Každý prsten je originál, do každého otiskuje designér svůj jedinečný charakter a cit. Výsledkem jsou výjimečné kousky. Které prsteny z nabídky Snoubení si zaslouží pozornost?

Snubní prsteny Eva

Snubní prsteny Eva | Zdroj: Czechdesign, SnoubeníSnubní prsteny Eva | Zdroj: Czechdesign, Snoubení

Snubní prsteny od Evy Růžičkové charakterizuje jemný vykrojený prvek, díky němuž do sebe vzájemně zapadají. Kromě atypického tvaru jde o minimalistické kroužky, příjemné na nošení. Díky kombinaci nositelnosti a rafinovaného detailu si prsteny Eva oblíbilo mnoho párů. Někteří volili prsteny z bílého nebo žlutého zlata, odvážnější sáhli po variantě s osazeným briliantem.

Snubní prsteny Wood

Snubní prsteny Wood | Zdroj: Czechdesign, SnoubeníSnubní prsteny Wood | Zdroj: Czechdesign, Snoubení

Snubní prsteny Wood z dílny designérky Nastassie Aleinikavy dokazují, že v jednoduchosti je krása. Precizně provedené prsteny v sobě snoubí minimalistickou notu s přírodní inspirací. Vzhled prstenů je inspirovaný strukturou dřeva, která symbolizuje život. Prsteny najdou zalíbení u těch párů, které hledají jemný elegantní styl a méně klasické pojetí.

Snubní prsteny Eroze

Snubní prsteny Eroze | Zdroj: Czechdesign, SnoubeníSnubní prsteny Eroze | Zdroj: Czechdesign, Snoubení

Snubní prsteny Eroze jsou součástí kolekce Báze Zdeňka Vacka. Luxusní šperkařské solitéry charakterizuje rozrušení drahého kovu a jeho opětovné zacelení. Tento estetický prvek rozehrává hned několik témat, odkazuje k momentu eroze, připomíná hvězdnou oblohu a zároveň reflektuje dynamiku lidských vztahů. Mnohovrstevnaté pojetí vychází ze Zdeňkova vnímání a osobitého rukopisu.

Zásnubní prsten Uzel

Zásnubní prsten Uzel | Zdroj: Czechdesign, SnoubeníZásnubní prsten Uzel | Zdroj: Czechdesign, Snoubení

Zásnubní prsten Uzel od Kláry Šípkové udělal radost mnoha budoucím nevěstám. Prsten z nerezové oceli, zlata nebo platiny boří zažité představy o podobě zásnubního kroužku. Místo klasické korunky osazené kamenem najdeme motiv uzlu, který symbolizuje svazek mezi dvěma lidmi. I přes tento dekorativní prvek se jedná o sofistikovaný šperk, který našel zalíbení u milovníků minimalismu se špetkou romance a smyslem pro netradiční pojetí.

Zásnubní prsten Mech

Zásnubní prsten Mech | Zdroj: Czechdesign, SnoubeníZásnubní prsten Mech | Zdroj: Czechdesign, Snoubení

Zásnubní prsten Mech od Jana Vlasáka nezapře inspiraci přírodou. Struktura materiálu připomíná skutečný lesní mech, z něhož vyrůstají granulky zlata, které se barevně mohou přizpůsobit přání konkrétního nositele. Tento jemný prvek decentně prozrazuje, že se jedná o zásnubní šperk, který v sobě nese hluboké emoce. Prsten vyhledávají citlivé duše, které obdivují skromnou, a přesto dechberoucí krásu přírody.

Zásnubní prsten Soča

Zásnubní prsten Soča | Zdroj: Czechdesign, SnoubeníZásnubní prsten Soča | Zdroj: Czechdesign, Snoubení

Snubní prsteny od Ondřeje Stáry charakterizuje struktura inspirovaná řekou Soča, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Snoubí v sobě klid a divokost, jako je tomu v lidském vztahu. Prstenu dominuje diamant, který šperk obohacuje o další rozměr. Každý kus je ručně vypilovaný autorem, je tedy unikátní jako vyrýžované zlato.

Zásnubní prsten USUS Bali

Zásnubní prsten USUS Bali | Zdroj: Czechdesign, SnoubeníZásnubní prsten USUS Bali | Zdroj: Czechdesign, Snoubení

Zásnubní prsten USUS Bali od designérky Márie Kobelové přímo vybízí k doteku. V originálním šperku dochází ke konfrontaci i symbióze měkkosti linií a tvrdosti zlata a drahých kamenů, které si lze vybrat podle svého přání. Organický tvar z prstenu dělá nepřehlédnutelný kousek, který designérka popisuje jako cukroví pro oči. I přes nekonvenční pojetí zůstává v prstenu přítomný prvek nositelnosti tak, aby mohl snoubence doprovázet každý den.

Qubusu a Kartellu Praha děkujeme za vypůjčení exponátů. Neons.cz děkujeme za sponzorství neonu. We concept děkujeme za oblečení a Perfumed Prague za provoněnou atmosféru. Děkujeme!

Kaple se svatebními dary od českých designérů je součástí expozice | Foto: Anna PostnikovaKaple se svatebními dary od českých designérů je součástí expozice | Foto: Anna Postnikova

Snoubení na Designbloku | Foto: Anna PostnikovaSnoubení na Designbloku | Foto: Anna Postnikova

Související

Svatební dary, které nebudou stát v koutě. Darujte novomanželům kvalitu a originalitu
Produktový design

Svatební dary, které nebudou stát v koutě. Darujte novomanželům kvalitu a originalitu

Jarmila Řehořková - 10. 6. 2021

Svatební novinky od českých designérů. Jaké zásnubní a snubní prsteny pro vás letos připravili?
Móda a šperk

Svatební novinky od českých designérů. Jaké zásnubní a snubní prsteny pro vás letos připravili?

Veronika Soukupová - 1. 6. 2021

Zásnubní prsteny, se kterými řekne ano. Inspirujte se originální kolekcí od českých designérů
Produktový design

Zásnubní prsteny, se kterými řekne ano. Inspirujte se originální kolekcí od českých designérů

Bianka Hudáková - 2. 9. 2020

shop – provozní
kruh 09/23
SHOP Kolekce 9/2023
fotograf
designblok 2023
LAB – Liberec muzeum