Čerstvý vítr z jižní Moravy. 5 nových míst v Brně, která snoubí vkus a kvalitu

Město studentů, kávy, barů a malých pivovarů, i tak by se dalo definovat Brno. A přestože někdy bývá považováno za menšího a snad i méně schopného sourozence Prahy, co se týče designu, nemá se vůbec za co stydět. Zhodnoťte, a nejlépe i navštivte sami, toto jsou naše tipy na místa, kde si přijdou na své nejen vaše chuťové buňky.

Cà Phê Cổ

bistro a kavárna

Podnik Cà Phê Cổ přináší jedinečnou atmosféru ulic Hanoje přímo do centra Brna. Stačí se podívat na nabízené speciality, jakými jsou například vietnamská káva s vaječným žloutkem či rýžová kaše s kuřecím masem a bylinkami a je jasné, že takový asijský spirit v Brně jen tak nenajdete. Z Vietnamu totiž nepochází jenom zdejší recepty, ale i lampiony a jídelní misky, které tu ovšem slouží jako dekorace na zdech. Za zdejší interiér zodpovídá brněnské studio KOGAA, které navrhlo také interiér pražské kavárny Typika. Nabídnou vám zde kávu, domácí limonády, drinky a jídla inspirovaná Asií – ta lze na požádání připravit i vegetariánsky či dokonce vegansky.

Adresa: Jezuitská 6/1

Interiér kavárny - dekorace z jídelních misek, zdroj: Cà Phê Cổ, foto: Vu Minh HieuInteriér kavárny - dekorace z jídelních misek, zdroj: Cà Phê Cổ, foto: Vu Minh Hieu

3F by Mori

sushi bistro

S novým konceptem rychlého, avšak prvotřídního a zdravého jídla (3F - Fresh Fast Food) přichází pobočka oblíbené restaurace Mori (tu najdete na adrese Česká 29). Tento dceřiný podnik se zaměřuje na japonskou a korejskou kuchyni prvotřídní kvality. Naleznete ho kousek od centra města, ve funkcionalistické pasáži Alfa. Otevře se před vámi čistý, minimalistický interiér, který stejně jako restauraci Mori navrhlo londýnské studio Identity Design

Vizualizace bistra před otevřením, zdroj: 3F by MoriVizualizace bistra před otevřením, zdroj: 3F by Mori

Samotné označení MORI znamená v překladu les, proto nepřekvapí, že dřevo interiéru jednoznačně dominuje. Tak jako v mateřském podniku však hraje prim samotné jídlo. Jídlo je upravené pro potřeby bistra, oproti restauraci je levnější a přizpůsobené pro take away. Zkuste například Sushi Donut, či různé varianty Sushi Bowls.

Adresa: Jánská 454/11

Posezení je rovněž v minimalistickém duchu, zdroj: 3F by MoriPosezení je rovněž v minimalistickém duchu, zdroj: 3F by Mori

Friendly Place Brno

cukrárna a bezobalový obchod

Místo přátelské k lidem i planetě, tak by se dala shrnout filosofie Friendly Place. Jedná se nejspíš o největší bezobalový obchod s kosmetikou v Brně, tím to ovšem nekončí – koupíte zde i raw nanuky a veganské dorty od RAW with Love. Díky tomu se z nakupování stane opravdový zážitek pro všechny smysly.

Z venku nenápadný krámek překvapí svou útulností, přitom většinu jeho zařízení tvoří dřevěné police na betonových tvárnicích. Ty ovšem překypují množstvím skleněných dóz s kosmetikou úžasných vlastností i vůní. Obchod podporuje lokální dodavatele i filosofii zero waste, navíc nabízí i kurzy příprav přírodní kosmetiky a raw zákusků. Pomoc s výběrem zboží je samozřejmostí.

Adresa: Čápkova 28/21

Interiér prodejny je tvořený převážně dřevěnými a betonovými prvky, zdroj: Friendly Place BrnoInteriér prodejny je tvořený převážně dřevěnými a betonovými prvky, zdroj: Friendly Place Brno

Jekyll & Hyde

zážitkový bar a noční klub

Poblíž hlavního nádraží se objevil nový koncept podniku dvou tváří, a to bar symbolizující Jekylla a noční klub zastupující Hyda. Pravdou je, že toto pojmenování není nijak originální, nápad ovšem ano – svůj drink si vylosujete v ruletě, nebo se necháte překvapit drinkem na míru – stačí jen říct, co máte rádi. Nebojí se tu ani experimentů jako Modrý jednorožec či Tuňák s olivami. Znalce jistě potěší, že většina přísad drinků se vyrábí v mixologické laboratoři, kterou je možné vidět přímo za barem. Neméně zajímavé jsou i interiéry obou částí, ty vytvořili architekt Tomáš Kocourek a scénografka Magdaléna Paráčková. V baru se tak promítla sofistikovanost Jekylla, v klubu zase divokost Hyda. Celý prostor je nepravidelný, prosklení prostorů tlumí červené závěsy, které dodávají interiéru punc tajemna. Nepravidelný bar, za kterým se na různě zavěšených policích nacházejí lahve i samotný přístroj na výrobu vlastních koktejlových přísad dodávají baru na netradičnosti. Co například drink z pórku, zázvoru, saké a mořských řas Nori, či hruškového pyré a infuzovaných dřevěných pilin na sekaném ledu?

Adresa: Josefská 7

Asymetrický bar v části podniku, který představuje Dr. Jekylla, zdroj: Jekyll & HydeAsymetrický bar v části podniku, který představuje Dr. Jekylla, zdroj: Jekyll & Hyde

Rebelbean Vlněna

kavárna s prostorem pro práci

V oblasti Jižního centra, na místě bývalé továrny Vlněna, vzniká nová zástavba převážně kancelářských budov. Ještě není vše hotovo, ale kavárna od Rebelbean už funguje. Jedná se o samoobslužný kavárenský open space, se kterým přichází známá brněnská pražírna. Prostor je určený k práci i nerušenému posezení a jeho design zrcadlí industriální minulost pozemku. Interiér vytvořili Kaplan architekti ve spolupráci s ateliérem Horalík – jeho tvarosloví je technicistní, barevná kombinace bílé, šedé a dubového dřeva svou jednoduchostí upoutá a rovněž láká k delšímu posezení. To podporují i rozdílně vybavené segmenty – máte radši barové židle, výhled ven z okna, či křeslo? Všemu zde dokážou vyhovět. Přijďte na drobné občerstvení, dezerty, vína od lokálních vinařů či kávu z vlastní pražírny.

Adresa: Přízova 5

V kavárně je na výběr hned z několika druhů posezení - vyberte si to, které je vám nejpříjemnější, zdroj: Rebelbean (Vlněna)V kavárně je na výběr hned z několika druhů posezení - vyberte si to, které je vám nejpříjemnější, zdroj: Rebelbean (Vlněna)

Související

Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete
Interiér a architektura

Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete

Veronika Pařízková - 9. 8. 2019

Kam pro udržitelný design? Představujeme 5 pražských obchodů, kde nakoupíte bez výčitek
Móda a šperk

Kam pro udržitelný design? Představujeme 5 pražských obchodů, kde nakoupíte bez výčitek

Petra Boháčová - 16. 7. 2019

Kde pivo voní designem. 5 pražských minipivovarů, které sází na vkus a originální interiér
Design služeb

Kde pivo voní designem. 5 pražských minipivovarů, které sází na vkus a originální interiér

Klára Rokosová - 23. 4. 2019

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?
Interiér a architektura

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?

Ester Kyselková - 9. 5. 2018

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024