Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Čerstvě posekaná tráva nebo dým evokující řadu vzpomínek. Designérky při své práci nezapomínají na sílu interiérové vůně

Nové vůně do bytu od IKEA jsou inspirované přírodou, třeba ty vytvořené ve spolupráci s designérkou Ilse Crawford odkazují na atmosféru skandinávských lesů a luk. „Příroda nás lidi dokáže vždycky podivuhodně zklidnit. Prostřednictvím vůní jsme chtěli do interiéru přenést instinktivní vzpomínku na přírodu. A to hlavně pro lidi, kteří žijí v přeplněných městech,“ vysvětlila návrhářka. Jak voní takový návrat do lesů a k táboráku českým designérkám?

„Čerstvě posekaná tráva nebo dým jsou charakteristické vůně, které mnohým z nás evokují spoustu zážitků,“ potvrzuje Kristýna Mikolášková. Na neobvyklou kouřovou vůni nedá dopustit také Viktorie Beldová.

Dvě z nových vůní navrhla designérka Ilse Crawford, která pro novou řadu navrhla i skleněné a keramické nádoby. | Zdroj: IKEADvě z nových vůní navrhla designérka Ilse Crawford, která pro novou řadu navrhla i skleněné a keramické nádoby. | Zdroj: IKEA

IKEA letos přišla s osmi rozmanitými novými vůněmi, od ovocných tónů po bylinkové, v dalších můžete cítit citrusy, lesní ovoce, které roste ve skandinávských lesích, ale taky dřevité tóny, a dokonce aroma ohně.

Láká vás vůně skandinávských lesů nebo aroma kouře? Nová kolekce vonných svíček nabízí nevšední vůně. | Zdroj: IKEALáká vás vůně skandinávských lesů nebo aroma kouře? Nová kolekce vonných svíček nabízí nevšední vůně. | Zdroj: IKEA

Ilse Crawford tvoří jednoduché věci, s nimiž se lidé nebudou chtít rozloučit

Dvě z nových vůní navrhla Ilse Crawford, designérka a zakladatelka londýnského Studioilse, která chce svými výrobky přispět k duševní pohodě v každodenním životě. „Vůně je účinný nástroj, kterým si můžeme zpříjemnit běžné dny a zútulnit prostor, kde trávíme čas,“ říká Ilse Crawford, která se společností IKEA spolupracuje od roku 2015, kdy navrhla sérii SINNERLIG, z níž pochází i oblíbená stejnojmenná bambusová lampa. 

Nová série obsahuje osm vůní. | Zdroj: IKEANová série obsahuje osm vůní. | Zdroj: IKEA

Obě vůně mají základ ve dřevě a vrací se tak ke skandinávské tradici, z níž firma IKEA vychází. Svěží vůně ADLAD je inspirována skandinávskými lesy, zatímco vůně ENSTAKA odráží kouřové aroma ohně a probouzí tak přirozenou lidskou potřebu tepla. „Vůně mohou ovlivnit naše pocity. Také mohou zlepšit naši náladu a ovlivnit stav naší mysli, ať už jde o příval energie, lepší soustředění, nebo vytvoření pocitu klidu,“ říká Karin Gustavsson, která ve společnosti IKEA působí jako Range and Product Design Leader.

Nádoby bude možné používat ještě dlouho potom, co svíčky dohoří

Každá z těchto vůní existuje v několika formách, od čajových svíček přes závěsné vůně až po vonné svíčky ve skleněných nebo keramických nádobách, které lákají k opětovnému použití jako stojan na tužky, dóza na potraviny, úložný prostor v koupelně nebo kalíšek na pití.

Nové svíčky IKEA u Evy Růžičkové | Foto: Anželika RybakNové svíčky IKEA u Evy Růžičkové | Foto: Anželika Rybak

„Doufáme, že lidé po nich zatouží, protože jsou atraktivní, důvěrně známé a snadno splynou s tím, co už doma mají,“ popsala design obalů Ilse Crawford. „Způsob, jak motivovat lidi k opětovnému využívání předmětů, je dělat je jednoduše krásné,“ doplnila.

Nové vonné svíčky IKEA vyzkoušely také české designérky. Přečtěte si, jak se s nimi sžily:

Viktorie Beldová

Šperkařka

vlevo: šperky k připravované výstavě pro Berlínskej Model | Foto: Michal Ureš / vpravo: Viktorie Beldová | Foto: Anželika Rybakvlevo: šperky k připravované výstavě pro Berlínskej Model | Foto: Michal Ureš / vpravo: Viktorie Beldová | Foto: Anželika Rybak

Máte obecně nějakou oblíbenou vůni, kterou máte spjatou s konkrétní vzpomínkou?

Nevím, jestli mám úplně oblíbenou vůni, ale třeba když cítím fíky, mám je spojené s dovolenou v Chorvatsku s rodiči. Pak mám hodně vůně spojené s lidmi.

Jaká svíčka z nové kolekce vás nejvíce zaujala?

Mně se asi nejvíc líbila svíčka s kouřovou vůní, nedávno jsem dostala od kamarádů k narozeninám možnost namíchat si vlastní parfém a kouř jsem si do něho taky přidala, tak mě teď baví.

Je pro vás při výběru svíček důležitý i jejich vzhled?

Pro mě tyto věci popravdě jsou hodně nahodilé, vlastně si je málokdy koupím. Musí mi vyloženě drknout do nosu, že se mi právě líbí, takže asi ano. Jsem designér a vzhled věcí je pro mě důležitý u všeho. Zároveň nechci mít moc věcí, které jsou zbytečné, je to neustálý vnitřní boj.

Ateliér Viktorie Beldové | Foto: Anželika RybakAteliér Viktorie Beldové | Foto: Anželika Rybak

Vnímáte vůni jako důležitou součást interiéru?

Jak kde, jak kdy. Ale asi mám nejradši takovou tu pravdivou vůni, takže chleba, když se peče, vyprané prádlo, když visí. Příliš převoněné interiéry mi vadí, stejně jako vůně v obchodech, která má jen zvyšovat touhu k nákupům. Já si svíčku zapálím ráda, ale taky jen občas.

Při jaké příležitosti byste využila testované vůně IKEA? Myslíte si, že vůně dokáže podtrhnout specifické činnosti – například podpořit soustředění či navodit klid?

Zapálila jsem si ji doma při práci. 

Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná

Designérky

Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná | Foto: Anželika RybakKristýna Mikolášková a Tereza Drobná | Foto: Anželika Rybak

Máte obecně nějakou oblíbenou vůni, kterou máte spjatou s konkrétní vzpomínkou?

KRISTÝNA: Takových vůní mám několik a často mě vracejí do dětství. Nejvýraznější pro mě zůstává vůně včelího vosku, jelikož děda byl včelař a hodně času trávil ve včelíně. Pokaždé když odtamtud přišel, voněl celý voskem. Vždy když tuto vůni cítím, tak si na něj vzpomenu.

TEREZA: Pro mě to jsou bylinkové vůně a mám je spojené s mojí první účastí na Designbloku. Vystavovala jsem bytové difuzéry a vůně, kterou jsem pro tuto příležitost namíchala, byla složená právě z bylinkových silic. Jak to v mé expozici intenzivně vonělo, budu to mít asi navždy propojené.

Jaká svíčka z nové kolekce vás nejvíce zaujala?

KRISTÝNA: Vůně HEDERSAM a ENSTAKA. Čerstvě posekaná tráva nebo dým jsou charakteristické vůně, které mnohým z nás evokují spoustu zážitků.

TEREZA: Mě asi nejvíce zaujala vůně ADLAD. Vůně mi přijde zajímavá a neobvyklá.

Je pro vás při výběru svíček důležitý i jejich vzhled?

TEREZA + KRISTÝNA: Pro nás rozhodně je. Svíčka se totiž stává doplňkem interiéru, který nás obklopuje.

Nové svíčky IKEA u Kristýny Mikoláškové a Terezy Drobné | Foto: Anželika RybakNové svíčky IKEA u Kristýny Mikoláškové a Terezy Drobné | Foto: Anželika Rybak

Vnímáte vůni jako důležitou součást interiéru?

TEREZA + KRISTÝNA: Rozhodně. Vůně jsou totiž propojené se vzpomínkami, a tak si podle nás osobitý interiér zaslouží jedinečnou vůni.

Při jaké příležitosti byste využila testované vůně IKEA? Myslíte si, že vůně dokáže podtrhnout specifické činnosti – například podpořit soustředění či navodit klid?

TEREZA: Za mě to tak rozhodně je a třeba svíčku ADLAD bych využila při práci, vůně je nevtíravá a na soustředění ideální. Naopak třeba svíčku PAKOSTAD Grapefruit bych využila během cvičení jógy. Vůně je hodně svěží a energická, zkrátka skvěle náladu ke cvičení podpoří.

KRISTÝNA: Určitě ano. Například vůně PAKOSTAD Noční Hyacint je za mě přesně ten typ vůně, který podtrhuje klidnou atmosféru právě naklizeného bytu.

Eva Růžičková

Šperkařka

Eva Růžičková | Foto: Anželika RybakEva Růžičková | Foto: Anželika Rybak

Máte obecně nějakou oblíbenou vůni, kterou máte spjatou s konkrétní vzpomínkou?

Miluji vůni moře a lesa. Evokuje to ve mně cestování a volný čas strávený v přírodě.

Jaká svíčka z nové kolekce vás nejvíce zaujala? 

Všechny mají něco do sebe, jsou různorodé jako příroda sama. Asi nejzajímavější je pro mě ta dřevitá, vůně krbu a dřeva. Je poměrně aromatická, kdybych si mohla vybrat, volila bych jako číslo jedna břízu.

Ateliér Evy Růžičkové | Foto: Anželika RybakAteliér Evy Růžičkové | Foto: Anželika Rybak

Je pro vás při výběru svíček důležitý i jejich vzhled?

Ano, určitě, svíčka je obvykle v interiéru vidět a měl by to tedy být vkusný doplněk.

Vnímáte vůni jako důležitou součást interiéru? 

Vůně je obecně strašně důležitá. Na první pohled trochu neuchopitelná a nehmatatelná. Stejně tak jako lidé si musí vonět, i vůně domova je důležitá pro klid a pocit bezpečí.

Při jaké příležitosti byste využila testované vůně IKEA? Myslíte si, že vůně dokáže podtrhnout specifické činnosti - například podpořit soustředění či navodit klid?

Ráda si občas zapálím svíčku při práci, obecně ve mně oheň, u svíčky, v krbu nebo i venku v ohništi, vyvolává klid a pocit tepla.

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Galerie

Další články