Černobílé hračky nejsou jen o designu. Rozvíjejí zrakové funkce a zaujmou už miminka od 2 týdnů

Miminko na cestě a váš útulný byt či dům zdobí několik designových kousků, které jste si za poslední roky pořídili a vy se hrozíte, že se tu teď všude budou válet nevzhledné, barvami hýřící, plastové hračky? Nemusí to tak být. Na trhu jsou i krásné černobílé hračky, kterými navíc svému miminku prospějete více než všemožnými duhovými nesmysly.

Proč pořídit černobílé hračky?

Novorozenec vidí zhruba jen desetinu toho co dospělý člověk. Zrak se mu postupně vyvíjí, především centrální zraková ostrost, prostorové, periferní a barevné vidění. Zpočátku vnímá v první řadě osoby a předměty do vzdálenosti padesáti centimetrů. Svou vůlí dokáže ovládat pouze oční svaly, ostatní pohyby jsou zpočátku ovládány vrozenými reflexy. Právě proto už od narození můžete pomoci svému miminku trénovat zrakové funkce a to vhodnou hrou s hračkami určenými pro děti tohoto věku.

Miminka už od 2. týdne života začínají vnímat kontrastní prostředí, především černobílé předměty se vzorem šachovnice. Je proto dobré dávat dítěti k prohlížení různé hračky a předměty v této kombinaci a to blízko k očím a pohybovat s nimi do stran, nahoru a dolů. Novorozenec má dobře vyvinutý uchopovací reflex, a jakmile hračku spatří, může ji chytit a prohlížet si jí. Je dobré si uvědomit, že miminko vidí v počátcích svět v odstínech šedi, černobílé hračky ho proto snadno zaujmou a povzbudí jeho touhu objevovat a zkoumat. Barevné hračky a hračky se zvukovými efekty jsou vhodné až od 6. měsíce. Do té doby jsou pro děti přínosnější hračky či obrázky černobílé, případně s vysokým kontrastem a akcentem jiné základní barvy.


Černobílý les, koník i šašek Jindra

Koupit na českém trhu černobílé hračky, mantinely do postýlek, kolotoče, chrastítka, leporela a knížky pro děti není ani dnes úplně jednoduché. Existuje však několik skvělých produktů, které bychom vám rádi představili.

Každý malý človíček by měl mít ve své postýlce nějakého měkkého kamaráda. Právě takové vyrábí česká firma Šapitó. Hračky této firmy jsou tvořeny ze 100% bavlny, která je ideální i pro děti alergické. I proto mají hračky certifikát o vhodnosti pro děti od 0 let, ocenění Správná hračka a další certifikáty. V nabídce mají celou kolekci černobílých hraček. Mezi nejprodávanější patří Chrastítko šašek Jindra, nechybí také štěstí přinášející slon a zcela nečekaně se tu najdete i originální koníček či kocourek. Ty vyzdvihuji proto, že málokdy se v nabídce objeví zvířátko, které má nějakou návaznost na naši krajinu. Výrobci milují především žirafu, zebru, opičku a další zvířátka, která ale české děti mohou na vlastní oči vidět tak maximálně v Zoo.  

Šašek černý Jindra / chrastítko, Zdroj: www.sapito.czŠašek černý Jindra / chrastítko, Zdroj: www.sapito.cz

Tím se dostáváme i  k další velmi podařené černobílé pomůcce pro děti a tím jsou stimulační karty s lesními motivy s příznačným názvem Les. Tuto didaktickou pomůcku tvoří 15 oboustranných černobílých stimulačních karet s lesními zvířátky. Autorkou i ilustrátorkou karet je Karolína Vystrčilová Perglová, která tvoří pod značkou PIC:DESIGN. Karty si můžou miminka nejen prohlížet, ale dá se s nimi hrát i mnoho dalších zábavných aktivit podle věku dítěte. Informace o použití, náměty na hry a zajímavosti ze světa lesních zvířat si můžete přečíst v brožuře, jež je součástí balení. Les je skutečně skvělou pomůckou a i po obsahové stránce by měl být dětem velmi blízký.

Kontrastní karty pro novorozence – LES, Zdroj: picdesign.czKontrastní karty pro novorozence – LES, Zdroj: picdesign.cz

Pokud byste chtěli vašemu děťátku pořídit spíše knížku, sehnat se stále dá i Moje první leporelo od nakladatelství Fragment. Tato knížečka je nejen černobílá, už jsou v ní i další základní barvy, ale vše ve vysokých kontrastech. Pro dospělého je na první pohled plna matoucích prapodivných obrázků, ale vězte, že obrazce a barvy jsou zvoleny na základě doporučení odborníků a u nejmenších dětí je leporelo velmi oblíbené.

Černobílé karty LES a další české hračky najdete na shop.czechdesign.cz

Kontrastní karty pro novorozence – LES, Zdroj: picdesign.czKontrastní karty pro novorozence – LES, Zdroj: picdesign.cz

Související

O stavu české hračky
Produktový design

O stavu české hračky

Kamila Matějková, Jana Vinšová - 15. 11. 2016 - 5 min.

jelínek
MYP 2024