Černá díra plná designu. Říjen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková | Foto: Štěpánka Paseková Veronika Pařízková | Foto: Štěpánka Paseková

Říjen byl akcemi tentokrát nabitý a my můžeme jen litovat, že se nám nepodařilo navštívit všechny významné přehlídky. Tu v Česku největší jsme si ale ujít samozřejmě nenechali. Co letos nabídl Designblok?

Už podruhé se Designblok, hlavní přehlídka českého designu a firem, konal v bývalém klášteře na Smíchově. Gabriel Loci se svým působivým geniem loci vyřešil pořadatelům problém, kam se přesunout z Výstaviště. A určitě ho nevyřešil špatně. Je to pohádkové místo, které kreativitě sluší. Ale má i své limity. Je to spletité bludiště chodeb a místností. A bez pořádného navigačního systému je to také černá díra, která vás u vchodu pohltí a bez velké šance ovlivnit, co uvidíte a kde, zase u východu vyplivne. Není to škoda? A hlavně je to pro designéry i firmy, které platí nemalý pořadatelský poplatek, fér? Už vloni si někteří stěžovali, že k nim návštěvníci cestu nenašli, a letos systém nebyl jiný. S tradičně „oldschoolovým“ webem, kde pobaví filtr „odráží téma Designbloku“ (1. Nic nefiltruje; 2. Odrazilo se vůbec někdy téma Designbloku v instalacích designérů a firem?), je to bohužel ne bezvýznamné pořadatelské minus. Jistě se v komunitě grafických designérů najde někdo, kdo si s podobným úkolem zdatně poradí. A české firmy a designéři nebudou muset litovat zmařené investice.

Designblok, hlavní přehlídka českého designu a firem, se i tento rok konala v bývalém klášteře Gabriel Loci na Smíchově. | Zdroj: DesignblokDesignblok, hlavní přehlídka českého designu a firem, se i tento rok konala v bývalém klášteře Gabriel Loci na Smíchově. | Zdroj: Designblok

Litovat investice by nemuselo hlavní město Praha, které konečně vsadilo na suvenýry na úrovni. Prague City Tourism, organizace spadající pod magistrát, spustila prodej dárkových předmětů, které dostály těm nejvyšším nárokům. Turisté si tak od léta mohou pořídit limitovanou sérii sklenic ze sklárny Rückl se zlaceným dezénem pražských věží od Ronyho Plesla, zápisníky s motivy Prahy od studia Draw.etc nebo knížku pro děti o pražském metru od Ondřeje Horáka a Davida Kaliky.

Limitovaná edice křišťálových sklenic od designéra Ronyho Plesla | Zdroj: prague.euLimitovaná edice křišťálových sklenic od designéra Ronyho Plesla | Zdroj: prague.eu

Snad to bude konečně znamenat, že si návštěvníci povezou v kufru něco jiného než matrjošky nebo beranice. A my nedočkavě čekáme, kdy vyhlásí vítěze na propagační předměty také Ministerstvo zahraničních věcí. Avizované hodnocení zaslaných prací mělo proběhnout v květnu a o výsledcích nikde ani zmínka. Leda že by se nikdo do finančně podhodnocené výzvy nepřihlásil. Kupodivu.

Komiksové příběhy o umění v metru od Ondřeje Horáka a ilustrátora Davida Kaliky | Zdroj: prague.euKomiksové příběhy o umění v metru od Ondřeje Horáka a ilustrátora Davida Kaliky | Zdroj: prague.eu

Pocovidový podzim nastartoval řadu design weeků, které musely své loňské edice zrušit. Říjen byl napěchovaný těmi nejlepšími akcemi a své zástupce vyslalo i Česko. V Miláně i v Paříži zazářil například Jiří Krejčiřík, jeden z největších talentů své generace, umně rozkročený mezi několika disciplínami. Na jeho práci jste mohli narazit i v Budapešti na přehlídce Design without Boarders, kde vystavovali i další čeští zástupci. Paralelně v městě na Dunaji probíhala ještě jedna přehlídka designu nazvaná 360° Design Budapest. Nově rodící se iniciativa, která má za cíl promovat v Maďarsku současný design, se usídlila v místním architektonickém skvostu, moderním obchodním domě Bálna od dánského inovátora Kase Oosterhuise.

Přehlídka designu 360° Design Budapest | Zdroj: FB 360° Design BudapestPřehlídka designu 360° Design Budapest | Zdroj: FB 360° Design Budapest

Rozlohou nijak veliká akce měla ale řadu plusů. Působivou instalaci, která dala zapomenout, že jste v unifikovaných interiérech obchodního domu, silné a propracované produkty lokálních firem a designérů a hlavně prst na tepu dobu, co se týče moderních technologií. Covid už dávno ukázal, že spoléhat se na 2D není radno, a tak organizátoři přehlídky nabízejí virtuální prohlídku výstavou. V tuto chvíli je online k dispozici loňský ročník, a vy tak můžete z pohodlí domova prozkoumat, jaké nápady pulzují v krvi maďarských sousedů. Dlužno dodat, že velmi inspirativní!

V listopadu si určitě nenechejte ujít otevření výstav věnovaných designu v Moravské galerii, výstavu Krásná práce a nezapomeňte, že Vánoce se blíží a český design stromečku sluší. 

Související

V bludišti jménem Designblok. Co letos nadchlo a co zklamalo redakci Czechdesignu?
Produktový design

V bludišti jménem Designblok. Co letos nadchlo a co zklamalo redakci Czechdesignu?

Tereza Urban - 3. 11. 2021 - 7 min.

Drama kolem české módy. Září pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Drama kolem české módy. Září pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 14. 10. 2021 - 4 min.

Defilé nevkusu? Červen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Defilé nevkusu? Červen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 20. 7. 2021 - 4 min.

Patří český design do sběru? Květen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Patří český design do sběru? Květen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 10. 6. 2021 - 5 min.

Nafouknutá bublina. Říjen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Nafouknutá bublina. Říjen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 11. 11. 2019 - 5 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024