Ceny Czech Grand Design: Jak jít do boje s kapesním nožem

Olgoj Chorchoj, kapesní nože pro Mikov, zdroj: czechgranddesign.cz Olgoj Chorchoj, kapesní nože pro Mikov, zdroj: czechgranddesign.cz

Letos byly již podesáté uděleny ceny Czech Grand Design. Studio Olgoj Chorchoj získalo ocenění „Designér roku - Cenu Ministerstva kultury ČR za produktový design“ za dvojí úspěšnou spolupráci: za kolekci svítidel a poklopů TIM pro sklárnu Bomma a za kapesní nože Pocket pro značku Mikov. Ta zároveň zvítězila v kategorii Výrobce roku a získala uznání i v zahraničí, cenu Red Dot Award. Jak se designéři a výrobci společně pohybují na ostří nože, se dozvíte v rozhovoru s Janem Němečkem ze studia Olgoj Chorchoj a s Bedřichem Jetelinou ze společnosti Mikov.

Jak vaše spolupráce vznikla? Kdo byl jejím iniciátorem?

Jan Němeček: Iniciativa byla naše, v tomto případě konkrétně Michala Froňka. Snažíme se dlouhodobě vyhledávat tradiční české výrobce používající zajímavá řemesla a technologie a zkoušíme s nimi navazovat spolupráci. Často to začíná úkolem pro studenty designu na UMPRUM, kde učíme.

Bedřich Jetelina: Náš první kontakt se studiem Olgoj Chorchoj začal v roce 2013, když si do továrny přijeli vybrat předměty na naši společnou výstavu do Bruselu. Ten stejný rok zadali svým studentům jako semestrální práci téma kapesního nože a vzniklo tak třiadvacet návrhů a prototypů nožů. Asi v polovině roku 2014 jsme se dohodli, že pro nás vytvoří design nového nože. Byla zpracována studie nové produktové řady a od roku 2015 jsme začali intenzivně vyvíjet prototyp nože, který pak byl už jako Pocket představen na Designbloku, kde získal cenu Nejlepší nový výrobek.

Jak vzniká design vašich nožů? Najímáte si externí designéry nebo většinu vašich nožů navrhují vaši stálí spolupracovníci v Mikově?

Bedřich Jetelina: Nové nože vznikají většinou přímo v Mikově. Dlouhá léta byl autorem návrhů nožů pan Vladimír Trojan, nyní je to designér Ondřej Němec. Spolupráci s externími designéry vítáme, ale je třeba si uvědomit, že návrh nože pro sériovou výrobu má svá specifika, protože je třeba brát v úvahu nejen design, ale i technologické možnosti výroby. Ne každý návrhář je schopen to nejenom pochopit, ale zejména s tím při návrhu svého nože pracovat.

Co je pro designéry nejzajímavější na spolupráci se zaběhnutou společností se zažitými postupy? S kým jste na místě řešili své návrhy?

Jan Němeček: Je vždycky zajímavé pronikat do systému výrobců, odkrývat jejich komunikační mechanismy, snažit se vyhmátnout využitelný potenciál. Mikov je firma s dlouhou tradicí, ale v posledních letech trochu stagnovala. Naštěstí nové vedení je nakloněno hledání dalších cest k zákazníkovi, a to je prostor pro designéra – přijít s výrobkem, který třeba v sortimentu chybí, který může oslovit další segment spotřebitelů. Je ale důležité neodchýlit se úplně od filosofie firmy, spíš ji doplnit, nebo upřesnit. Ale to se samozřejmě liší případ od případu.

Nedávno nastoupil do Mikovu šikovný a zapálený mladý designér Ondřej Němec, který nám velice pomohl v komunikaci s vedením i při vývoji. Samozřejmě je nejdůležitější, aby vedení bylo otevřené diskusi, mělo chuť a odvahu jít novými cestami a v tomto bodě jsme taky měli veliké štěstí – s majitelem panem Milošem Paříkem se nám spolupracovalo velmi dobře.

Kde jste hledali inspiraci pro nový návrh tak ostře užitkového předmětu jako je kapesní nůž?

Jan Němeček: Většinou se inspirujeme technologií a tak tomu bylo i v tomto případě. Definovali jsme si materiály a zpracování, například jsme chtěli použít tu nejkvalitnější možnou ocel, celokovovou střenku, uhlíkové povlakování DLC, které dá povrchu takovou tvrdost, že se dá poškrábat jen diamantem. Funkce tohoto kapesního nože i forma, která ji následuje, jsou tu zjednodušeny na samotný prazáklad – ostrá čepel použitelná na běžné řezání skrytá klasickým mechanismem do střenky – archetypy fungují vždycky.

Nůž Pocket M, Olgoj Chorchoj pro Mikov, zdroj: czechgranddesign.czNůž Pocket M, Olgoj Chorchoj pro Mikov, zdroj: czechgranddesign.cz

Zaujali jste na loňském Designbloku a jste nominováni na cenu Czech Grand Design 2015. Bylo přijetí vašich nožů jednoznačně pozitivní?

Jan Němeček: Sebelepší výrobek, ani sebelepší design nemůže vyhovět každému. Je potřeba si uvědomit a definovat pro koho výrobek vzniká a tento cíl pak naplňovat. Vždycky se najdou spotřebitelé, jejichž potřeby a názory, nebo třeba vkus budou jiné, a pro ty je třeba navrhovat a vyrábět zase něco jiného. Určitě jsou lidé, kterým Pocket z nějakého důvodu nemusí vyhovovat. Žádnou konkrétní negativní reakci jsme sice nezaznamenali, ale to bude spíš tím, že si kritiku nechají pro sebe.

Bedřich Jetelina: Asi bychom lhali, kdybychom říkali, že ano. Problémem v přijetí nožů ovšem nebyl jejich design, ale především cena. Ta je však dána kvalitou materiálů i technologií výroby. Mnoho našich typických zákazníků čekalo, že bude méně než poloviční. Jenomže kvalita opravdu nemůže být levná.

Kdybych zvažovala koupi kapesního nože, proč bych si měla přát ten z kolekce Pocket například místo klasické rybičky, kterou Mikov také vyrábí?

Jan Němeček: Především je to kvůli lepší ergonomii úchopu, a vysoké kvalitě materiálu. Taková ocel se díky své tvrdosti a houževnatosti velice špatně opracovává, všechny technologické kroky jsou násobně delší, a to se pochopitelně odrazí i na ceně. Ale oceníte, jak dobře se dá naostřit, jak drží ostří, jak je celý výrobek odolný a do jakého detailu je zpracován. Rybička je samozřejmě skvělý nůž, navržený pro masovou a cenově dostupnou výrobu, ale funguje především jako ikona, se kterou můžete i něco uříznout – skvělá volba pro kluky každého věku. Pocket si už koupí spíš zákazník, který hledá nekompromisní kvalitu a je si vědom její hodnoty.

Bedřich Jetelina: Protože pocket je něco úplně jiného. Když ho máte u sebe, pořád cítíte potřebu si s ním hrát, dotýkat se jeho tvarů a stále v něm nacházíte něco nového, překvapivého a příjemného. Přes jeho jednoduchost vás to nepřestane bavit ani za několik dnů, ani za několik týdnů nebo měsíců. Pocket vás stále bude překvapovat a nikdy se neomrzí. A samozřejmě, je to také nůž, velmi kvalitní nůž s perfektní povrchovou úpravou. Pocket je prostě nová dimenze nožů.

Nůž Pocket, Olgoj Chorchoj pro Mikov, zdroj: czechgranddesign.czNůž Pocket, Olgoj Chorchoj pro Mikov, zdroj: czechgranddesign.cz

Související

Slavnostní vyhlášení Czech Grand Design 2016
 

Slavnostní vyhlášení Czech Grand Design 2016

Vyhlášení výsledků soutěže
21. 3. 2017, 20:20

Ostré nože i třpytivá show. V sobotu se předávaly ceny nejlepším designérům za rok 2015
Móda a šperk

Ostré nože i třpytivá show. V sobotu se předávaly ceny nejlepším designérům za rok 2015

Anežka Adamíková, Radka Machalická - 22. 3. 2016 - 6 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024