Cenné zlato pro české bicepsy. Mladý student ohromil porotu mezinárodní soutěže v broušení skla se svou vázou připomínající svalová vlákna

Vítězná váza s povrchem připomínajícím svalová vlákna a student Aleš Lust | Foto: Stanislav Peluch Vítězná váza s povrchem připomínajícím svalová vlákna a student Aleš Lust | Foto: Stanislav Peluch

Není mu ani dvacet a už má na kontě výhru světového měřítka. V květnu loňského roku si student oboru Výtvarné zpracování skla odnesl zlatou medaili z Mistrovství světa v broušení skla, kterou získal za vytvoření unikátní vázy připomínající svalový pletenec. S Alešem Lustem jsme si povídali o tom, co vše za výrobou vázy stálo, jaké jsou jeho plány do budoucna a co pro něj mezinárodní výhra znamená. Rozhovor vznikl v létě loňského roku.

Jak ses dostal k broušení skla? Byl to tvůj sen odmalička, nebo jsi v oboru našel zálibu až později?

ALEŠ: Nikdo z rodiny se o práci se sklem dřív nezajímal. Ani já ne, až do dne otevřených dveří na OA SOŠ a SOU (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, pozn. red.) v Třeboni, kde jsem si tehdy ještě jako student základní školy broušení poprvé vyzkoušel. Bavilo mě to od začátku, ale hlubší vztah jsem si k oboru vybudoval až někdy ve třetím ročníku. Zamiloval jsem si celkový průběh broušení ve spojitosti s faktem, že mi pod rukama vzniká něco jedinečného a úplně nového.

Zlato na mistrovství

V květnu ses zúčastnil soutěže Glass Cutting World Cup, která se konala ve Světlé nad Sázavou a Nižboru. Jak tě napadlo se na mistrovství světa přihlásit?

ALEŠ: Nápad vzešel z iniciativy mého mistra Petra Janského. Tehdy se mě zeptal, zda mě může přihlásit, a já jsem souhlasil.

Jak takové mistrovství probíhá? Je dané nějaké téma, které musíte zpracovat, nebo se jednalo o volnou tvorbu?

ALEŠ: Mistrovství se skládalo ze dvou částí: povinné tvorby, kdy každý soutěžící zpracovával dva tvary (vázu a mísu), a volné tvorby, která byla nepovinná. A já vyhrál právě s volnou tvorbou.

Vítězná váza z olovnatého skla, která zajistila Aleši Lustovi první místo na mistrovství světa. | Foto: Stanislav Peluch Vítězná váza z olovnatého skla, která zajistila Aleši Lustovi první místo na mistrovství světa. | Foto: Stanislav Peluch

Předcházela soutěži nějaká speciální příprava?

ALEŠ: Žádná soutěži uzpůsobená příprava se nekonala. Připravily mě na to čtyři roky studia a praxe na střední škole v Třeboni.

Svalnatá váza

Jaká byla inspirace k vytvoření tvé vítězné vázy? Čím si myslíš, že se tvůj výrobek odlišoval od těch ostatních?

ALEŠ: Inspirovala mě váza samotná, svým původním vzhledem. Byla totiž z těžkého olovnatého skla a měla nezvykle silnou stěnu. Olovnaté sklo je jedno z nejdražších a nejlépe vypadajících skel – má nejkrásnější lesk a díky své měkkosti se také nejlépe brousí. Tuhle sílu, tíhu a majestátnost materiálu jsem chtěl vyzdvihnout něčím velkorysejším, než je tradiční bohatinový výbrus (hvězdičky, muřiny, trojhranky atd…), na který jsem zvyklý. Proto mě napadlo původně válcovitou vázu vymodelovat tak, aby připomínala spletenec svalových vláken. Nedovolím si však posuzovat, čím se od ostatních odlišovala. Porotci mi jen řekli, že je to velmi precizní práce.

Vytvoření takové vázy muselo dát spoustu práce. Jak dlouho ji trvalo vytvořit?

ALEŠ: Ano, dalo to vážně hodně práce (smích)! Vázu jsem dělal v době příprav na maturitu a z brusírny jsem se téměř nehnul. Pracoval jsem na váze, maturitní práci z praxí a ještě na maturitní práci z výtvarné přípravy, takže „svaly“ jsem měl rozpracované přibližně tři měsíce. Čistého času by to ale byly zhruba dva týdny práce.

Mladý student během tří měsíců pracoval nejen na svalnaté váze, ale také na svých matruritních výrobcích. | Foto: Stanislav Peluch Mladý student během tří měsíců pracoval nejen na svalnaté váze, ale také na svých matruritních výrobcích. | Foto: Stanislav Peluch

Jak obecně pracuješ se sklem? Zkoušíš nové postupy a metody, nebo se držíš těch osvědčených?

ALEŠ: Ve škole jsem se držel osvědčených metod, ale právě na mistrovství jsem se pustil do něčeho úplně jiného, než na co jsem byl doposud zvyklý.

Jaké problémy můžou nastat při takové práci?

ALEŠ: Během práce se sklem může nastat řada problémů. Počínaje prasknutím celého výrobku, což může zapříčinit pnutí, které ve skle vzniká kvůli špatnému vychlazení v peci. To jako brusič nejsem schopný ovlivnit, ale za zbytek už si můžu sám. Například když na jednu stranu přitlačím víc než na druhou, nedodržím stejné hloubky řezu, přetáhnu a podobně. K mému štěstí na této „svalnaté váze“ žádný problém nenastal.

Plány do budoucna

Dozvěděla jsem se, že bys chtěl studovat pedagogickou fakultu, proč ses tak rozhodl?

ALEŠ: Nedávno mi přišlo oznámení, že jsem se na pedagogickou dostal, takže ke konci září nastupuju na studium dvouoboru – angličtina/výtvarná výchova. Rád bych si udělal magisterský titul, abych mohl vyučovat. Rozhodl jsem se tak proto, že bych rád ukázal, že se dá vyučovat i jinými metodami, než kterými jsem byl vyučován já.

Plánuješ tedy v broušení skla pokračovat? Přemýšlíš například nad tím, že si založíš firmu?

ALEŠ: Ano, rád bych v broušení i nadále pokračoval, ale chtěl bych brousit na své jméno. Dělat sklo spíše na zakázku než sériově.

Aleš Lust nyní studuje pedagogickou fakultu, s broušením skla ale přestávat neplánuje. | Zdroj: Aleš LustAleš Lust nyní studuje pedagogickou fakultu, s broušením skla ale přestávat neplánuje. | Zdroj: Aleš Lust

Jaký měla výhra dopad na tvoji další práci a co pro tebe takové ocenění znamená? Máš teď nějaký nový projekt, na kterém pracuješ?

ALEŠ: Od výhry jsem zatím neměl čas rozpracovat něco nového, protože jsem se připravoval na přijímačky a hned po přijímačkách jsem nastoupil na brigádu. Rozhodně se ale už těším, až zase zasednu za stroj a budu moct pokračovat v broušení. Určitě doufám, že jsem si touto výhrou ve světě udělal nějaké jméno a otevřel si tím pár dveří.

Myslíš si, že tento obor má budoucnost, anebo se z něj stává spíše zapomenuté řemeslo?

ALEŠ: Upřímně si myslím, že budoucnost tento obor určitě má. Sklo se zase pomalu vrací do popředí a myslím si, že lidé, kteří ocení kvalitní a dobře zpracované sklo, budou na světě vždy.

Láká tě také zkoušení jiných materiálů?

ALEŠ: Určitě. Se dřevem pracuji celkem často, především díky tomu, že můj otec je truhlář a má doma svou vlastní dílnu. Je to jeden z nejzručnějších lidí, které znám, a jsem rád, že mě toho tolik naučil. A shodou okolností, moje mamka dělá s keramikou, takže tento materiál jsem si vyzkoušel také. Ona je právě ten člověk, který mě od malička tlačil k umělecké dráze a studiu. Díky ní jsem se v životě dostal tam, kde jsem, a díky ní jsem si k umění našel cestu. Je mojí největší inspirací.

Související

Nejlepší z nejlepších. České sklo získalo ocenění na mezinárodním festivalu v Benátkách
Ostatní

Nejlepší z nejlepších. České sklo získalo ocenění na mezinárodním festivalu v Benátkách

Redakce Czechdesign - 18. 10. 2021 - 2 min.

Aby něco vzniklo, musí se něco zničit. Sklář Tadeáš Podracký, který odešel do Nizozemí, provokuje drzostí i talentem
Produktový design

Aby něco vzniklo, musí se něco zničit. Sklář Tadeáš Podracký, který odešel do Nizozemí, provokuje drzostí i talentem

Iveta Jakubčíková - 10. 7. 2020 - 11 min.

České sklo opět boduje. Rytec Tomáš Lesser ze sklárny Moser se stal rytířem Řádu umění a literatury
Produktový design

České sklo opět boduje. Rytec Tomáš Lesser ze sklárny Moser se stal rytířem Řádu umění a literatury

Kateřina Tobišková - 27. 2. 2020 - 5 min.

Design jako psychoterapie. Český student z Central Saint Martins pomáhá lidem bojovat se schizofrenií
Design služeb

Design jako psychoterapie. Český student z Central Saint Martins pomáhá lidem bojovat se schizofrenií

Kateřina Kostková - 29. 8. 2019 - 8 min.

Student vytvořil unikátní nábytek lepený rýží, zaujme minimalistickým designem a je šetrný k přírodě
Interiér a architektura

Student vytvořil unikátní nábytek lepený rýží, zaujme minimalistickým designem a je šetrný k přírodě

Marie Pánková - 10. 12. 2018 - 1 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024