Čas bezmyšlenkovitého designu pro bezmyšlenkovitou spotřebu skončil, říká Matěj Coufal, autor knihy Metr

Designér Matěj Coufal, který je spolu s Eduardem Herrmannem spoluzakladatel studia Herrmann & Coufal. | Zdroj: UMPRUM / Metr jako nástroj designéra. Designér jako nástroj marketingu. Význam lidské všímavosti, zvědavosti a pochybovačnosti. Od těla přes prostor a matematiku. Není důležitá konkrétní délka, ale její vztah s další délkou. | Zdroj: UMPRUM Designér Matěj Coufal, který je spolu s Eduardem Herrmannem spoluzakladatel studia Herrmann & Coufal. | Zdroj: UMPRUM / Metr jako nástroj designéra. Designér jako nástroj marketingu. Význam lidské všímavosti, zvědavosti a pochybovačnosti. Od těla přes prostor a matematiku. Není důležitá konkrétní délka, ale její vztah s další délkou. | Zdroj: UMPRUM

V polovině července vydalo Nakladatelství UMPRUM inspirativní publikaci Matěje Coufala nejen pro designéry a architekty, ale také pro další tvůrčí profese. Předkládá v ní možnosti, jak o navrhování uvažovat a používat existující systémy. Své teze opírá o odkazy na inspirativní tvůrce a jejich projekty.

Český designér Matěj Coufal se rozhodl, že své studium v Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze nezakončí tradičně, vytvořením dalšího krásného objektu, ale teoretickou prací, ve které komplexně nahlíží na roli designéra v současné době. „Nestává se příliš často, aby v tuzemsku designéři psali teorie či úvahy o povaze navrhování a tvůrčího procesu. Pro Matěje Coufala je ale uvažování nad širším kontextem a společenským dopadem designérské produkce zcela přirozenou součástí vlastní práce,“ uvádí Ondřej Balada o knize.

Publikaci v hravé červené paperback vazbě rozhodně nepřehlédnete. | Zdroj: UMPRUMPublikaci v hravé červené paperback vazbě rozhodně nepřehlédnete. | Zdroj: UMPRUM

METR je pomyslným kompaktním švýcarským nožíkem se škálou nástrojů a možností, jak nahlížet a řešit výzvy naší doby. Zároveň jde o manifest nového způsobu uvažování současné generace mladých profesionálů, kteří své aktivity již dávno nemusí nutně omezovat pouze na sledování formy a funkce.

Metrický systém v této knize reprezentuje náš vytvořený jazyk a jeho spojitost se zlatým řezem. | Zdroj: Herrmann & CoufalMetrický systém v této knize reprezentuje náš vytvořený jazyk a jeho spojitost se zlatým řezem. | Zdroj: Herrmann & Coufal

Odpovědné myšlení vede k odpovědným věcem

Matěj ve své práci, kterou zahajuje revolučním výkřikem „Čas bezmyšlenkovitého designu pro bezmyšlenkovitou spotřebu skončil“, nabádá designéry k odpovědnému myšlení, a z něj vycházejících odpovědných činů. Kniha se skládá ze dvou vyvážených částí, ve kterých se Coufal snaží vyvážit výzkum, koncepční myšlení, teorii a praxi designéra na akademickém poli tak, aby žádná rovina výrazně nepřevažovala.

V první části zkoumá metr jako nástroj. Zajímá se o jeho teoretické přesahy do dalších oborů a spojení s designérem jako tvůrcem. V té druhé se snaží o vyvážení výzkumu, koncepčního myšlení a praxe designéra jako rovnoprávných hodnot na akademické půdě.

Matěj Coufal: „Není důležitá konkrétní délka, ale její vztah s další délkou. | Zdroj: Herrmann & CoufalMatěj Coufal: „Není důležitá konkrétní délka, ale její vztah s další délkou. | Zdroj: Herrmann & Coufal

Kniha je doplněna o krátké eseje, které se zabývají historií i širšími souvislostmi, jež ovlivňují navrhování předmětů a prostředí okolo nás. Zkoumá měrné systémy a jejich výhody, nástrahy a limity. Skrze práce ikonických autorů, od Marcela Duchampa přes Le Corbusiera až po Viktora Papanka a mnohé další, přibližuje rozmanité přístupy k navrhování.

K projektu navíc přizval malíře, vědce, architektku a teoretika, kteří se k problematice vyjádřili z perspektivy svého oboru. Autory již zmíněných esejí jsou Adam Štěch, Iva Potůčková, Jan Lukačevič a Evžen Šimera. Autorské úvahy doplňují osobité ilustrace studia Dipozitiv, jejichž grafický design svázal knihu do kompaktního celku a stal se nedílnou součástí textu.

Kniha leží na pomezí praktické příručky a souboru esejí. | Zdroj: UMPRUM Kniha leží na pomezí praktické příručky a souboru esejí. | Zdroj: UMPRUM

Matěj Coufal

Matěj je absolvent Ateliéru produktového designu UMPRUM. Spolu s Eduardem Herrmannem jsou zakladatelé studia Herrmann & Coufal, které se kromě navrhování doplňků interiéru věnuje i realizacím ve veřejném prostoru. Návrhy studia můžete najít zhmotněné v kolekcích předních českých značek, v městském veřejném prostoru i jako konceptuální umělecké instalace.

Designér Matěj Coufal, který je spolu s Eduardem Hermannem spoluzakladatel studia Herrmann & Coufal. Při své první společné práci se shodli, že tématem jejich tvorby budou běžné věci každodenního života a razí heslo „Všechno, čím se obklopujeme, je důležité.“ | Zdroj: UMPRUM Designér Matěj Coufal, který je spolu s Eduardem Hermannem spoluzakladatel studia Herrmann & Coufal. Při své první společné práci se shodli, že tématem jejich tvorby budou běžné věci každodenního života a razí heslo „Všechno, čím se obklopujeme, je důležité.“ | Zdroj: UMPRUM

Na kontě mají ocenění ze soutěží Ceny Czech Grand Design, ELLE Decoration International Award, BIG SEE Award nebo Red Dot Award. Za diplomovou práci METR, která se stala podkladem pro knihu, získal ocenění Designblok Diploma Selection. Nejčerstvějším uznáním studia je cena Grand Designer od poroty Cen Czech Grand Design za rok 2020.

Související

Vavříny pro duo Herrmann & Coufal. Známe jako první kompletní výsledky Cen Czech Grand Design
Grafický design

Vavříny pro duo Herrmann & Coufal. Známe jako první kompletní výsledky Cen Czech Grand Design

Redakce Czechdesign - 21. 4. 2021 - 10 min.

Peníze, nebo čest? Ptáme se českých designérů, jakou roli v jejich pracovním životě hraje etika
Móda a šperk

Peníze, nebo čest? Ptáme se českých designérů, jakou roli v jejich pracovním životě hraje etika

Tereza Bíbová - 3. 3. 2021 - 12 min.

Každý večer usínat ve světle úplňku? Coufal a Herrmann navrhli uklidňující interiérový prvek
Produktový design

Každý večer usínat ve světle úplňku? Coufal a Herrmann navrhli uklidňující interiérový prvek

Radka Machalická - 22. 2. 2017 - 3 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024