Bývala zde fabrika, kde vyráběli kovové sochy, dnes je z ní fotoateliér a stylové místo pro váš večírek. Chapter láká nejen na uvolněnou atmosféru

Víceúčelový prostor Chapter láká na designové vybavení, výběr uměleckých lahůdek a především pohodový přístup svých majitelů | Foto: Tomáš Princ Víceúčelový prostor Chapter láká na designové vybavení, výběr uměleckých lahůdek a především pohodový přístup svých majitelů | Foto: Tomáš Princ

Ještě před rokem byste se při prohlídce prostor na adrese U Průhonu 0 nejspíš zhrozili, v jakém byly stavu. Barbora Mrázková, Jiří Marshal a Dominik Müller v něm ale i přes to viděli potenciál a vydrželi na něj čekat celých pět let. Vyplatilo se. Víceúčelový prostor se proměnil k nepoznání, láká na designové vybavení, výběr uměleckých lahůdek, a především pohodový přístup svých majitelů, s nimiž je radost spolupracovat. Seznamte se se studiem Chapter, do kterého jsme se vypravili, abychom si s majiteli povídali o tom, jaké je to začít podnikat v době probíhající pandemie, zda se během bujarých večírků nebojí o vystavená umělecká díla nebo co dělá jejich toalety architektonickým skvostem.

Čekání se vyplatilo

Pojďme si tedy Chapter lehce představit. Dominik je prvním člověkem, se kterým přijdete do kontaktu, když si budete chtít prostor pronajmout. Bude s vámi trávit i čas během eventu. Jiří stojí za celým interiérem a grafickou stránkou. Posledním článkem týmu je Bára, která Chapter vlastní, stará se o jeho mediální propagaci a také řídí fotobudku Fotonaut, kterou na akcích v Chapteru, a všude jinde po republice, můžete potkat.

Víceúčelový prostor Chapter nabízí mnoho možností využití. | Foto: Tomáš PrincVíceúčelový prostor Chapter nabízí mnoho možností využití. | Foto: Tomáš Princ

Dočetla jsem se, že jste na tento prostor čekali okolo pěti let. Nebylo ve hře i jiné místo?

JIŘÍ: Dříve tu byla prodejna Prodance, zaměřující se na profesionální ozvučování, osvětlení, stavbu stage nebo mixáky. Náš dřívější ateliér se nacházel hned za rohem, ve stejném objektu. Věděli jsme, že si předchozí nájemce staví novou halu a že se tudíž bude toto místo uvolňovat. Ve hře vlastně nic jiného nebylo, jen se bohužel stavba každý rok odkládala, než dostali stavební povolení. Dopadlo to až minulé léto. 

BÁRA: Skoro v tu nejhorší dobu, kdy byl covid v plném proudu. 

JIŘÍ: Nebyli najednou řemeslníci, nešlo sehnat téměř nic – od myčky po dlaždičky. 

Víceúčelový prostor Chapter láká na designové vybavení, výběr uměleckých lahůdek a především pohodový přístup svých majitelů. | Foto: Radek ÚlehlaVíceúčelový prostor Chapter láká na designové vybavení, výběr uměleckých lahůdek a především pohodový přístup svých majitelů. | Foto: Radek Úlehla

To chce docela odvahu, začínat podnikat v období celosvětové pandemie. 

JIŘÍ: To máte pravdu, ale čekali jsme na toto místo pět let, a kdybychom to nevzali, asi by nás to potom štvalo, chodit kolem a vědět, že jsme ho mohli mít. 

Jak dlouho Chapter vznikal? 

DOMINIK: Asi od loňského července, letos v lednu se pak otevíralo. Pomalu se teď vše oživuje, eventy, ale i natáčení a focení. Nakonec tedy timing vcelku dobrý. 

Barbora Mrázková a Dominik Müller | Foto: Tomáš PrincBarbora Mrázková a Dominik Müller | Foto: Tomáš Princ

Kolik energie jste museli vložit do přestavby? V jakém stavu jste prostory přebírali?

BÁRA: Z toho všeho, co tu vidíte teď, zde byly asi jen parkety, ale v příšerném stavu. 

JIŘÍ: Úplně původně tady byla fabrika Ignaz Gottwald, Prag (později za komunismu přejmenována na ZUKOV – závody umělecké kovovýroby) a vyráběly se zde železné sochy nebo i opláštění vysílače na Ještědu. Stále máme jeden díl na vystavení, nemůžeme mu ale najít vhodné umístění. V té době tady nebyly parkety. Po revoluci to převzala právě firma Prodance, která zachránila parkety z karlínské školy, kde se zrovna bourala tělocvična.

Jiří Marshal | Foto: Tomáš PrincJiří Marshal | Foto: Tomáš Princ

BÁRA: Celkově měli předchozí nájemci i jinak řešený půdorys, s čímž jsme museli pracovat.

Nebát se vykročit z řady  

Pracovali jste už od začátku s ideou víceúčelového prostoru? 

DOMINIK: Měli jsme asi tři scénáře. Ve hře byla ještě kavárna, kterých je ale v okolí více než dost, a coworking. Když jsme si představili, že bychom najednou museli mít recepční, doplňovat papíry do tiskáren, zjistili jsme, že je to pro nás nesmysl.

JIŘÍ: A fotostudio je lidem okolo Chapteru celkově daleko blíž. 

BÁRA: Všichni se motáme spíše kolem eventů a focení. 

Co je nejvyužívanější částí Chapteru? 

BÁRA: To stále ještě zjišťujeme. Ze začátku to vypadalo, že to spíše bude eventová část, kompletně celý prostor, ale postupně zjišťujeme, že možná v pronájmech převládá ta část fotostudia. 

DOMINIK: Nejčastěji se obecně fotí a natáčí, nicméně nejenom v té části s fabionem, ale v podstatě v celém prostoru. 

Dá se nějak generalizovat, kdo jsou vaši klienti? 

DOMINIK: To je hodně roztříštěné. Od menších časopisů po velké firmy, které zde pořádají představování produktů. 

Dominik Müller | Foto: Tomáš PrincDominik Müller | Foto: Tomáš Princ

BÁRA: Já jsem například vůbec nečekala, že se zde bude pořádat řada různých online přenosů, online eventů nebo natáčení podcastů. 

Můžete prozradit, jaké akce máte naplánované na nejbližší dobu? 

BÁRA: Aby to ale nedopadlo tak, že to zakřikneme (smích).

DOMINIK: Na spadnutí je zadané natáčení reklamy jedné velké firmy, ale nemůžeme zmiňovat podrobnosti. Do budoucna plánujeme třeba Pop Up výstavy. První je naplánovaná na konec června s Michalem Škapou, od kterého tady je i pomalovaná elektroskříň. 

Foto studio nabízí profesionální vybavení. | Foto: Radek ÚlehlaFoto studio nabízí profesionální vybavení. | Foto: Radek Úlehla

Čím se Chapter odlišuje od ostatních multifunkčních prostorů, kterých v poslední době vzniká poměrně hodně?

JIŘÍ: Myslím si, že se odlišujeme hlavně naším přístupem. Když sem někdo přijde, přivítá ho uvolněná atmosféra. Pak samozřejmě samotným designem prostor. I když já jsem upřímně celého prostoru už přejeden. Změnil bych ho celý z gruntu (smích). Když se ještě vrátím k těm coworkingům, zdá se mi, že jsou všechny stejné. Když si zadá člověk do Googlu klíčové slovo coworking, genericky mu vyjedou tematicky stejné věci – ledkové neony, stěny z mechu… vše je stejné, kromě třeba jednoho, který se mi líbí. Bylo pro mě důležité spojit nové věci se starým prostorem citlivě. Nejsou tady umístěny produkty na sílu, jen aby tady něco bylo. 

BÁRA: Nebojíme se do prostoru umístit hodnotné obrazy nebo umělecké objekty, jelikož tak mají šanci zaujmout širší okruh lidí právě tím, že je vidí rovnou zakomponované do interiéru. Často si je chtějí vzít s sebou domů (smích). 

JIŘÍ: Někdy je to ale šílené. Lidi často přijdou k obrazu, který má hodnotu několik statisíců, a začnou na něj sahat. Postupem času budeme vystavená díla obměňovat. Chtěli bychom ale využít této příležitosti a poděkovat těm, jejichž umění je u nás vystavené – jsou to Michal Škapa, Honza Vytiska, Marek Šilpoch, Albinus Grammar, Pasta Oner a Krištof Kintera.

Prostor lze snadno oddělit na dvě místnosti. | Foto: Radek ÚlehlaProstor lze snadno oddělit na dvě místnosti. | Foto: Radek Úlehla

Interiér je opravdu velmi výrazný, nebojíte se, že se okouká? 

JIŘÍ: To se určitě bojíme, ale ono zase málokdo to tady zatím vytěžil až do té míry, že by bylo na první dobrou poznat, že se jedná o tento interiér. Většinou je zde i nějaký set designer. Třeba z klipu Paulieho Garanda, který u nás natáčel, bych ani nepoznal, že se jedná o prostory Chapteru. Například ale u skříně od Michala Škapy jsem se bál, že se provaří hned. 

BÁRA: Pro nás je prostor už teď okoukaný, protože jsme tu denně. 

Prostory Idea Lounge lze využít na natáčení podcastů, pořádání firemních večírků, konferencí a dalších akcí. | Foto: Radek ÚlehlaProstory Idea Lounge lze využít na natáčení podcastů, pořádání firemních večírků, konferencí a dalších akcí. | Foto: Radek Úlehla

Barbora Mrázková | Foto: Tomáš PrincBarbora Mrázková | Foto: Tomáš Princ

Ukryté poklady

Nebojíte se, když zde pořádáte někdy i určitě divočejší večírky, že vám někdo hodnotnější kusy umění zničí? 

BÁRA: Ano, bojíme (smích). 

JIŘÍ: Někdy vidím člověka na večírku, jak se opírá nohama o stěnu, kterou přitom ničí, nemůžu za ním ale jít a moralizovat. Je to přece večírek a já bych asi dělal to stejné. Nechceme dopadnout jako Hospoda Na Mýtince a bát se, že nám sem budou vůbec lidi chodit. 

BÁRA: Několik let jsem pracovala v galerii, a když vidím, že si tady někdo šteluje světla hned vedle našich obrazů, trochu z toho šílím. Ale zároveň jsem zvyklá na to, že lidé často neodolají a chtějí si na obrazy sahat i v galeriích. Myslím si, že umění není pro každého, ale u nás se s ním může setkat nenásilnou formou a třeba si ho taky zamiluje.

DOMINIK: Už se mi párkrát stalo, že jsem při eventu vyšel ven a najednou zmizel obraz Pasty Onera. Hrklo ve mně a pak jsem ho našel opřený o police ve skladu. Lidé často bohužel neznají hodnotu daného kousku. Na druhou stranu, a snad to teď nezakřiknu, se u nás ještě nic zásadního nezničilo.

Víceúčelový prostor Chapter láká na designové vybavení, výběr uměleckých lahůdek a především pohodový přístup svých majitelů. | Foto: Tomáš PrincVíceúčelový prostor Chapter láká na designové vybavení, výběr uměleckých lahůdek a především pohodový přístup svých majitelů. | Foto: Tomáš Princ

Jaký kousek nebo jaká část prostoru je zde pro vás srdcovkou? 

JIŘÍ: Pro mě asi záchody (smích), ale naprosto vážně. Možná speciálně ty pánské. Dřív zde nebyly toalety, což pro nás bylo největší výzvou. 

BÁRA: Teoreticky tady byly, ale připomínaly spíše kadibudku. 

JIŘÍ: Strašně se mi líbí estetika bílých dlaždiček s antracitovou spárou, řemeslníci tomu říkají „Leninova koupelna“. Podobně ji mám udělanou i doma. Na dámském záchodě se mi zase líbí vana. 

Jiří na záchodech oceňuje estetiku bílých dlaždiček s antracitovou spárou. | Foto: Radek ÚlehlaJiří na záchodech oceňuje estetiku bílých dlaždiček s antracitovou spárou. | Foto: Radek Úlehla

BÁRA: Za mě je toho strašně moc, ale jelikož mám velký vztah k umění, tak to za mě budou právě obrazy, ať už od Michala Škapy, Pasty Onera, nebo Honzy Vytisky. Prostě asi každý obraz, který u nás visí na stěně. 

DOMINIK: Pro mě to bude asi knihovna, zaplněná vzácnými knížkami, nebo i kytky, které mnoho lidí v prostoru nedocení. Třeba náš krásný banánovník, který by měl, když se vše povede, začít příští rok plodit.  

Vizuální stránka vznikala současně s interiérem? 

BÁRA: Když jsi tvořil web, hodně ti pomohl světelný nápis, ne? 

JIŘÍ: Přesně tak. To jsme se dneska zrovna bavili s grafikem Matějem Buriánkem, jehož nápad byl seskládat nápis z různých fontů. Jedná se o staré nápisy, povětšinou z Německa ze světelných reklam. Zbytek máme rozmístěný v naší knihovně. Když byl nápis hotový, předurčilo to do značné míry zbytek. Taky samotný název – Chapter, kapitola. 

Chapter najdete na adrese U Průhonu 0 v pražských Holešovicích. | Foto: Radek ÚlehlaChapter najdete na adrese U Průhonu 0 v pražských Holešovicích. | Foto: Radek Úlehla

Dočetla jsem se, že když klient potřebuje něco navíc, jste schopni se mu přizpůsobit. Dokupujete takto produkty často? 

DOMINIK: Zjišťujeme věci za pochodu, ale jelikož má Jirka zkušenosti s focením, troufnu si říct, že jsme měli už na začátku vybavení nadstandardní. Klientů se ale po každé akci ptáme, zda jim tu něco nechybělo. Ještě jsme si zatím neřekli, že už máme opravdu vše. Neustále něco dokupujeme, případně necháváme vyrábět nové věci na míru. 

Související

Mít kancelář u Bati. Studio COSMO navrhlo otevřenou kancelář v bývalém areálu zlínského obuvnického giganta
Interiér a architektura

Mít kancelář u Bati. Studio COSMO navrhlo otevřenou kancelář v bývalém areálu zlínského obuvnického giganta

Sabina Ježková - 26. 10. 2021 - 4 min.

Dům, který voní. Studentka z Brna zaujala návrhem bydlení pro nevidomé, využívá oblé tvary, průvan i vůni vnitřních prostor
Interiér a architektura

Dům, který voní. Studentka z Brna zaujala návrhem bydlení pro nevidomé, využívá oblé tvary, průvan i vůni vnitřních prostor

Tereza Bíbová - 17. 8. 2021 - 7 min.

Co je malé, to je hezké. 5 bytů do 60 m², které dokazují, že krásně bydlet jde i v omezeném prostoru
Interiér a architektura

Co je malé, to je hezké. 5 bytů do 60 m², které dokazují, že krásně bydlet jde i v omezeném prostoru

Klára Rokosová - 4. 12. 2020 - 8 min.

Hra s optickou iluzí zaujala v zahraničí. Interiér kanceláří od pražského Studio B² Architecture sbírá body za efektní nápaditost
Interiér a architektura

Hra s optickou iluzí zaujala v zahraničí. Interiér kanceláří od pražského Studio B² Architecture sbírá body za efektní nápaditost

Tamara Pavlechová - 18. 5. 2021 - 3 min.

Konec nevkusným kancelářím. Firmy začínají chápat, že pěkné pracovní prostředí je výhra
Interiér a architektura

Konec nevkusným kancelářím. Firmy začínají chápat, že pěkné pracovní prostředí je výhra

Vojtěch Eliáš - 26. 9. 2019 - 6 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024