Bývalou dělnickou kolonii a památkovou zónu Prahy 5 se před developerským výzkumem povedlo zachránit Občanskému sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí. Dnes už zde funguje centrum Koloniál a čeká se na další renovace.
Boj s developery
Příběh záchrany této stavby se začal psát v roce 2006, kdy byly pozemky památkové zóny Buďánka pronajaty developerské firmě Geosan, která zamýšlela zaplnit lokalitu bytovou zástavbou. Nespokojení obyvatelé založili Občanské sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí, a až do roku 2013 prosazovali nenásilnou revitalizaci památkové zóny, což se jim nakonec povedlo.
Již tři roky nato se povedlo otevřít první z plánovaných projektů – Koloniál. Bývalý obchod, dnes komunitní a informační centrum s kavárnou, slouží k setkávání občanů a různé kulturní akce. Obnova financovaná z daru ČSOB, grantu česko-švýcarských fondů a příspěvku městské části proběhla pod taktovkou architektů firmy Lennox. Původní tvar domu byl zachován, avšak vrchní patro bylo znovu vyzděno a dalo prostor novým okenním otvorům. Zachovány zůstaly původní hluboké výlohy a barový pult, který slouží k provozu kavárny. Nyní v Koloniálu probíhají workshopy, lekce jógy nebo jam sessions. Určitě stojí za návštěvu.Původní podoba prodejny koloniálu | Zdroj: archiweb.cz
První vlaštovka
Koloniál po rekonstrukci | Zdroj: archiweb.cz
Z koloniálu kavárna