Být hrdý na Čechy? Září pohledem šéfredaktorky

Léto je za námi, ale listí se ještě pevně drží stromů. Možná i proto, že v nás doznívá prázdninový zen a plískanice jsou daleko, je zářijový editorial plný optimismu a dobrých zpráv. I když něco málo kontroverzního jsme také našli, nebojte.

Podle teploměru i astronomického kalendáře bylo prvního září stále léto, česká módní scéna ale už vyhlížela jaro 2019.  Začala největší módní událost této země, která si tuto pozici budovala sveřepě a zodpovědně. Mercedes Benz Prague Fashion Week už před nějakou dobou ukázal záda konkurentům, kterým nezbylo než zahanbeně svěsit plachtu. Soutěžit s touto profesionální produkcí lze totiž velmi těžko. A ani podzimní edice nezklamala. Nejde nakonec ani tak o konkrétní defilé a nápady návrhářů. Jde o celkový pocit z akce, která umně prodává český design s citlivě dávkovaným množstvím snobismu a luxusu. Není to prvoplánové pozlátko plné gazel na jehlách, nýbrž vkusná show, kde hraje prim česká zručnost a kreativita.

Zákulisí MBPFW. Zdroj: MBPFW Zákulisí MBPFW. Zdroj: MBPFW

Češi bodovali během září na několika zahraničních frontách. První zářez, který může polechtat naši hrdost, je instalace dua Zorya na zámku Pillnitz u Drážďan. Pár desítek kilometrů za naší hranicí, kousek od města, kam našinci v autobusech vyráží vypít adventní svařák a vyfotit se na trzích, funguje Muzeum uměleckých řemesel. Založeno bylo už v roce 1876, ale rozhodně nečekejte zaprášené exponáty v masivních vitrínách po vzoru českých zámků. Osvícená kurátorka Tulga Beyerle sázela během svého tříletého působení na kontrasty starého a nového a nebála se konzervativní východoněmeckou společnost šokovat. A to i tím, že zvala Čechy. Po výstavě Manifesto Ateliéru skla Ronyho Plesla vsadila na experimentátorskou dvojici Zorya. A trefila se do černého. Jejich lustr obalený krystaly, který bude v barokním Bergpalais viset až do listopadu, je majestátním a sebevědomým stvrzením českého talentu.

Lustr, který nyní visí na zámku v Pillnitz. Zdroj: ZoryaLustr, který nyní visí na zámku v Pillnitz. Zdroj: Zorya

Jestli máte pocit, že zatím čtete samá silná slova, nyní přijdou ty skutečné ódy. London Design Festival je po Miláně a vedle Paříže zásadní událostí světa designu. Během několika zářijových dní ho navštíví desítky tisíc lidí a být tu je zkrátka must. Když zde ještě získáte jedno z hlavních udělovaných ocenění, stáváte se celebritou číslo jedna. Přesně takové pocty se dostalo původem české architektce Evě Jiřičné. Její budovy najdete všude po světě, blýskla se ale například i působivým šperkem pro značku Belda. Tohle je opravdu úctyhodný sukces!

Eva Jiříčná. Zdroj: London Design FestivalEva Jiříčná. Zdroj: London Design Festival

Skupina Okolo se zdá být neunavitelná. Design - a nejenom ten regionální - všemožně popularizují, podporují i sami realizují. V Londýně zazářili jednak instalací ve Victoria and Albert Museum pro oceněné designéry, ale hlavně svým vlastním projektem připomínajícím kontroverzně zbouraný hotel Praha. Reportáž z Londýna si budete moct přečíst na našich stránkách už brzy, teď se ale sluší říct, že jejich práce patřila k highlightům celého festivalu. A spolu s expozicí studentů už také zmiňovaného Ronyho Plesla v Old Truman Brewery to je pro naše sebevědomí dobrá zpráva. Češi sice možná stále jsou synonymem ponožek v sandálech a outdoorových kalhot v divadle, v zahraničí ale díky několika jednotlivcům musí mít dojem, že jsme národem estétů s vybraným vkusem. Pěkná představa.

Instalace o zbouraném hotelu Praha od studia Okolo. Zdroj: OkoloInstalace o zbouraném hotelu Praha od studia Okolo. Zdroj: Okolo

Zájem a naději na nové lepší zítřky budí také právě znovuotevřené Muzeum umění a designu Benešov. Že jste o něm ještě nikdy neslyšeli? My donedávna upřímně také ne, přestože existuje již více než dvě desetiletí. Regionální tisk žil nedávno kauzou odvolaného ředitele Fassatiho. Dnes je snad aféra s údajně nehospodárným a chaotickým vedením zapomenuta a zrenovované muzeum se těší na novou sezónu. Minimálně nová grafická podoba a nápaditě „strašidelné“ webovky s pohybujícími se medailonky zaměstnanců slibují, že to snad nebudou marná očekávání.

Vizuál k otevření muzea. Zdroj: Facebook Vizuál k otevření muzea. Zdroj: Facebook

My nyní napjatě vyhlížíme říjen. Jeho vrcholem by mělo být jubilejní dvacáté pokračování Designbloku, těšíme se ale i na svátek ilustrace jménem Lustr a východoevropskou konferenci o designu, kam CZECHDESIGN vyráží debatovat. Příjemné babí léto, snad nám ten optimismus ještě chvíli vydrží!

Související

Eastern Design Conference
 

Eastern Design Conference

Konference
26. 10. 2018 - 27. 10. 2018

Unaveni horkem a špatným designem. Srpen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Unaveni horkem a špatným designem. Srpen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 3. 9. 2018 - 5 min.

Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky
Produktový design

Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 1. 8. 2018 - 5 min.

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 2. 7. 2018 - 5 min.

jelínek
MYP 2024