Bydlet ve měste začíná být luxusem. Jaké strategie mohou bydlení zrovnoprávnit, nastíní festival reSITE

reSITE 2018, zdroj: reSITE reSITE 2018, zdroj: reSITE

Sedmý ročník reSITE se opět uskuteční ve Fóru Karlín. Během dvou dnů, 14. a 15. června, se představí 50 řečníků z 30 zemí světa. Téma a program zaštiťuje hostující kurátor Greg Lindsay, který letošnímu opakování vtiskl slovo „accommodate“.

reSITE vždy zkoumal nové možnosti a přinášel do Prahy inspirace a zkušenosti. Snaha reagovat na aktuální dobu letos přinesla téma bydlení, základního fenoménu města, bez kterého žádná metropole ani regionální centrum nedokáže uspokojivě fungovat. Konference představí dva pohledy, každý vedoucí trochu jiným směrem a mající trochu jiná východiska - jaká je budoucnost bydlení a jaké je bydlení budoucnosti.

reSITE 2017, zdroj: reSITEreSITE 2017, zdroj: reSITE

“Bydlení se vždy odlišuje od ostatních typů realit a developmentu, protože se jedná o velmi osobní věc, která je úzce spojená s naším pocitem pohody a kvalitou života ve městě. Cena bydlení se stala pro naši generaci po celém světě tím nejtíživějším strašákem. Města se nyní snaží najít řešení, jak bydlení udělat dostupnějším.“

Martin Barry, předseda reSITE

Jeanne Gang, zdroj: Studio GangJeanne Gang, zdroj: Studio Gang

Řečníkem s možná nejzvučnějším jménem bude mexický architekt Michel Rojkind. Ve své praxi pracuje metodou Adaptive Diagnostic Design a v každém projektu hledá příležitosti, které lze využít. Architektka Jeanne Gang představí projekt „Foreclosed: Rehousing the American Dream“, který koncipovala pro MoMA a zabýval se proměnou americké představy ideálního bydlení.

Reinier de Graaf, partner studia OMA, bude mluvit o své nové knize „Four Walls and Roof“ a další Holanďan, Mirik Milan, který je nočním starostou Amsterdamu ukáže, že noční život města může mít i jiné rozměry, než jaké si, někdy trochu pejorativně, sami představíme.

Reinier de Graaf, zdroj: reSITEReinier de Graaf, zdroj: reSITE

Mix praktikujících architektů a teoretiků doplní i umělci a představitelé „bottom-up“ projektů jako jsou například Matias EchanoveRahul Srivastava. Jejich projekt urbz.net zkoumá a podporuje participativní plánování a pracuje s veřejností v Bombaji, Bogotě, Ženevě nebo Soulu.

Možnosti, limity a experimentování s bydlením představí i řada designérů: přijede Dara Huang, šéfka studia Design House Liberty, i autor konceptu OPod - tubulární minimalistické ubytovací jednotky - James Law ze Cybertecture. Oke Hauser bude mluvit o Mini Living, konceptu jenž vzbudil nadšení na Design Weeku v Miláně. Do diskusí se zapojí také Marcus Fairs, zakladatel vlivné platformy Dezeen.

Samotný kurátor, kterým je letos poprvé Greg Lindsey, je novinář, urbanista, futurista, řečník. Již dvakrát na konferenci vystoupil jako host a letos mu byla svěřena nová role, která v předchozích ročnících nefigurovala.

„To, co na městech nejvíce milujeme, z nich udělalo luxusní artikl. Právo na město začíná s právem na bydlení, a proto potřebujeme rozvíjet takové strategie, technologie a ochranné mechanismy, které umožní vytvářet bydlení pro všechny obyvatele – férově, udržitelně a bez diskriminace. Odtud se odvíjí téma reSITE 2018 ACCOMMODATE.“

Greg Lindsay, kurátor reSITE 2018

reSITE 2018, zdroj: reSITEreSITE 2018, zdroj: reSITE

Pod heslem #WomenMakeCities jsou speciálně zvány všechny ženy, které pracují jako architektky, designérky, starostky a nebo se jakkoliv potýkají s tématem konference. Tato výzva je doplněna i nabídkou unikátního vstupu se slevou 70% oproti standardu, která platí do konce dubna. „Snažíme se napravit genderovou nerovnováhu v tomto sektoru a jít příkladem zvyšováním poměru žen na pódiu i v hledišti,“ klade si za cíl reSITE. Zvýhodněné vstupné je k dispozici i pro neziskovky a akademiky. 

Vstupenky všech kategorií včetně studentské mohou být zakoupeny na webu reSITE.org, kde jsou k dispozici i detailní medailonky jednotlivých řečníků a aktuality.

Související

Kulturní pop-up market Manifesto
 

Kulturní pop-up market Manifesto

Pop up
1. 6. 2018 - 31. 8. 2018

Prague reSITE 2017: In/visible City
 

Prague reSITE 2017: In/visible City

Festival
22. 6. 2017 - 23. 6. 2017

Když vám design leží na srdci: reSITE a Studio Najbrt představují nový vizuální styl
Grafický design

Když vám design leží na srdci: reSITE a Studio Najbrt představují nový vizuální styl

Barbora Langmajerová - 3. 4. 2017 - 15 min.

K životu ve městě to potřebuješ, ale nevidíš to. O čem bude reSITE 2017?
Interiér a architektura

K životu ve městě to potřebuješ, ale nevidíš to. O čem bude reSITE 2017?

Anežka Adamíková - 1. 1. 2017 - 3 min.

Nesmíme se bát změn, říkají řečníci reSITE 2016
Interiér a architektura

Nesmíme se bát změn, říkají řečníci reSITE 2016

Tomáš Čech - 7. 8. 2016 - 8 min.

Návštěvníci reSITE 2016 si hráli na město. Každý měl svou roli, nechyběli ani migranti
Interiér a architektura

Návštěvníci reSITE 2016 si hráli na město. Každý měl svou roli, nechyběli ani migranti

Tomáš Čech - 24. 6. 2016 - 6 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024