Zařízení vinohradského bytu manželů Antošových je výkladní skříní jejich autorské značky BUDU. To, co partneři postrádali na trhu, sami navrhli i vyrobili. Jak kombinují nejpřirozenější tóny dubového dřeva, kterým je jejich tvorba typická, a kdo stojí za návrhem tvarosloví nábytku? A s jakou novinkou překvapí na letošním Designbloku? To všechno nám manželé prozradili jednoho srpnového odpoledne, které jsme strávili v jejich domově plném života nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad.
Rodinný projekt
Seznamte se s rodinou Antošových – Annou, Adamem, malým modrookým Jonatánkem a jezevčíkem Samuelem. Celé to začalo před šesti lety v kavárně na Letné, kde si tehdy při svých studiích oba partneři přivydělávali. Znali se jen krátce, a přesto toho měli tolik společného. Oběma například chyběl kvalitní minimalistický dřevěný nábytek, který by byl cenově dostupný a zpracovaný z lokálních zdrojů.
Jejich srdce zahořela nejen láskou, ale i pro značku BUDU, pod kterou společně tvoří. Ačkoliv by se Anna mohla živit jako politoložka, věnuje se právě návrhům nových produktů. Za zpracováním dubového masivního dřeva, z něhož tvoří manželé výhradně, stojí zase Adam, který před lety opouštěl vysokou školu s jasným cílem. Chtěl mít dílnu a živit se rukama. „Řemeslnou průpravu jsem získal na střední odborné škole. Dnes mě těší, že mohu pracovat na zakázkách pro Kunsthalle, Laichterův dům nebo se čerstvě se ženou věnovat návrhu tiny house,“ popisuje Adam a ve výčtu projektů by mohl pokračovat dál. „Zprvu jsme začínali vyrábět nábytek, jímž jsme si chtěli zařídit svůj domov a na trhu nám podobný chyběl,“ dodává Anna, se kterou vcházíme do vinohradského bytu, v němž vyrůstal její otec.
„Byt si pamatuji z návštěv, kdy jsme chodívali k babičce. Od té doby prošel rekonstrukcí a kompletně se proměnila i jeho dispozice. Jako vzpomínka na prarodiče zůstal původní funkcionalistický věšák s křišťálovým lustrem ve vstupní hale. Měli jsme to štěstí konzultovat celý koncept včetně výběru koupelny nebo detailů, jako jsou zásuvky či zachování původních litinových topných těles.“
Víc funky, víc barev
Třípokojový byt manželé zařídili ve velmi střídmé barevné paletě. Na nábytku kombinují různé dřeviny, převládají ale signifikantní kousky značky BUDU jako postel, dětská postýlka, stolička, jídelní stůl, oválné zrcadlo nebo drobné poličky. Jednu stěnu v obývacím pokoji nabarvili na jemnou zastřenou růžovou, jejíž odstín definoval obraz od Diany Cam Van Nguyen. V ložnici zase rozjasňuje prostor pastelově žlutá, která koresponduje s renovovanou Jiroutkovou komodou. Na ní má Adam lampu, již dostal do svého dědy. „Ve výběru barev v interiéru bychom chtěli být více odvážní,“ připouští Anna. V tu chvíli se jí zároveň rozzáří oči: „Právě finalizujeme produkt, který představíme už začátkem října na Designbloku. Navrhli jsme kolekci modulárního policového systému, kde pracujeme stále s dubovým dřevem v jeho nejpřirozenějším tónu, ale i s kovem, kde sázíme na neotřelou barevnou paletu. Více ale prozrazovat nebudeme!“
Litografie Neklidná hladina od Lu Skřivánkové. | Foto: Anželika Rybak
Rozšiřovat a zbarvovat sortiment dává manželům momentálně největší smysl a zároveň je staví před jistou výzvu. Do bytu si pouští barvy jen velmi pozvolna, a to především v podobě různých doplňků, jako jsou skleněné vázy značky HAY na jídelním stole nebo obrazy na zdech – dva má Anna od své kamarádky Marty Celarové, pestrou litografii Neklidná hladina od Lu Skřivánkové nebo ilustraci od Tonky Zichové.
Ložnice je opět vybavená nábytkem BUDU, a to postelí a dětskou postýlkou. | Foto: Anželika Rybak
„Příliš mnoho nových věcí si nepořizujeme. Ale poměrně dobrý přehled mám ve výbavě dětského nábytku,“ směje se Anna a ukazuje mini kuchyňku od dánské značky Flexa, nechybí ani dřevěná balanční houpačka od Utukutu, zelená židlička od české značky Cybex nebo dřevěné odrážedlo od ilustrátorky Veroniky Podzimkové, která ztvárnila psího kamaráda Samuela.
Dětská kuchyňka značky Flexa. | Foto: Anželika Rybak
Spolupráce s českým designérem
Návštěvu ukončujeme v koupelně, která je chloubou celého bytu. Nadčasové a minimalistické bílé kachle zteplili majitelé sytou zelenou výmalbou. Veškeré baterie zvolili v černé barvě, a proto jako v jediné místnosti akcentovali ve stejném provedení i zásuvky.
Postel lemují černá nástěnná světla. | Foto: Anželika Rybak
Chloubou bytu je zrekonstruovaná koupelna. | Foto: Anželika Rybak
Při loučení nás oba zakladatelé BUDU navnadí ještě na jednu horkou novinku, na které momentálně pracují a již představí v průběhu letošního podzimu. Díky podpoře programu Czech Trade, který si klade za cíl propojovat výrobce s českými designéry, mají možnost spolupracovat s výrazným současným mladým produktovým designérem. Kterým? Sledujte instagramový účet BUDU nebo jejich webové stránky, protože tahle novinka bude stát za to!