Druhý díl rubriky „Jak bydlí designéři“ zavedl redakci CZECHDESIGN do bytu Pavlíny Louženské na Letné, která ikonickým designem zařídila každý jeho kout. Chuť navrhovat a tvořit design ale nikdy neměla. Naopak má sen být jeho sběratelkou, donátorkou nebo chcete-li mecenáškou, k jejíž roli Pavlína aspiruje. A že zajímavých kousků má ve své sbírce už pěknou řádku, nás přesvědčila jedno červnové dopoledne, kdy jsme Pavlínu navštívili.
O židlích a lidech
Pavlína Louženská je
Ani její newsletter se neobešel bez zmínky o bytové kultuře. V sedmnáctém díle O židlích a lidech v úvodu autorka píše: „Sním o velkém stole. Symbolizuje všechny moje životní aspirace, a tak mu připravuji půdu tím, že nakupuji židle. Stoličky, lavice, pohovky, křesla, daybeds. Hromadí se mi v každém volném rohu a čekají na návštěvy.“ A tak redakce CZECHDESIGN zjistila, kolik židlí design lover Pavlína ve své sbírce vlastně má.
Letenské mámení
Pavlína obývá prostorné 3+kk o rozloze cca 80 m² v klidné části pražské Letné. Byt s vysokými stropy a původními dřevěnými parketami zařizuje spontánně designovými solitéry, které má třeba i několik měsíců na svém wishlistu. Do nich je Pavlína ochotná investovat podstatnou část své výplaty, jsou to ale vždy její srdcovky, které po bytě neustále rotují a mění své místo. Prostor totiž ráda přizpůsobuje daným potřebám – ať už je to home office, návštěva přátel nebo třeba nově ulovený kousek na bazaru, kterému hledá to správné místo.
Jejími velkými oblíbenci z druhé ruky jsou limitované kolekce z IKEA, které jsou dnes prakticky nesehnatelné. Třeba pro pohovku v retro stylu z kolekce PS 2014 si Pavlína dojela do Hradce Králové. Pak je to řada kousků, které vznikly ve spolupráci s britskou designérkou Ilse Crawford, z jejíž korkové kolekce Sinnerlig má stoličku, která slouží jako noční stolek v ložnici, a brzy přibude i dvoumetrový jídelní stůl, který vymění za stávající dřevěný od Virgila Abloha. Nechybí ani dva úlovky z nejnovější série Art Event 2021 – pléd a hodiny.
Koupelna se vstupem z ložnice | Foto: Anželika Rybak
Pavlína o prostoru nesmýšlí konceptuálně, spíše intuitivně sahá po designových ikonách, které kombinuje s vintage kousky v jeden provázaný celek, a to díky volbě materiálů a barev. Prostor tvoří světlé dřevo, korek v kombinaci s kůží a kovem, který často zastupuje v interiéru výrazné barvy v plochách. Od baby pink na menších dekoracích, jako je podnos od značky Vitra, přes různé tóny modré na obrazech od Matěje Macháčka nebo přehozu od české tkalcovny Kubát, mentolovou na květináči, trávově zelenou na zahradním nábytku z IKEA po jemně zastřený odstín zelené, jako je na lavici značky HAY. Vyladěné barvy navozují v prostoru hravost a přibližují dívčí single svět Pavlíny.
„Byty mají reflektovat naše nitro, aspoň já to tak mám, proto jsem hodně nervózní, když má přijít někdo na návštěvu. Pokud se někomu nebude u mě líbit, nejspíše si nebudeme rozumět. Každá věc, kterou se obklopuji, promítá mou osobnost,“ popisuje Pavlína a dodává, že má na svém dlouhém seznamu snových design položek zálusk také na sáňky značky TON. „Sama nejsem vážná, tak nevím, proč by měl být můj byt šedý minimalismus.“ Právě dětským designem skvěle dokresluje atmosféru, bezprostřednost a přívětivost prostor. Třeba stolička světle růžového sloníka značky Vitra zdobí vedle dřevěné figurky Anny Wintour z Bella Rosa jemný kovový stolek z IKEA.
Modrý úlovek z bazaru. Originál lampu AJ prodává značka Louis Poulsen. | Foto: Anželika Rybak
Značce Vitra Pavlína oddala své srdce, především jejich ikonickým židlím. Ty jsou pro ni vůbec největším tématem. „Přátelé většinou usednou, až když ozkouší pohodlnost všech mých křesel,“ přiznává Pavlína, která má v bytě rozmístěno celkem 14 kusů sedacího nábytku. Největší láskou je ikona francouzského designéra Jeana Prouvého v krémové barvě, pak to jsou dvě funkcionalistické židle, kopie Marcela Breuera, a tři křesla v ložnici – černé značky Artek, s potahem z kravské kůže od Vitry navržené manželi Eamesovými a další karamelové barvy značky Nanovo ve výklenku u okna. Pavlínin první úlovek na bazaru je křeslo na chodbě, kvůli kterému absolvovala i kurz práce se dřevem a sváření, aby si ho vlastnoručně zrestaurovala. Nechybí ani řada stoliček, například značky HAY v koutku u toaletní skříňky, kterou Pavlína pořídila opět od české značky Nanovo. A taky tmavomodrá podnožka z české dílny od dua Lexová & Smetana, kterou designéři navrhli pro královéhradeckou značku Polstrin. „Když jsem si na ni na tehdejším Designbloku sedla, hned jsem ji musela mít. Je to vůbec první prototyp,“ vypráví Pavlína, která si ráda kousky od českých tvůrců kupuje přímo od nich osobně.
Knihovna, vedle které nechybí křesla značek Artek a Vitra. | Foto: Anželika Rybak
Stejně jako do světových ikon designu se Pavlína nebojí investovat do umění. Je majitelkou abstrakce Michaely Červené, jejíž paleta barev z velké části určila barevnost celého bytu. Nechybí plakát od Marii Makeevy, obraz od Jiřího Jaroše nebo obraz od babičky dovezený z Indie.