Z úcty k bledě modré a s láskou k růžové. Zrekonstruovaný funkcionalistický byt ožil pod taktovou architektonického studia 0,5. Pro zařízení vybrali decentní, a přesto odvážnou barevnou paletu. Jeho majitelé se rozhodli ctít vše staré tak, aby výsledek odpovídal životu moderní domácnosti, v níž jsou dva alergici s citem pro umění a design a malé dítko.
#Sandradoma
Sandra Kisić své fanoušky oslovila neotřelými outfity, kterými se stala rozpoznatelná na sociálních sítích. Netrvalo dlouho a založila si dnes už známý blog, kde zaznamenávala mimo jiné i své cestovatelské zážitky. Těch má rodačka ze Sarajeva nespočet, pár let dokonce žila v Tunisu. Dnes zapustila kořeny v Praze, kde se svým mužem Filipem založila rodinu a pořídila si byt. Celý ho zrekonstruovala a „oblékla“ do pastelových barev. Sálá z něho radost a pozitivní energie. Není divu, že se tak Sandřin blog proměnil v deníkový záznam, ve kterém popisuje nejen své zkušenosti s realitními agenturami, ale především postřehy z rozsáhlé rekonstrukce, jíž třípokojový byt prošel před třemi lety. Pod hashtagem #Sandradoma můžete dohledat fotografie před a po rekonstrukci, nebo ho rovnou navštivte s námi!
Historie domu rozhodla za nás
„Proces to byl náročný, ale stálo to za to. Kdybychom měli dát jedinou radu – máte-li možnost, oslovte architekta a trvejte na technickém dozoru při stavbě,“ shodují se manželé, kteří na návrhu interiéru spolupracovali s architekty z 0,5 studia. „Pavel Nový nám sednul svou náturou, spíše nás korigoval, protože jsme měli poměrně jasnou představu o výsledné podobě. Chtěli jsme oblé rohy skříní, zachovat stropní fabiony, žádné tmavé odstíny a rozhodně ne černou. Podle nás není nadčasová a brzy se okouká. Náš požadavek byl také citlivý přístup k hodnotné architektuře, která rozhodla o koupi. Abychom i my ctili ducha místa, setkali jsme se s vnukem autora domu, se kterým jsme konzultovali změnu půdorysu,“ vysvětluje Filip, jenž ale přiznává, že si k pražské čtvrti, kam se přestěhovali, museli hledat citovou vazbu. „Nebyla to láska na první pohled,“ dodává se smíchem. Netrvalo ale dlouho a oba partneři si okolí oblíbili a skvěle hodnotí i její občanskou vybavenost.
Zrcadlo z moravské sklárny Leopold si nechali majitelé vyrobit na míru. | Foto: Anželika Rybak
Co ale byla láska na první pohled, je funkcionalistická architektura domu. Autorem bytové výstavby je architekt Otakar Novotný, který se podepsal také pod výstavní síň Mánes nebo Štencův dům. Novotného rukopis se v bytě mimo jiné propsal ve špaletových oknech, která nechal natřít na světle modrou. Na barevnost majitelé navázali v koupelně, kde zvolili na podlahovou krytinu jemně namodralou mozaiku, kterou zkombinovali s bílým mramorem, chromovými bateriemi a s topením.
Koupelna odkazuje na původní funkcionalistické zařízení. | Foto: Anželika Rybak
Protialergická opatření
„Jsme oba alergici, což mělo vliv i na podobu vestavěného nábytku, a veškeré truhlářské práce navrhli právě architekti,“ zdůrazňuje Sandra. Bezprahový byt a hladké topení tak byly jasnou volbou. Decentní monochromatická kuchyňská linka je opět zcela hladká a sahá až ke stropu, a tak jsou majitelé ušetřeni zbytečného prachu i uklízení. Sestava volně navazuje na obývací stěnu, která je z dubové dýhy. V ní majitelé chytře ukrývají robotický vysavač. Další vychytávkou, která nahradila závěsy neboli v pořadí další lapač prachu, jsou zabudované rolety.
Chodbu zkrášluje zlatý obklad z pražského metra. | Foto: Anželika Rybak
Židle Ton v růžové barvě doplňují hravou barevnost interiéru. | Foto: Anželika Rybak
Obsese růžovou
Hned po důležitosti „bezprachové domácnosti“ hrají v interiéru prim zvolené barvy. Pastelově růžové neunikly jídelní židle Ton ani pohovka, která je mimochodem natolik vysoká, aby pod ní mohl projet robotický vysavač. Bledě modrá se zase objevuje na křesle z druhé ruky. Barevná harmonie je doladěna explozí jásavých tónu na obrazech od Davida Hanvalda. „Davida jsem začal sbírat už před lety, snažím se mít z každé jeho série alespoň jedno dílo. Jeho obraz visí nakonec i v naší ložnici, kde jsme dlouho váhali, které z děl nad postelí umístit,“ popisuje Filip a dodává, že balkonek v ložnici je po čtecím křesle jeho druhé nejoblíbenější místo v bytě. „Je odtud krásný výhled do korun stromů.“
Oříškem se zdál být i výběr osvětlení. „Tak aby se všechna světla k sobě hodila, ale nepoutala zbytečnou pozornost… Lámali jsme si nad tím opravdu dlouhou dobu hlavu, až jsme nakonec zvolili jednoduché stropnice od české rodinné firmy Osmont z opalinového skla. Do obývacího pokoje jsme zavěsili obdobné se zlatými detaily, které se opakují i na klikách dveří. Nad jídelním stolem visí bílo-zlatá elegance od GUBI,“ uzavírá Sandra, která se s manželem nemůže dočkat jejich druhého „interiérového projektu“. O tom ale třeba příště.
Pruhované žluto-bílé povlečení je od značky MARIELI. | Foto: Anželika Rybak